Kızartma Sonrası Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Yağlar nasıl temizlenir, kızartma kokusu mutfaktan nasıl çıkarılır? Sorularınızın cevapları için yazımızı sonuna kadar okuyun. Videomuzu izlemeyi unutmayın!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kızartma Sonrası Mutfak Temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kolaylığı ve lezzetiyle her mutfağın en sevilen tercihi kızartmalar! “Mutfağa yayılan kokusu ve sonrasında büyük iş çıkaran temizliği olmasa…” dediğinizi duyar gibiyiz. Gelin, kızartma kalıntısı ve kokusu kalmaması için ne yapabiliriz öğrenelim.

İhtiyaç Listesi:

1. Ocağa sıçrayan yağları temizleyin.

Pişirme sırasında ocağa sıçrayan yağları iz bırakmadan temizlemek için Cif Power&Shine Mutfak Sprey’i ocağın her yerine sıkın ve mutfak süngeri yardımıyla ovalayın. Ardından duru bir bez ile silerek arındırın. Cif Power&Shine Mutfak Spreyi ile ocağınızı çizmeden temizlerken parlak kalmasını da sağlayacaksınız.

2. Tavadaki yağ kalıntılarından kurtulun.

Kızartma tavalarında arındırılmayan yağ kalıntıları her kullanımda derinleşerek tavaya yerleşir ve çıkarmak daha zor hale gelir. Yanmış yağlar ise tekrar kullanıldığında kanserojen etki yaratarak sağlık için tehlike oluşturur. Her kızartma sonrasında Cif Power&Shine Mutfak Sprey’i tavaya sıkın, mutfak süngeriyle ovaladıktan sonra, su ile durulayın ve tavadaki inatçı yağ lekelerinden kurtulun.

3. Mutfağınızın havasını tazeleyin.

Mutfağa yayılan kötü kokulardan kurtulmak için kaynayan suyun içerisine limon dilimleri, çubuk tarçın ve karanfil ekleyin. Demlemeye bırakın. Kısa sürede mutfağınızın havasının tazelendiğini göreceksiniz.

İşte kızartma kalıntılarından ve kötü kokudan arınmak bu kadar kolay!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

  Mutfak temizliğini kısa tutmak istiyorsanız bulaşıkları yığmak yerine doğrudan makineye koyabilir, yemek yaparken çöpleri biriktirmek yerine hemen atabilir ve evyeyi her gün hızlıca silebilirsiniz. Mutfak temizliğinde püf noktalar, temizliği organize bir şekilde yapmayı sağlar:

  1. 1

   Ocak ve Fırın

   Ocağı silin ve parçaları yıkanabiliyorsa bulaşık makinesine atın. Fırın ızgaralarında zorlu lekeler varsa önce bir süre suda bekletin ve bu sırada fırının içini silin.

  2. 2

   Buzdolabı ve Buzluk

   Buzdolabındaki tarihi geçmiş gıdaları atın ve boşaltarak her rafı silin. Buzluğu temizlemek istiyorsanız buzdolabının fişini çekin. İçini silmek için dışarı çıkarttığınız donmuş ürünleri soğukta tutmaya özen gösterin.

  3. 3

   Mutfak Dolapları

   Mutfak dolaplarındaki tarihi geçmiş ürünleri atın ve rafları iyice silin. Dolapların dışını da silmeyi unutmayın.

   Mutfak Rafında Kavanozlar
  4. 4

   Lavabo ve Evye

   Lavabonuzu silerken bulaşık deterjanının yağ sökücü özelliğinden faydalanın. Evyeyi silerken vakit kaybetmeden maksimum hijyen sağlamak için Cif Power Shine Mutfak gibi bir sprey temizleyici kullanın.

  5. 5

   Küçük Ev Aletleri

   Mutfak temizliği püf noktalarından biri de mikrodalga fırın ve mikser gibi küçük eşyaların içlerini de temizlemeyi unutmamaktır.

Daha fazla mutfak temizliği tüyoları için bizi takip etmeyi unutmayın!

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır | Mutfakta Hijyen

Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir

Fırın Nasıl Temizlenir | Pratik Fırın Temizliği

Buzdolabı Nasıl Temizlenir | Buzdolabı Kokusu Nasıl Gider

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?