Mangal Izgarası Nasıl Temizlenir?

Keyifle yapılan mangalın ardından yapılan temizlik artık size işkence gibi gelmeyecek. En kolay ve etkili mangal temizliği püf noktaları burada!

Güncellenmiş 23 Nisan 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mangal Izgarası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Güneşli havaların vazgeçilmez eğlencelerinden biridir mangal partisi. Harika geçen bir mangal keyfinden sonra en sıkıcı bölüm ise genellikle mangal temizliği olur. Pişirme sırasında yanan, yapışan et parçaları ve sertleşen yağlar bizi en çok uğraştıran sorunlardır. Yanlış ve eksik temizlenen mangallar zamanla bakteri üretir, kalitesini kaybeder ve değiştirilmek zorunda kalır.

Burada sizinle vaktinizin ve enerjinizin çoğunu alan mangal temizliği ile ilgili işinizi kolaylaştıracak olan bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Mangalı kullanmadan önce sıvı yağ ile yağlamanız hem pişen etlerin yapışmasını önleyecek hem de kullanım sonrası ızgara temizliğini kolaylaştıracaktır.

Mangal Nasıl Temizlenir?

Yağdan ve yüksek ısıdan kararmış mangal ızgaranızı birden fazla yolla temizleyebilirsiniz. İşte en pratik olan mangal temizleme püf noktaları.

Uzman Bir Temizleyici Kullanın

Bir profesyonelden yardım alabilir ve bu iş için özel olarak tasarlanmış Cif Perfect Power gibi bir ürün kullanarak zahmetsiz şekilde ızgaranızı temizleyebilirsiniz.

Kaya Tuzundan Yardım Alın

Mangal temizliğinde kullanılan en pratik yöntemlerden biri kaya tuzu kullanmaktır. Marketlerden ve aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz tuz, hem temizlik için etkilidir hem de ekonomiktir. Burada yapmanız gereken tek işlem, tuzu bulaşık süngerinizin ve ızgaranın üzerine dökmek ve daha sonra da ızgarayı süngerin yumuşak tarafıyla ovmaktır. Bu işlemi uygulamadan önce ızgaranın tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız. Tuzun emilim özelliği sayesinde ızgaranın üzerindeki kalıntıların ve kirin temizlendiğini kolayca göreceksiniz.

Cam Spreyi ve Gazete Kağıdı Kullanın

İkinci bir seçenek ise cam sil spreyi kullanmaktır. Kullanım sonrası halen ılık olan ızgaranın üzerinde cam silme spreyinden püskürtün ve ıslak gazete kağıdına sarın. Bu şekilde yarım saat beklettikten sonra ızgaraya yapışan kalıntılar ve yağlar yumuşayacaktır. Daha sonra nemli bir bezle silin ve iyice yıkayın. Dilerseniz spreyin temizlendiğinden emin olmak için ızgarayı deterjanla yıkayıp durulayabilirsiniz.

Izgarayı Kaynatın

Mangalı temizlerken ürün kullanmak istemiyorsanız, ızgarayı içine alacak büyüklükte bir tencereye koyup suyun içinde kaynatabilirsiniz. 5 dakika boyunca kaynayan ızgaradan kalıntılar ayrılacak ve rahatça temizlenebilir hale gelecektir.

Mangal Temizliğinin Püf Noktaları

  • Mangal ızgarası temizleme sırasında kullanacağınız temizlik teli bazı mangal modellerinin yüzeyinin çizilmesine ve zarar görmesine sebep olabilir.

  • Kullandığınız kimyasal temizleyici ürünlerin ızgaradan iyice temizlendiğine emin olmalısınız.

  • Mangal ızgarasının her kullanım öncesi ve sonrası temizlenmesi gerekir.

  • Mangal ızgarasını kullanım sonrası temizlemeden saklamak sağlık açısından zararlı ve bu durum mikro organizmaların üremesine ve çoğalmasına sebebiyet verir.

  • Satın alacağınız mangalın kalitesi önemlidir. Mangal ızgarasının demir dökümden olması hem sağlık açısından hem de pişen yemeklerin kalitesi açısından yararlı olacaktır.

  • Mangal ızgarasını temizlemeye başlamadan önce üzerindeki fazla yağları kağıt havluyla almak işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Temizlediğiniz ızgaraların tamamen kuru olduğundan emin olana kadar kullanmamalısınız.

Bunlara Dikkat!

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, etiketinde yazan talimatları her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede mutlaka test edin. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?