Yanık Kokusu Nasıl Giderilir?

Yaktığınız yemekten ya da dışardan gelen yanık kokusu eve sinerek can sıkıcı olabilir. Peki, yanık kokusu nasıl geçer, yanık kokusu evden nasıl çıkar? Yanık kokusunu giderme yöntemlerini öğrenmek için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Yanık kokusu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yemeği ocağa koydunuz. İçerde işlerinizi yapıyor ya da televizyon izliyorsunuz. Burnunuza yanık kokusu mu gelmeye başladı? Eyvah, yemek yanmış olabilir mi? Yanmış tencereden vazgeçtiniz diyelim peki ama eve sinen yanık kokusu… Hepimiz için can sıkıcı olan yanık kokusu evden nasıl çıkar diye mi düşünüyorsunuz? Yazımızı okumaya devam edin, yanık kokusu nasıl yok edilir öğrenin!

Yanık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Ocakta pişen yemeği unuttunuz ve yandı. Tüm evi yemek kokusu sardı. Ya da bunların aynısı komşunuzun başına geldi ve açık cam veya kapı sayesinde sizin eve de yanık kokusu geldi. Peki, yanık kokusu nasıl çıkar?

Yanık kokusu sizden kaynaklı olsun ya da olmasın, ilk yapmanız gereken şey evdeki tüm camları açmaktır. Bu, hava sirkülasyonu sağlayarak yanık kokusunun en kısa sürede evden çıkmasını sağlayacaktır. Eğer hava temizleyiciniz varsa onu da çalıştırarak yanık kokusunun hızlıca giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Camları açtınız ve bir süre beklediniz. Buna rağmen hala yanık kokusu alıyorsanız, koku evinize sinmiş demektir. Eğer sizin yaktığınız bir yemek sebebiyle yanık kokusu oluştuysa yanan yemeği çöpe dökün ve evden uzaklaştırın. Ardından yanık kalıntıları olan tencereyi temizleyin. Tencere temizliği için %100 doğal temizlik mineralleri sayesinde en zorlu lekeleri bile kolayca çıkaran Cif Krem kullanın, minimum çabayla maksimum temizlik sağlayın. Mutfak temizliğinde de Cif Krem kullanabilir, yanık kokusundan arındırabilirsiniz.

Eğer kokunun salon ya da diğer odalara da sindiğini düşünüyorsanız, zemin ve yüzeylerde Cif Konsantre Zemin Uzmanı’nı kullanın, ortamın havasını tazelerken temizliğin, parlaklığın ve bakımın keyfini çıkarın.

Artık evdeki yanık kokusunu nasıl çıkaracağınızı öğrendiniz. Adımları izleyin, yanık kokusunu yok edin.

Evdeki Yanık Süt Kokusu Nasıl Giderilir?

Sütü kaynaması için ocağın üstüne koydunuz ve bir süre bakmayı unuttunuz mu? Kaynayan süt kabarmış ve ocağa dökülmüş hatta tencerede yanıklar oluşmaya başlamış olabilir. İşte, yanık süt kokusundan kurtulmak için adımlar…

 1. 1

  Süt dolu tencerenin yandığını fark ettiğinizde hemen tencereyi alın ve mümkünse balkona ya da kapıya çıkarın. Bu sayede, yanık kokusunun daha fazla yayılmasının önüne geçmiş olursunuz.

 2. 2

  Camların hepsini açın. Eğer evinizde hava temizleyici varsa onu da çalıştırmayı unutmayın.

 3. 3

  Soğuduktan sonra sütün tadına bakın. Yanık kokusu süte sindiyse ve böyle bir tarifiniz yoksa sütü bir kaba boşaltarak evden uzaklaştırın.

 4. 4

  Taşan sütü ocaktan temizlemek, yanık kokusunu uzaklaştırmak için doğru bir adım olacaktır. Ocaktan yanmış süt kalıntılarını temizlemek için portakal ve limon özü sayesinde evinize bahar kokusu getirecek Cif Power&Shine Mutfak Spreyi kullanın. Zorlu kalıntıları %100 çözen, yüzeylerin çizilmesini engelleyerek parlak kalmasını sağlayan Cif Power&Shine Spreyi ocağa sıkın, sünger ile yuvarlak hareketlerle yayın ve nemli mikrofiber bir bezle silin. Ocağınızın kolayca tertemiz ve mis kokulu olduğunu göreceksiniz.

 5. 5

  Sütü kaynattığınız tencereyi yanık kalıntılarını kolayca çıkaran Cif Krem ile temizleyin. Ilık su ile durulayın ve kaldırın.

 6. 6

  Mutfağı temizleyin.

 7. 7

  Eğer evin diğer bölümlerine de yanık süt kokusu sindiyse hızlıca zemin ve yüzeyleri temizleyin.

Yanık kokusunu gideren reçete: Eğer adımların hepsini uygulamanıza rağmen evdeki yanık kokusu çıkmadıysa yanık kokusunu ne giderir, nasıl kokusunu ne bastırır diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte sizin için yanık kokusunu gideren kolay reçete! Vanilyayı bir tavanın ya da tencerenin içine alın. Ocağın altını yakın ve karıştırarak kavurmaya başlayın. Bir süre sonra etrafa tatlı vanilya kokusunun yayılmış olduğunu göreceksiniz.

Yanık süt kokusunu evden kolayca nasıl çıkarabileceğinizi öğrendiniz. Ev içine sinen diğer yanık kokularının nasıl giderildiğini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Evdeki Yanık Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Özenle hazırladığınız yemeklerin yanması ve etrafa yanık kokusu yayarak ayrıca bir iş çıkarması bazen sinir bozucu olabilir. Peki, evden yanık kokusu nasıl çıkar, yanık kokusunu ne alır? İşte, evden yanık kokusunu kolayca çıkarmak için yapılması gerekenler…

1. Pencereleri açın.

Yanık kokusunu alır almaz ocağı kapattıktan sonra yapmanız gereken ilk şey camların hepsini açmaktır. Eğer evde yeterince cam yoksa balkon kapısını ve hatta dış kapıyı açarak kokunun evden çıkmasını sağlayabilirsiniz.

2. Yanmış yiyecekleri kaldırın.

Kokuya neden olan yanmış yiyecekleri soğuduktan sonra ortadan kaldırın. Eğer tava ya da tencerede de yanıklar oluşmuşsa mutlaka onu da çöpe atın. Çöpü toplayın ve dışarıdaki çöp kutusuna atın.

3. Tavanızı/Tencerenizi yıkayın.

Eğer tencerenizde yanıklar yoksa soğuduktan sonra yıkama işlemine geçmelisiniz. Çünkü, her ne kadar yanmış yemeği çöpe atıp uzaklaştırsanız da yemeği yaptığınız tava/tencere de yanık kokusunun yayılmasına neden olabilir. Tava ya da tencerenizdeki yanmış kalıntıları temizlemek için Cif Krem kullanın, minimum çabayla maksimum temizlik sağlayın.

4. Mutfağı temizleyin.

Mutfağa sinen kokuyu temizlemek için yemeğin piştiği alanı ve mutfağı temizlemek oldukça etkili olacaktır. Cif Power&Shine Mutfak Spreyi ile ankastreyi, eğer yemek fırında piştiyse fırını ya da dolaplara sindiyse dolap kapaklarını temizleyin. Cif Power&Shine Mutfak Spreyin portakal ve limon özlü formülüyle mutfağınız mis gibi kokarken hijyenik temizlik de yapmış olacaksınız.

5. Tavanda ve duvarda oluşan lekeleri temizleyin.

Eğer ciddi bir yanık meydana geldiyse dumanlar yükselmiş, tavanda ve duvarda lekeler oluşmuş olabilir. Kokudan tamamen kurtulmak için bu lekelerden kurtulmanız gerektiğini unutmayın.

6. Diğer odalara sinen yanık kokusundan kurtulmak için genel temizlik yapın.

Mutfağı baştan aşağı temizlediniz ancak hala yanık kokusu mu geliyor? Yanan yemeğin kokusu tüm odaları sarmış olabilir. Peki, yanık kokusunu nasıl gideririm diye mi düşünüyorsunuz? Öncelikle ortalığı süpürün. Ardından Cif Konsantre Zemin Uzmanı ile mobilya ve parke yüzeyleri silin. Eğer kokuyu hala alıyorsanız perdelerinizi, yastık kılıflarınızı, koltuk kılıflarınızı ve hatta açıkta olan tüm kumaş yüzeyleri makineye atın. Yıkama gözüne Yumoş Extra Amber Yumuşatıcı ekleyin. Yıkanan eşyaları yerine yerleştirin ve kalıcı mis kokunun keyfini çıkarın.

Evdeki Yanık Yağ Kokusu Nasıl Giderilir?

Yağı koydunuz, diğer malzemeleri ekleyemeden yağınız yandı mı? Üzülmeyin, yanık yağ kokusunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyin!

Yanan yağın tehlikeli olabileceğini unutmayın. Yağ soğuyana kadar herhangi bir işlem uygulamaktan kaçının.

 1. 1

  Yanan yağı soğumaya bırakmak için ocağın altını kapatın. Yağın etrafında su ya da başka malzemelerle dolaşmayın.

 2. 2

  Camların hepsini açın. Kokunun hızlıca evden gitmesi için eğer varsa hava temizleyicinizi çalıştırın.

 3. 3

  Yağ soğuduktan sonra bir şişeye boşaltın ve yağ atık toplama alanına götürün. Yağ atıklarınızı kesinlikle lavaboya dökmeyin. Çünkü, lavaboya dökülen yağlar, kanalizasyon borusu içindeki atıkların yapışmasına ve zamanla boruların daralarak kanalizasyon sisteminin kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

 4. 4

  Atık yağı evde tutmayın. Bu, kokunun evin içinde kalmasına neden olacaktır. Eğer yakında atık yağ toplama alanı yoksa, götürene kadar atık yağ şişesini balkonda ya da evinizin dışında bir yerde tutun.

 5. 5

  Yağı boşalttığınız tencereyi yıkamak için Cif Krem kullanın, kolayca yağdan arındırın.

 6. 6

  Mutfağı hızlıca temizleyin. Yanan yağ etrafa sıçramış olabileceğinden temizlemek yanmış yağ kokusunu gidermek için etkili olacaktır.

 7. 7

  Eğer hala yanık yağ kokusu alıyorsanız biraz su kaynatın ve içerisine limon dilimleri ekleyin. 30 dakika kadar bu şekilde bekletin. Bu, evin havasının tazelenip yenilenmesine yardımcı olabilir.

 8. 8

  Yanık yağ kokusunun evin diğer odalarına sindiğini düşünüyorsanız bir kova suyla yerleri temizleyerek kokunun gitmesini sağlayabilirsiniz.

Yanık yağ kokusunun eve sindiğini gibi üstünüze de sinebileceğini unutmayın. Bu yüzden, hızlıca duş almak ve üstünüzdeki kıyafetlerden kurtulmak kokunun burnunuzdan gitmesi için etkili olacaktır.

Sık sık karşılaştığımız yanık yağ kokusu evden nasıl giderilir artık biliyorsunuz. Adımları uygulayın, yağ kokusundan kolayca kurtulun.

Evdeki Yanık Et Kokusu Nasıl Giderilir?

Ailenize lezzetli bir et yapmak için kollarınızı sıvadınız ancak bir anlık dalgınlıkla eti yaktınız… Peki, evdeki bu ağır yanık et kokusu nasıl çıkacak? İşte, yanık et kokusunu evden çıkarmak için adımlar…

 1. 1

  Yanan yemeği fark eder etmez, eti pişirdiğiniz ocağı ya da fırını kapatın.

 2. 2

  Camların hepsini açarak havanın dışarı çıkmasına izin verin.

 3. 3

  Biraz soğuduktan sonra eti bir çöp poşetine alarak evden uzaklaştırın.

 4. 4

  Pişirdiğiniz tencere, tava ya da tepsiyi %100 yağ ve kir çözücü özelliği bulunan Cif Krem ile temizleyin.

 5. 5

  Eğer eti fırında yaktıysanız muhtemelen fırına bu koku sinmiştir. Önce fırınınızın havalandırmasını çalıştırın. Ardından Cif Krem her yerini temizleyin. Eğer fırınınızın havalandırması yeterli olmazsa fırın tepsisinin içine birkaç yemek kaşığı vanilya özü yerleştirin ve yaklaşık bir saat kadar fırını çalıştırın. Kötü kokunun yerini hoş vanilya kokusunun aldığını göreceksiniz. Eğer evde vanilya özünüz yoksa su dolu bir kabın içine limon suyu ve limon kabuklarını ekleyin. Önceden 180 derecede ısıttığınız fırın içerisinde karışım dolu kabı bırakın. 10 dakika bekletmek, kokunun yok olması için yeterli olacaktır.

 6. 6

  Mutfağı portakal ve limon özlü Cif Power&Shine Mutfak Spreyi ile temizleyin.

 7. 7

  Eğer koku diğer odalara da yayıldıysa zemin ve yüzeylerin mis gibi kokmasını sağlarken temizlik ve bakım yapacak Cif Konsantre Zemin Uzmanı kullanın.

 8. 8

  Açıkta kalan kumaş yüzeylere de yanık et kokusu sindi diye düşünüyorsanız, hepsini toplayın ve makineye atın. Deterjan gözüne Yumoş Extra Yumuşatıcı eklemeyi unutmayın. Yıkanan kumaşları yerine yerleştirdiğinizde yanık kokusundan eser kalmadığına şahit olacaksınız.

Evdeki Yanık Yumurta Kokusu Nasıl Gider?

Yumurtayı yakmak birkaç dakikalık dalgınlıkla kolayca meydana gelebilir. Yanan yumurta ise gerçekten kötü bir kokuya neden olur. Peki, yanan yumurta kokusu nasıl gider, yanık kokusu giderme yöntemleri nelerdir? İşte, evdeki yanık yumurta kokusunu yok etmek için adımlar…

 1. 1

  Yanan tava ya da tencereyi gördüğünüzde hemen ocağı kapatın.

 2. 2

  Biraz soğuduktan sonra dikkatli bir şekilde yumurtayı tavadan kazıyın ve çöp poşetine alın. Hızlıca çöp poşetini evden uzaklaştırın.

 3. 3

  Yumurtayı pişirdiğiniz tavayı ve ocağı Cif Krem ile kolayca temizleyin.

 4. 4

  Yanık kokusu etrafa hızlıca sinebileceğinden mutfağı Cif Power&Shine Mutfak Spreyi ile silip temizleyin. Cif Power&Shine Mutfak Spreyi sonrası sadece hoş narenciye kokusunun kaldığını göreceksiniz.

 5. 5

  Eğer yanık kokusu salon, yatak odası gibi diğer odalara da sindiyse zemin ve yüzeylerde mükemmel temizlik ve hoş koku sağlayan Cif Konsantre Zemin Uzmanı kullanın.

Yanık yumurta kokusunun evinizden uçup gittiğini göreceksiniz.

Yanık Kokusunu Gideren Doğal Reçeteler

 1. 1

  Eve sinen yanmış yemek kokusunu hızlıca yok etmek istiyorsanız gerekli temizliği yaptıktan sonra uçucu yağlardan kokusunu beğendiğiniz bir yağı seçin ve sprey şişenin içine boşaltın. Biraz su ekleyip kapağını kapatın, karıştırın. Evin her yerine sıkın ve yanık kokusundan kurtulun!

 2. 2

  Beyaz sirkeyi su ile karıştırın ve ocağa alın. Bir süre sonra sirkenin evin havasını değiştirdiğini göreceksiniz.

 3. 3

  Mum, kokuları çekme özelliğine sahiptir. Bu yüzden eğer evde bir yanık kokusu varsa mumları yakın ve bir süre bekleyin. Eğer varsa kokulu mumları tercih etmek, evin havasını daha hızlı tazelemenize yardımcı olacaktır.

 4. 4

  2 paket vanilyayı bir tavaya alın. Kontrollü bir şekilde kavurun. Kısa süre sonra tüm evi tatlı vanilya kokusunun sardığını göreceksiniz.

Artık farklı yanık kokularını evden nasıl kolayca çıkarabileceğinizi biliyorsunuz. Adımları uyun, yanık kokusundan kurtulun!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?