Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Nubuk ve Süet Farkı Nedir?

Nubuk ve süet ayakkabıların bakımı ayrı bir özen gerektirir. Her iki malzemenin iyi tanınması, bakımlarının gerektiği gibi yapılabilmesi için önemlidir. Bu yazıda nubuk ve süet arasındaki farkın yanı sıra, bakım ve temizlikleri ile ilgili püf noktalarına yer veriyoruz.

Güncellenmiş

Kırmızı süet ayakkabının lekelerini fırçalayan biri
Reklam
Sign Up Banner

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız eşyalar arasında deri ürünlerin ayrı bir yeri vardır. Sağlam ve dayanıklı olması nedeniyle tercih edilen deri, hammadde olarak ayakkabıdan koltuğa, birçok eşya için seçenek oluşturur. Deri alternatifleri arasında nubuk ve süet en çok tercih edilenlerdir. Ancak bu kadar yaygın olmasına rağmen her iki malzeme de birbiri ile karıştırılır. Rutin bakım ve temizlikleri açısından farklı uygulamalar gerektiren nubuk ve süeti tanımak, eşyalarınızın ömrünü uzatmanıza yardımcı olur. 

Süet ve nubuk ayakkabılarınızı içleri dolgu malzemesi ile doldurulmuş halde saklarsanız formlarının bozulmasının önüne geçmiş olursunuz.

Nubuk ve Süet Eşyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Nubuk, yumuşak ve kumaşımsı yapısı ile dokunulduğunda kadifemsi bir his bırakan zımparalanmış tüysüz deridir. Süet ise daha farklı bir metot ile zımparalanarak tüylü bir doku elde edilen ve dokunulduğunda iz bırakan deri çeşididir. İkisi arasındaki en önemli fark birinin tüysüz diğerinin ise tüylü bir yapıya sahip olmasıdır. Aralarındaki farkı dokunduğunuzda iz bırakıp bırakmamasından kolayca ayırt edebilirsiniz.

Nubuğun tok yapısına karşılık süetin yapısı daha narin ve incedir. Bu fark kullanılan deri ile bağlantılıdır. Nubuk daha çok dış derinin zımparalanmasıyla elde edilirken, süet ise iç derinin, yani derinin et kısmının zımparalanması ile elde edilir. Aralarındaki bir diğer belirgin fark ise her ikisinin farklı hayvan derilerinin kullanılarak üretiliyor olmasıdır. 

Reklam

MPU Sign Up Banner

Genel karakterleri farklı olan bu iki ürünün kullanım alanları birbiriyle hemen hemen aynıdır. Günlük hayatta en çok gördüğümüz kullanım alanları; mobilya, ayakkabı, aksesuar, kemer, çanta ve dış giyimdir. Süet eşyalar, malzemenin yapısı gereği tozu daha çabuk ve diğerine göre daha fazla tutar. Nubuk ise süete göre daha geç tozlanmasına rağmen, bakım ve temizlik hususunda daha hassas olunması gereken bir malzemedir. 

bez, fırça ve sprey ile süet bot temizleyen biri

Süet ve nubuk ayakkabılarınızı ıslak bezle silmeyin, çamurlu ise yıkamayın. Böyle durumlarda, çamuru ayakkabı üzerinde yaymadan temizlemek için çok mecbur kalınırsa hafif nemli bir bez kullanabilirsiniz. Yağmurlu günlerde ıslanan nubuk ve süet ayakkabılarınızı kalorifere dayayarak kurutmaktan kaçının.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Temizlik Önerileri

Nubuk ayakkabıların yüzeylerini, nubuk silgisi veya fırçasıyla fazla bastırmadan, nazikçe ve tek yöne doğru silmenizi öneririz. Böylece derinin hassas dokusuna zarar vermeden, üstünde biriken tozları tek hamlede temizleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından kullanacağınız nubuk losyonu, deriyi yumuşatacağı gibi ömrünü de uzatır. Ardından nubuk fırçasıyla yüzeyini taramak ise eşyanızın rengini daha da canlı ve parlak hale getirecektir.

Süet, yapısı itibariyle tozu daha çok tutmasına rağmen bir iki fırça darbesiyle kolayca temizlenir. Süet eşyaları temizlemek ve tozunu almak için özel süet fırçası edinmenizi tavsiye ederiz. Bir tarafı sert, diğer tarafı yumuşak kıllı olan bu fırçalar sayesinde; önce yumuşak sonra sert tarafıyla yapacağınız bakım, son aşamada kullanacağınız süet spreyinin deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Süet Temizliğinde Deterjan Kullanılır mı?

Süet ceket temizliğinde temizlik malzemeleri asla kullanılmamalıdır. Beyaz sabun ya da deterjan gibi ürünler ceketin çok daha kötü hale gelmesine neden olacaktır.

Süet Kumaştan Leke Nasıl Çıkarılır?

Süet üzerinde yer alan kurumuş su lekeleri ya da diğer lekeler süet silgisi ile kolayca çıkarılabilir. Bu tip ufak lekeler için bir süet silgisi edinmeniz doğru olacaktır.

Süet Trençkot Neyle Silinir?

Süet trençkotunuz lekelendiğinde ılık sabunlu bez yardımıyla lekeyi hafifçe ovarak silebilirsiniz. Islak kısmı kurumaya bırakırken sildiğiniz bölgenin iç kısmını bezlerle ya da kağıt peçete ile doldurun. Böylece ıslak bölge kuruyunca kırışık bir görüntü oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Süet Çanta Temizliği Neyle Yapılır?

İlk olarak yumuşak kıllara sahip bir fırça edinin. Fırçayla lekenin üzerinden geçin. Önce sadece tek yönde kısa fırçalamalar yapın. Ardından ileri geri giderek kirli süet liflerinin dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bu fırça, süet temizliği için özel üretilmiş bir fırça ya da daha önceden kullanılmamış bir diş fırçası olabilir. Süet çantanızı uzun süre bozulmadan muhafaza etmek istiyorsanız hem kullanırken hem de temizlerken sudan uzak tutmaya özen gösterin.

Süet Ayakkabı Neyle Temizlenir?

Süet ayakkabı temizliğini için özel olarak üretilmiş bir süet fırçası edinin. Süet ayakkabınızdaki leke ve izlerden kurtulmak için bunu kullanın. Fırçayla çıkaramadığınız lekeler için özel süet silgisi, bulamıyorsanız da kalem silgisi kullanın.

Süet Botlar Islakken Temizlenir mi?

Temizlemeye başlamadan önce süet botunuzun üzerindeki ıslaklıkların ve çamurun iyice kurumasını beklemelisiniz. Çünkü botunuzu ıslakken fırçalamak süete zarar verebilir.

Aslen yayınlandı