Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Nubuk ve Süet Farkı Nedir?

Nubuk ve süet ayakkabıların bakımı ayrı bir özen gerektirir. Her iki malzemenin iyi tanınması, bakımlarının gerektiği gibi yapılabilmesi için önemlidir. Bu yazıda nubuk ve süet arasındaki farkın yanı sıra, bakım ve temizlikleri ile ilgili püf noktalarına yer veriyoruz.

Güncellenmiş

Reklam
Nubuk Ve Süet Farkı Nedir?

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız eşyalar arasında deri ürünlerin ayrı bir yeri vardır. Sağlam ve dayanıklı olması nedeni ile tercih edilen deri, hammadde olarak ayakkabıdan koltuğa, birçok eşya için seçenek oluşturur. Deri alternatifleri arasında nubuk ve süet en çok tercih edilenlerdir. Ancak bu kadar yaygın olmasına rağmen her iki malzeme de birbiri ile karıştırılır. Rutin bakım ve temizlikleri açısından farklı uygulamalar gerektiren nubuk ve süeti tanımak, eşyalarınızın ömrünü uzatmanıza yardımcı olur. 

Süet ve nubuk ayakkabılarınızı içleri dolgu malzemesi ile doldurulmuş halde saklarsanız formlarının bozulmasının önüne geçmiş olursunuz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Nubuk ve Süet Eşyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Nubuk, yumuşak ve kumaşımsı yapısı ile dokunulduğunda kadifemsi bir his bırakan zımparalanmış tüysüz deridir. Süet ise daha farklı bir metod ile zımparalanarak tüylü bir doku elde edilen ve dokunulduğunda iz bırakan deri çeşididir. İkisi arasındaki en önemli fark birinin tüysüz diğerinin ise tüylü bir yapıya sahip olmasıdır. Aralarındaki farkı dokunduğunuzda iz bırakıp bırakmamasından kolayca ayırt edebilirsiniz.

Nubuğun tok yapısına karşılık süetin yapısı daha narin ve incedir. Bu fark kullanılan deri ile bağlantılıdır. Nubuk daha çok dış derinin zımparalanması ile elde edilirken, süet ise iç derinin, yani derinin et kısmının zımparalanması ile elde edilir. Aralarındaki bir diğer belirgin fark ise her ikisinin farklı hayvanların derilerinin kullanılarak üretiliyor olmasıdır. 

Genel karakterleri farklı olan bu iki ürünün, kullanım alanları birbiri ile hemen hemen aynıdır. Günlük hayatta en çok gördüğümüz kullanım alanları; mobilya, ayakkabı, aksesuar, kemer, çanta ve dış giyimdir. Süet eşyalar, malzemenin yapısı gereği tozu daha çabuk ve diğerine göre daha fazla tutar. Nubuk ise süete göre daha geç tozlanmasına rağmen, bakım ve temizlik hususunda daha hassas olunması gereken bir malzemedir. 

Bunlara Dikkat

Süet ve nubuk ayakkabılarınızı ıslak bez ile silmeyin, çamurlu ise yıkamayın. Böyle durumlarda, çamuru ayakkabı üzerinde yaymadan temizlemek için, çok mecbur kalınır ise hafif nemli bir bez kullanabilirsiniz. Yağmurlu günlerde ıslanan nubuk ve süet ayakkabılarınızı kalorifere dayayarak kurutmaktan kaçının.

Temizlik Önerileri

Nubuk ayakkabıların yüzeylerini, nubuk silgisi veya fırçası ile fazla bastırmadan, nazikçe ve tek yöne doğru silmenizi öneririz. Böylece derinin hassas dokusuna zarar vermeden, üstünde biriken tozları tek hamlede temizleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından kullanacağınız nubuk losyonu, deriyi yumuşatacağı gibi ömrünü de uzatır. Ardından nubuk fırçası ile yüzeyini taramak ise eşyanızın rengini daha da canlı ve parlak hale getirecektir.

Süet yapısı itibari ile tozu daha çok tutmasına rağmen, bir iki fırça darbesi ile kolayca temizlenir. Süet eşyaları temizlemek ve tozunu almak için özel süet fırçası edinmenizi tavsiye ederiz. Bir tarafı sert, diğer tarafı yumuşak kıllı olan bu fırçalar sayesinde; önce yumuşak sonra sert tarafı ile yapacağınız bakım, son aşamada kullanacağınız süet spreyinin deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar. 

Aslen yayınlandı