Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Kalorifer Böceği Nasıl Yok Edilir?

Evinizi istila eden kalorifer böceklerine karşı hemen harekete geçmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Böceklere Karşı Hijyenik Temizlik Nasıl Yapılır?

Evlerde görülen böcek problemlerinin önemli bir kısmında kalorifer böcekleri başrolü oynar. Kalorifer böcekleri kuşkusuz en istenmeyen misafirler arasındadır. Görünüşleriyle tiksinti yarattıkları gibi, mikrop taşıdıkları için mide bulantısı ve alerji belirtilerine de sebep olabilirler. Bu nedenle mümkün olduğunca çabuk tarafından onlardan kurtulmak gerekir. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Adını evimizdeki radyatörlerden alan kalorifer böceklerinden kurtulmanın yolları temizlikle başlar. Evde görülen tüm böceklerde olduğu gibi önlem almak, daha sonra kurtulmaya çalışmaktan daha kolay olacaktır. Olası bir istilanın üstesinden geldikten sonra da, böceklerin tekrar gelme ihtimalini azaltmak için yine temizlik önemlidir.

Evdeki kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum diye soruyorsanız, evin genel olarak hijyenik anlamda temizlenmesi etkili sonuç verecektir. Evinize giren kalorifer böcekleriyle nasıl baş edebileceğinizi de bu yazıda okuyabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Kalorifer Böceğinden Kurtulmanın Yolları

Kalorifer böceğinden nasıl kurtulabilirim dediğinizde, evde onları çekecek dağınıklık ve kirliliğin olmaması ilk adımdır. Kirli bulaşıkları veya açık yemekleri ortada bırakmayın. Domestos Hijyenik Köpük gibi yüzeylerde maksimum hijyen sağlayan bir ürünle mutfak ve banyonuzu sık sık temizleyin. Kalorifer böceklerine karşı alabileceğiniz önlemler arasında şunlar vardır:

  • Böceklerin eve girebilecekleri tüm delikleri ve evde yumurtalarını bırakabilecekleri tüm çatlakları kapatın ve onarın.
  • Evde ve bahçede su birikintileri olmamasına dikkat edin. Kalorifer böcekleri nemli ortamları severler.

Kalorifer böcekleri sadece mutfak ve banyo gibi alanlarda kalmayabilir ve evin geri kalan kısımlarını da ziyaret edebilirler. Kıyafetlerinizin temizliği için onları OMO Active Sıvı Deterjan gibi güvenilir bir deterjanla yıkayabilirsiniz.

Ancak evinizi ne kadar temiz tutarsanız tutun, kalorifer böceğinin girme ihtimali vardır. Kalorifer böceğinden kurtulmanın yolları arasında böcekleri tuzakla yakalamak vardır. Suyla dolduracağınız bir kavanoz, bunun için yeterli olabilir. Böcekler kavanoza girecek, ama dışarı çıkamayacaklardır. Böcekleri bu basit tuzağa cezbetmek için, suya kahve telvesi veya muz parçaları koyun. Yapılan araştırmalar, bu yöntemin böceklerin %85’ini etkisiz hale getirdiğini göstermektedir.

Eğer bu yöntemle belli sayıda böceği yakalamanıza rağmen sayılarının giderek arttığını gözlemliyorsanız, evinizde yuva kurmuş olabilirler. Yuva yok edilmediği sürece böcekler artacağı ve giderek artan sıkıntıya yol açacağı için, bu durumda artık böcek öldürücü ilaç kullanmayı deneme veya bir uzmana başvurma zamanı gelmiş demektir. Böcek ilacı kullanırsanız, her zaman için üreticinin talimatlarına uymayı, cildinizi koruyacak şekilde giyinmeyi ve ilacı solumanızı engelleyecek önlemler almayı unutmayın.

Karanlık, kir ve nemli yerlerin arayışı içindeki kalorifer böceklerine evinizde hoş karşılanmayacaklarını bu basit ve doğal yöntemlerle gösterin. İleride geri dönmelerini engellemek için evinizin temizliğine dikkat edin, defne yaprağından faydalanın ve zaman zaman böceklerin yerleşmeye çalışabileceği yerleri denetleyin.

Kalorifer böcekleri defne yaprağının kokusundan nefret ederler. Defne yapraklarını açık kaplara doldurarak dolaplara ve evin çeşitli yerlerine koyabilirsiniz. Ayrıca nemli ve sıcak ortamları iyice havalandırarak, istila edebilecekleri alanları serin tutmak faydalı olacaktır. Evinizde kalorifer böceği görürseniz, uygun adımları atmakta vakit kaybetmeyin. Aksi takdirde böcekler hızla çoğalabilir ve evinizde yuva kurabilir.
Reklam

Aslen yayınlandı