Kalorifer Böceği Nasıl Yok Edilir?

Evinizi istila eden kalorifer böceklerine karşı hemen harekete geçmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 8 Şubat 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Renkli ve şeffaf temizlik şişeleri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evlerde görülen böcek problemlerinin önemli bir kısmında kalorifer böcekleri başrolü oynar. Kalorifer böcekleri, kuşkusuz en istenmeyen misafirler arasındadır. Görünüşleriyle tiksinti yarattıkları gibi, mikrop taşıdıkları için mide bulantısı ve alerji belirtilerine de sebep olabilirler. Bu nedenle mümkün olduğunca çabuk kurtulmak gerekir. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Evdeki kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum diye soruyorsanız, evin genel olarak hijyenik anlamda temizlenmesi etkili sonuç verecektir. Evinize giren kalorifer böcekleriyle nasıl baş edebileceğinizi de bu yazıda okuyabilirsiniz.

Adını evimizdeki radyatörlerden alan kalorifer böceklerinden kurtulmanın yolları temizlikle başlar. Evde görülen tüm böceklerde olduğu gibi önlem almak, daha sonra kurtulmaya çalışmaktan daha kolay olacaktır. Olası bir istilanın üstesinden geldikten sonra da, böceklerin tekrar gelme ihtimalini azaltmak için yine temizlik önemlidir.

Kalorifer Böceğinden Kurtulmanın Yolları

Kalorifer böceğinden nasıl kurtulabilirim dediğinizde, evde onları çekecek dağınıklık ve kirliliğin olmaması ilk adımdır. Kirli bulaşıkları veya açık yemekleri ortada bırakmayın. Domestos Hijyenik Köpük gibi yüzeylerde maksimum hijyen sağlayan bir ürünle mutfak ve banyonuzu sık sık temizleyin. Kalorifer böceklerine karşı alabileceğiniz önlemler arasında şunlar vardır:

  • Böceklerin eve girebilecekleri tüm delikleri ve evde yumurtalarını bırakabilecekleri tüm çatlakları kapatın ve onarın.

  • Evde ve bahçede su birikintileri olmamasına dikkat edin. Kalorifer böcekleri nemli ortamları severler.

Kalorifer böcekleri sadece mutfak ve banyo gibi alanlarda kalmayabilir ve evin geri kalan kısımlarını da ziyaret edebilirler. Kıyafetlerinizin temizliği için onları OMO Active Sıvı Deterjan gibi güvenilir bir deterjanla yıkayabilirsiniz.

Kalorifer Böceği İçin Tuzak Nasıl Kurulur?

Evinizi ne kadar temiz tutarsanız tutun, kalorifer böceğinin girme ihtimali her zaman vardır. Kalorifer böceğinden kurtulmanın yollarından biri böcekleri tuzakla yakalamaktır. Suyla dolduracağınız bir kavanoz, bunun için yeterli olabilir. Böcekler kavanoza girecek, ama dışarı çıkamayacaklardır. Böcekleri bu basit tuzağa cezbetmek için suya kahve telvesi veya muz parçaları koyun. Yapılan araştırmalar, bu yöntemin böceklerin %85’ini etkisiz hale getirdiğini göstermektedir.

Böcek ilaçlaması yapan adam

Eğer bu yöntemle belli sayıda böceği yakalamanıza rağmen sayılarının giderek arttığını gözlemliyorsanız, evinizde yuva kurmuş olabilirler. Yuva yok edilmediği sürece böcekler artacağı ve giderek artan sıkıntıya yol açacağı için artık böcek öldürücü ilaç kullanmayı deneme veya bir uzmana başvurma zamanı gelmiş demektir. Böcek ilacı kullanırsanız, her zaman için üreticinin talimatlarına uymayı, cildinizi koruyacak şekilde giyinmeyi ve ilacı solumanızı engelleyecek önlemler almayı unutmayın.

Karanlık, kir ve nemli yerlerin arayışı içindeki kalorifer böceklerine evinizde hoş karşılanmayacaklarını bu basit ve doğal yöntemlerle gösterin. İleride geri dönmelerini engellemek için evinizin temizliğine dikkat edin, defne yaprağından faydalanın ve zaman zaman böceklerin yerleşmeye çalışabileceği yerleri denetleyin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?