Evde Sirke Kullanımında Bunlara Dikkat!

Evlerimizde sık sık kullanmaya alıştığımız sirkenin birçok faydası olduğu malum ancak sirke kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. İşte bilmeniz gerekenler...

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Yüzeyler ve Kapı Kolları Nasıl Dezenfekte Edilir?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri sirkenin yüzey temizliğinde kullanımıdır. Asidik yapısı nedeni ile farklı temizlik önerilerinde sık sık adı geçen sirkenin, yüzey temizliğinde, özel olarak geliştirilmiş temizlik ürünleri kadar etkili olmadığı biliniyor.

Özellikle yüzeylerde hijyen sağlamaya çalışırken, sirke ve karbonat gibi ev yapımı çözümler yerine, virüslere ve bakterilere karşı etkinliği kanıtlanmış temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz.

Yüzey Temizliğinde Hijyen Nasıl Sağlanır?

Sirkeli su veya sirkenin virüsler üzerinde hijyen sağlama etkisi olduğuna dair bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak, klorlu çamaşır suyu veya en az 70 derece alkol içeren karışımlar, Türk Bilim Kurulu Covid-19 Rehberinde de yüzey temizliğinde kullanımı önerilen, evinizde hijyen sağlamak için etkili olabilecek temizlik malzemeleridir.

En sık kullandığınız yardımcılarınızdan biri olan sirkeyi kullanırken, sıkça yapılan bu hatalara dikkat etmenizi öneriyoruz:

Elektronik Cihazlara Zarar Vermeyin

Telefon, tablet, televizyon ve bilgisayarların sabunlu su veya alkollü su ile temizlenmesi önerilir. Sirke veya sirkeli su ise asidik yapısı ile cihazların temizliğinde kullanılmaz. Kaplamalar ve kapaklar zarar görür. Cihazlarda var olan kaplamalar aşınır. Siz siz olun, elektronik temizliğinde sirkeden uzak durun. 

Çamaşır Makinesi Sirke ile Temizlenir mi? 

"Sirke ile makine temizlenir mi?" veya "çamaşır makinesine sirke konur mu?" gibi sorular aklınızda yer etmiş olabilir. Hatta belki makine temizliği için denemiş olabilirsiniz de. Ancak makinenizin aksamı yüksek asit oranı nedeniyle sirkeden zarar görebilir. Kısa vadede size makineniz temizlenmiş gibi gelse de birkaç yıkama sonrasında makinenin sorun yaratmaya başladığını görebilirsiniz.

Parçalar aşınabilir, makinenin aslında temizlenmediğini yıkama performansından anlayabilirsiniz. Kireç çözücü olarak kullanılan sirke, aksamı da aşındırabilir. Makine temizliği için üretilen solüsyonları veya yüksek ısıda makineyi boş çalıştırmayı deneyebilirsiniz. 

Bulaşık Makinesine Sirke Konur mu?

Püf Noktaları

Yüzey temizliğinde tam hijyen sağlamak için klorlu çamaşır suyu öneren Türk Bilim Kurulu Covid-19 rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bulaşık Makinesine Sirke Konur mu? 

Bulaşık makinesinde sirkeli su ile temizlik önerilerine ve parlatıcı yerine sirke kullanma tavsiyelerine rastlamış olabilirsiniz. En büyük yanılgılardan biri sirkenin bulaşık makinesine zarar vermeyeceğidir. Son derece asidik olan sirke, yapısı gereği plastik aksamı eritip, aşındırabilir. Bu yüzden, bulaşıklarda kireç lekesi olmasını önleyen parlatıcı yerine kullanımı önerilmez.

Sirke ile Tuvalet Temizlemek Hijyen Sağlar mı? 

Sirkenin asidik yapısı nedeni ile kireci çözme etkisi vardır ama kalıcı, koruyucu bir etki veya virüslere karşı hijyen sağladığı yönünde bir çalışma bulunmamaktadır. Türk Bilim Kurulu'nun Covid-19 rehberinde de tavsiye ettiği gibi, suya belli bir oranda çamaşır suyu ekleyerek temizlikte kullanabilir, evinizde hijyen sağlayabilirsiniz. Özellikle hastalık yayılımında etkisi olabilecek kişisel bakım alanları olan tuvalet ve banyolarda hijyen için virüs ve bakterilere karşı etkisi kanıtlanmış ürünleri tercih etmelisiniz.

Bir Hata Daha: Sirke ile Koltuk Silme 

Koltuk döşemelerinde, ahşap bölümlerinde sirke kullanılması önerilmez. Daha doğrusu önerilse de dikkate almamalısınız. Sirke aşındırıcıdır ve koltukların döşemelerine, ahşaba zarar verebilir. Sirke kullandığınız alanların aşındığına, renklerin bir süre sonra matlaştığına rastlayabilirsiniz. Koltuk silerken sirke kullanmamalısınız. Parlak yüzeylerde renkler matlaşarak daha solgun, eski ve kirli görünür. Üstelik belirtildiği gibi sirkenin hijyen sağlayıcı etkisinden de söz edilemez. Koltuk döşemelerini senede bir kez profesyonellere yıkatmalı, günlük kullanımda koltuk örtülerinden faydalanmalı ve leke oluşumunda leke çıkarıcı deterjanlar kullanmalısınız.

Bunlara Dikkat

Sirkeyi evinizde parke, mermer, taş, granit ve alüminyum yüzeylerde de asla kullanmamalısınız.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?