Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Epilatör Nasıl Temizlenir?

Evde epilasyon sürecini hijyenik kılmak, mükemmel bir epilatör temizliği ie mümkün. Epilasyon aleti ve parçalarını kolaylıkla temizleyerek, bakım sürecini kusursuz hale getirebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Epilatör Nasıl Temizlenir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en pratik yolunu gösteren epilatörler, düzenli olarak temizlenmediğinde performansından kaybedebilir. Hem konforlu hem hızlı ve hem de hijyenik bir kişisel bakım için epilasyon aletinizi zaman zaman temizlemelisiniz. Bilmek istediğiniz herşey yazımızın devamında.

Epilatör kişiye özeldir. Her kullanımdan sonra derinlemesine temizleseniz bile, epilasyon aleti, tıraş makinesi gibi cihazları başkalarıyla ortak kullanmamalısınız.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Epilatör İçin Kuru Temizlik

Epilatörler ıslak veya kuru olarak kullanım sunabilirler, bu yüzden ilk önce epilatörünüzün temizliğini yaparken suya dayanıklı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer epilasyon için kullandığınız cihaz yalnızca kuru halde kullanılabiliyorsa, temizliğinizde kesinlikle su kullanmamalısınız. Evde epilasyon yaparken kullandığınız aletin kuru temizliğini şöyle yapabilirsiniz:

Tıraş makinesinin başlıklarını her kullanım sonrası kalıntılardan temizlemeyi unutmayın. Temizlikten önce, epilatörlerin temizliği için kullandığınız fırçaları da mutlaka dezenfektan ile mikroplardan arındırın. Temizlik için ayırdığınız fırçaları etil alkol ile arındırmayı deneyebilirsiniz. Cihaz satın alırken yanında dezenfektan sprey verilip verilmediğini sorabilir, verilmiyorsa ya da spreyiniz bittiyse elektronik mağazalarından temizleyici spreyler alabilirsiniz. Epilasyon aletinizin kullanım talimatları arasında temizlik için özel bir öneri ya da uyarı yer alıyorsa göz önünde bulundurmayı unutmayın.
  • Epilatör içinde biriken kılları, dökülen derileri ve tozları fırça ile dışarı çıkartmanız gerekir. Bunun için epilatörün kendi fırçasını, yoksa bir diş fırçasını, bezi veya mendili kullanabilirsiniz.
  • Diş fırçası veya bez üzerine hafifçe dezenfektan sprey sıkarak da epilatörünüzü temizleyebilirsiniz. Ancak spreyi çok az sıkmanızı ve böylece nemi epilatöre geçirmemenizi öneririz.
  • Temizlik sonrası tamamen kuru bir bezle cihazı sildikten sonra birkaç saat havalandırmanız iyi olacaktır.

Adım Adım Islak Temizlik

Epilasyon aletiniz ıslak temizlik için uygunsa aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • Cihazı elektrik bağlantısından ayırıp kapatın. Ardından başlıklarını çıkararak, akan ılık su altında güzelce yıkamaya başlayabilirsiniz.
  • Makinenin tüm başlıklarını tek tek temizleyin.
  • Bu esnada fırça ve bezleri kullanarak temizliğinizi daha rahat yapabilirsiniz.
  • Son adımda dezenfektan sprey kullanarak cihazı hijyenik hale getirebilirsiniz.
  • Tüm başlıkları ve ana makineyi içindeki tüm su süzülene kadar kurutun. Havalandıktan sonra cihazı kutusunda veya kesesinde tutarak tozlanmasını önleyebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Evde sıklıkla kullanılan karbonat gibi taneli maddeleri ve aşındırıcı malzemeleri cihaz temizliğinde kullanmayın. Hassas cihazların içini tıkayabilen tanecikler epilatörün çalışmamasına, aşındırıcılar ise cihazın kasasında soyulmasına sebep olabilir.

Aslen yayınlandı