Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Akan Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Musluk nasıl takılır ve musluk contası nasıl değiştirilir? Püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Musluğun altındaki süzgeçte yıkanan sebzeler
Reklam
Sign Up Banner

Musluğunuz kapalıyken sürekli su damlatıyor, aç-kapa yaparken tutukluk yapıyor ve musluk nasıl tamir edilir diye düşünüyorsanız, sizin için hazırladığımız pratik yöntemler aracılığıyla tamir işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda musluk contasını değiştirmek sorunu kesin olarak çözebilecekken, bazı durumlarda da sorunu uzun vadeli çözmek için musluk takımını komple değiştirmek gerekebilir. İşte her ikisi için de yapmanız gerekenler:

Conta değiştirme veya yeni musluk takma işine girişmeden önce ilk olarak hem dairenizin genel vanasını hem de söz konusu musluğun altındaki vanayı kapayın. Vanayı kapadıktan sonra da musluğu açarak kalan suyun tamamen boşaldığından emin olun.

Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

Contalı Batarya Tamiri

 • Uygun bir tornavida aracılığıyla musluk kapağını çıkartın. Kapağı açmak, musluk zaten sorunlu olduğu için vakit alabilir ancak sabırla ve zarar vermeden (gerekirse ufak darbelerle), fazla kuvvet gerektirmeden kendinize doğru çektiğinizde açılacaktır.

 • Sonraki aşama salmastra adı verilen sarı pirinç rengindeki parçacığı çıkartmak. Bunun için muhtemelen bir 17 numara anahtara ihtiyacınız olacaktır. Anahtarı döndürüp parçayı çıkardığımızda karşımıza çıkan parça ise conta olacaktır.

 • Karşımızda duran contayı da tornavida ile yerinden çıkarttığımızda işlemin yarısına geldik demektir. Bundan sonra yeni contayı yerleştirip aynı işlemleri tersten yaparak musluğu eski haline getirebilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Aç-Kapa Batarya Tamiri

 • Yukarıda bahsettiğimiz vana kapatma işlemini mutlaka gerçekleştirdikten sonra soğuk-sıcak (kırmızı-mavi) su göstergesi olan kısmı tornavida aracılığıyla gevşetip yukarı doğru çekerek çıkartın. Aç-kapa bataryalar daha hassas olduğundan musluğunuza çok daha nazik davranmalısınız.

 • Karşınıza çıkan somun parçacığı çıkartmak için İngiliz anahtarı kullanın.

 • Şimdi ise karşınıza batarya kartuşu adı verilen parçacık çıkacak. Eğer aç-kapa musluğunuza uygun olan parçacığı aldıysanız, zaten elinizde de olan yeni parçacık bunun aynısı olacaktır.

 • Artık sadece yeni parçacığı yerleştirip tekrar aynı işlemleri tersten yapmaya ve vananızı açarak sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmek kaldı.

Musluk Nasıl Takılır?

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

 • Sorunun musluk değişimi olduğu durumlarda İngiliz anahtarı ve tornavidanın yanı sıra teflon adı verilen ince şerit ve size uygun musluk başına ihtiyacınız vardır.

 • Bu durumda yapmanız gereken İngiliz anahtarı aracılığıyla musluk başını komple yerinden çıkartmak.

 • Almış olduğumuz yeni musluk başının etrafına ince şeridi (teflonu) sardıktan sonra aynen yerine takıyoruz ve tornavida aracılığıyla sabitliyoruz.

 • Vanayı açıp kısa bir süre bekledikten sonra – eğer profesyonel yardım almanızı gerektirecek kadar büyük bir sorun yoksa – musluğunuz olması gerektiği gibi çalışmaya başlayacaktır.

Musluğunuzun açıp kaparken tutukluk yapması sizi uğraştıran bir angarya olabileceği gibi, sürekli su damlatan musluklar evde olmadığınız zamanlarda baskın gibi tehlikelere de ön ayak olabilir. Yukarıda size tarif etmeye çalıştığımız yollar çoğu zaman işe yarayıp sorunu halledebilir. Yine de aynı sorunlar sürekli tekrar ediyorsa conta yatağının tamamen değişmesi gerekiyor olabilir. Bu tip durumlarda profesyonel bir tesisatçıdan yardım almanız sorunu kökünden çözmeniz için en doğru ve en güvenli yol olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde Su İsrafı Nasıl Önlenir?

Evde daha az su tüketmek için: Bozuk olan musluklarınızı mutlaka tamir ettirin, banyo sürenizi kısaltın, çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayın ve muhtemel su kaçaklarını kontrol edin.

Suyun Kireçli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Eğer suyun kireçli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız muhtemelen muslukların etrafında, küvetlerin ve duşakabinlerin köşelerinde, tuvaletlerde ve evdeki kettle gibi eşyaların içerisinde biriken kireci fark etmişsinizdir. Bu birikinti suyun içindeki minerallerin buharlaşması sonrasında orada kalır ve zamanla sertleşir.

Küvet Nasıl Temiz Tutulur?

Banyo yaptıktan sonra küveti temiz, ılık suyla durulayın. Su lekelerini önlemek için nemin fazlasını alın. Her banyodan sonra birkaç dakikanızı küvet bakımına ayırmak uzun dönemde size zaman kazandıracaktır. Ayrıca canınız küvette banyo yapmak istediği zaman uzun uzun temizlik yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Duşakabin Neyle Temizlenir?

Çamaşır suyu ya da tuz ruhu gibi kimyasalları kullanmanın duşakabininizin zeminine kalıcı zararlar verebileceğini unutmayın. Bunun yerine banyodaki yüzeyler için özel olarak tasarlanmış temizlik ürünlerinden faydalanın.

Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

Yüzey temizleyiciyi kullanmadan önce ıslak bir bezle yüzeyi temizleyin. Kolay çıkarılabilecek tozlardan kurtulmanız, kalıcı kirlere daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Daha sonra yüzey temizleyiciyi, kullanma talimatında önerilen miktarda yüzeye dökün ve yarım saat kadar emilmesini bekleyin. Yarım saatin sonunda bir temizlik fırçası veya diş fırçası ile kir birikintilerinin olduğu bölgeleri fırçalayın ve sonrasında tüm yüzeyi temiz su ile temizleyip durulayın.

Aslen yayınlandı