Evde Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evin en çok göze hitap eden bölümleri olarak bilinen duvarlar ufak dekorasyon fikirleriyle daha ferah ve cazibeli bir ortama kavuşmanızı sağlayabilir.

Güncellenmiş 31 Temmuz 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Duvara Tablo Asan İnsan

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evde Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evin en dikkat çekici alanlarından biri olan duvarlar, çoğu kişinin dekorasyon konusunda unuttuğu ayrıntılardan biridir. Duvar dekorasyonu sayesinde evinizi bambaşka bir alana çevirmeye ne dersiniz? Tasarım duvar aksesuarları kullanarak ve her odayı özel bir şekilde dekore ederek kaliteli ve şık bir ortam hazırlayabilirsiniz. 

Duvarlarınızı süslemek ve duvar dekorasyonu yapmak, sadece duvarın rengini seçmek ve duvar kağıdı kullanmakla bitmiyor. Evin en çok göze hitap eden bölümleri olarak bilinen duvarlar, ufak dekorasyon fikirleri ile daha ferah ve cazibeli bir ortama kavuşmanızı sağlayabilir. ''Salon duvar dekorasyonu nasıl yapılır, mutfak duvar dekorasyonunda ne kullanılır, balkon duvar dekorasyonunda hangi ürünlere yer verilir?'' gibi sorularınız için, birbirinden eğlenceli fikirlerimiz var. Modern duvar dekorasyonu fikirleri ile siz de evinizi baştan yaratın!

Duvar dekorasyon fikirlerine geçmeden önce, ev dekorasyonunda 60-30-10 kuralını öğrenmeyi unutmayın.

Salon Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Duvar dekorasyon fikirleri ararken, odanın genişliğine çok dikkat etmek gerekir. 

 • Büyük salonlarda simetriye dikkat edilmeli, küçük salonlarda ise raflar asarak her köşe değerlendirilmelidir?

 • Salon duvar dekorasyonunda en çok kullanılan eşya, aynadır. Yansıtma gücü sayesinde bulunduğu alanı daha geniş gösteren aynalar, evin ışık alan bölümünün karşısındaki duvarına asılmalıdır.

 • Duvar dekorasyonu yaparken, manevi değeri yüksek olan eşyalara da yer verebilirsiniz. Örneğin aile fotoğrafları, el örgüsü hasırlar, duvarda yer verebileceğiniz aksesuarlar arasındadır. 

 • Modern duvar dekorasyonunda, şık ve elegan tasarımlar ön plandadır. Bu yüzden duvarları tupla veya taş ile döşeyebilir, sıra dışı bir görünüm katmak için geometrik duvar dekorları kullanabilirsiniz.

 • Salon duvar dekorasyonunda, duvarları tek renge boyamak yerine farklı renk ve şekillerde boya uygulayarak alana derinlik kazandırabilirsiniz.

Duvar Boyama Fikirleri

Evde duvar dekorasyonu yaparken, ilk olarak boyama seçeneklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Sadelikten hoşlanmayanlar, aşağıdaki boyama seçenekleriyle alanı olduğundan şık ve modern bir görünüme dönüştürebilir. İşte, deneyebileceğiniz duvar boyama fikirleri;

 • Geometrik duvar boyama

Öncelikle duvarda oluşturacağınız şekilleri içeren bir şablon oluşturun. Bu şablonun çıktısını alabilir veya duvarlara elinizle çizebilirsiniz. Ardından şablona uygun olarak maskeleme bandı yapıştırın. Bandın kenar kısımlarını seçtiğiniz renklerde boyayın. İki kat boyama yaptıktan sonra, maskeleme bantlarını dikkatli bir şekilde çıkarın.

 • Efektli duvar boyama

Öncelikle duvarı bir kat güzelce istediğiniz renge boyayın. Duvar boyası kuruduktan sonra, seçtiğiniz rengi boya tavasına dökün. Damgayı boyaya batırın ve duvarların üzerine uygulayarak efekt görünümü yaratın.

 • Bohem duvar boyama

Salon duvar dekorasyonunda, bohem bir hava yaratmak için, duvarda oluşturacağınız şekli belirleyin. Şekli duvarınıza uygulayın. Ardından kalan kısımları maskeleme bandıyla yapıştırın. Dikkatli bir şekilde kestirme ve normal fırçalar yardımıyla şeklin içini boyayın. Ardından maskeleme bandını hızlıca çıkarın.

Duvarları dilediğiniz renge boyadıktan sonra, tasarım duvar aksesuarları kullanarak daha ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

Balkon Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon, evin en sevilen köşelerinden biridir. Özellikle geniş bir balkonunuz varsa ve yaz aylarında bu balkonda vakit geçirmeyi seviyorsanız, balkonunuzu duvar dekorasyonu kendin yap fikirleri ile bambaşka bir hale dönüştürebilirsiniz. Balkon duvar dekorasyonunda deneyebileceğiniz fikirler şu şekildedir;

 • Balkon duvarlarının birini ahşap ile kaplayabilir veya taş şeklinde döşeyebilirsiniz.

 • Balkon duvarlarına raf ekleyerek çiçekli bitkilerinizi bu alanda sergileyebilirsiniz.

 • Daha doğal bir duvar dekorasyonu için, sarmaşık bitkisinden faydalanabilirsiniz. Sarmaşığı doğru bir şekilde yönlendirirseniz, tüm duvarı kaplayacak ve ferah bir hava katacaktır.

 • Balkonunuzda, duvara asılan bitkilere yer verebilirsiniz. 

 • Alanın ışıklandırması yetersiz ise, duvara döşeyeceğiniz led veya küçük ampuller yardımıyla hem alanı aydınlatabilir, hem de daha şık bir görünüm sağlayabilirsiniz.

 • Deniz yıldızı, nazar boncuğu gibi aksesuarları veya kullanmadığınız minderleri, balkon duvarına sabitleyerek sergileyebilirsiniz.

Duvar dekorasyonu kendin yap fikirlerinden ilham alarak, hiç kullanmadığınız eşyalarla şık ve kullanışlı aksesuarlar elde edebilirsiniz. Balkonunuzu baştan yaratmak istiyorsanız, balkon temizliği ve dekorasyonu fikirlerine göz atın.

Mutfak Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak, yemek yeme, yemek hazırlama gibi etkinlikler nedeniyle evde en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. Bu yüzden gerekli duvar dekorasyon ürünlerini kullanarak, mutfağınızı daha şık bir hale dönüştürebilirsiniz.

 • Evde duvar dekorasyonu yaparken, mutfak için en çok tercih edilen ürünler raflardır. Mutfak duvarlarına raf yerleştirerek hem fazladan saklama alanı elde edebilir, hem de duvarlarınıza renk katabilirsiniz.

 • Mutfakta tezgah arkasındaki duvarı taş döşemelerle daha modern bir hale dönüştürebilirsiniz.

 • Mutfak duvarlarında hem tablolar kullanabilir, hem de kitchen, coffee, tea gibi yazılı tasarım duvar aksesuarları asabilirsiniz.

 • Sıcak yerlerde yetişmeyi seven bitkilerinizi, özellikle kaktüs çeşitlerini, mutfak duvarlarında sergileyebilirsiniz.

Genelde mutfağın yanında kalan banyolar için de özel dekorlar yapabilirsiniz. Popüler banyo dekorasyonları yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Yatak Odası Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Duvar dekorasyon ürünleri, her geçen gün daha popüler olmaya başlamıştır. Salon ve oturma odasında olduğu kadar, yatak odasında da duvar dekorasyonu yapmak, evinizin daha modern bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Peki, yatak odası duvar dekorasyonu nasıl yapılır?

 • Yatak odası duvarlarında, üç duvarı aynı renge boyayın. Yatak başlığının olduğu duvarı ise hem yatağınıza, hem de diğer eşyalara uyacak bir renge boyayabilirsiniz.

 • Yatak odası duvarlarında, modern tablolar yaygın olarak kullanılır. Özellikle üç boyutlu tablolar, yatak odasına farklı bir hava katacaktır.

 • Yatağa yattığınızda duvarlara bakmayı ve hayal kurmayı seviyorsanız, tavandaki duvarı gökyüzü temasına dönüştürebilir, yıldız aksesuarları ile hayallerinizi süsleyecek bir alan yaratabilirsiniz.

 • Yatak odası duvar dekorasyonunun olmazsa olmazı, aynalardır. Giyinme, makyaj yapma, tıraş olma gibi günlük aktiviteler bu alanda yapıldığı için, yatak odasının duvarına şık tasarımlı bir ayna yerleştirmeyi unutmayın.

 • Son olarak, yatak odasındaki bir duvarı kabartmalı döşemelerle kaplatmayı deneyebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle duvar dekorasyonu yapacağınız odanın ölçülerine dikkat edin. Küçük odalarda ayna kullanarak alanı daha geniş gösterebilirsiniz.

 • Duvar dekorasyonunda çok fazla aksesuar kullanmayın. Aşırı aksesuar kullanımı karışık bir görünüme neden olur.

 • Tasarım duvar aksesuarları arasındaki mesafeyi iyi ayarlayın. Aksesuarlar birbirine çok yakınsa, aşırı karmaşık bir görünüm ortaya çıkabilir.

 • Duvar dekorasyonunda çok renkli tercihler yapmayın. Örneğin biblo, çanak, tablo gibi aksesuarlar kullanacaksanız, duvarları daha sade bırakın. Duvarları renkli boyayacaksanız, çok fazla aksesuar kullanmayın.

 • Duvar dekorasyon fikirlerine göz atın. Klasik raflar yerine, raylı ve geometrik raflardan yardım alın.

 • Kolon, kiriş gibi mimariyi bozan duvarları, çiçeklerle daha estetik gösterin.

 • Yılbaşı, bayram gibi özel günlerde duvar dekorasyonu kendin yap fikirlerine göz atarak geçici dekorlar hazırlayın.

Duvarların tamamlayıcısı olan perdeler, aynı zamanda aksesuar görevi gören eşyalardır. Perde seçimi nasıl olur yazımızdan, duvarlarınız için en uygun modelleri öğrenebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Bu makale yardımcı oldu mu?