Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Ruj lekesini kolayca çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaştık.

Güncellenmiş 7 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ruj Lekeli Tişörtü Tutan Kadın Eli

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Makyajın vazgeçilmezlerinden biri olan ruj, her kadının severek kullandığı kozmetik ürünlerden biridir. Ancak herhangi bir yüzeye bulaştığında çıkması en zor olan lekelerden biridir. Böyle durumlarda, hemen internete başvurup ''Ruj lekesi nasıl çıkar?'' sorusunu aratıyor olabilirsiniz. Tam da bu yüzden, ruj lekesini kolayca çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıdaki paylaştık.

Makyaj yaparken görünmez bir kazayla kıyafete veya koltuğa bulaşan ruj lekesi canınızı sıkıyor olabilir. Ruj lekesi nasıl çıkarılır sorusuna geçmeden önce, kullandığınız rujun rengi ve dokusunun çok önemli olduğunu belirtmeliyiz. Koyu renkli rujlar, açık rujlara göre daha zor çıkarken, aynı durum mat ve yapışkan rujlar için de geçerlidir. Bu yüzden herhangi bir yüzeyde ruj lekesi gördüğünüzde, panik yapmadan harekete geçmeniz gerektiğini unutmayın.

En az ruj lekesi kadar inatçı olan vişne, şarap, çimen, mürekkep gibi farklı lekelerle nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsanız, leke rehberindeki doğal ve en etkili yöntemlere göz atabilirsiniz.

Halıdan Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Makyajınızı hızlı hızlı yapıyor ve rujunuzu sürerken yeterince dikkat etmiyorsanız, elinizden kayıp halıya düşen ruj lekesiyle başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Halıdan ruj lekesi çıkar mı diye merak edenler için, cevabımız evet. Ancak bu lekeyi halıya zarar vermeden çıkarmak için, aşağıdaki yöntemler denemeniz gerekir.

  • Omo Active Oxygen ile Temizleme

Bir kabın içerisinde su ve Omo Active Oxygen sıvı deterjanı karıştırın. Hazırladığınız karışıma temiz bir sünger batırın ve lekeli bölgeyi dışarıda içe olacak şekilde ovalayın. Leke tamamen çıkınca, havluyla halıya tampon yapabilirsiniz.

  • Bulaşık Deterjanıyla Temizleme

Ruj izi nasıl çıkar sorusuna geçmeden önce, ilk müdahale için mutlaka spatula veya kaşık kullanın. Halıdaki fazla ruju kazıyarak aldıktan sonra, bir bardak suyu birkaç damla bulaşık deterjanı ile karıştırın. Karışımı halının üzerine dikkatlice dökün ve sünger yardımıyla ovalayın. Ardından kurumasını bekleyin.

  • Amonyakla Temizleme

Halıdaki ruj lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz diğer yöntem amonyaktır. Bir kovanın içine su doldurun ve üzerine Cif Krem Sprey Amonyak ilave edin. Karışıma sünger batırın ve lekeli bölgeyi ovalayın. Havlu ile tampon yapmayı da unutmayın.

Kıyafetten Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Ruj lekesi nasıl çıkarılır sorusuna en çok cevap aranan eşya, kıyafetlerdir. Özellikle giysileri değiştirirken veya başka bir işle ilgilenirken kıyafete bulaşan ruj lekesi, tüm keyfinizi kaçırabilir. Kıyafetteki ruj lekesini çıkarmak için yapmanız gerekenler;

  • Bulaşık Deterjanı ile Temizleme

Kıyafetin üzerindeki fazla ruju spatula yardımıyla kazıyın. Ardından lekeli bölgeye bulaşık deterjanı uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Kıyafeti ılık suyun altında çitileyin ve çamaşır makinesinde yıkayın. Bulaşık deterjanının ağartıcı içermemesine dikkat edin.

  • Saç Spreyi ile Temizleme

Ruj lekesi bulunan bölgeye birkaç kez saç spreyi sıkın. 20 dakika bekledikten sonra leke kurumaya ve sertleşmeye başlayacaktır. Islak bez yardımıyla lekeyi ovalayın ve kıyafetinizi makinede yıkayın.

  • Oksijenli Su ile Temizleme

Ruj lekesi çıkar mı diye endişeliyseniz, oksijenli sudan faydalanabilirsiniz. Lekeli bölgenin üzerine oksijenli su dökün ve 10 dakika bekleyin. Ardından sabunlu su yardımıyla lekeyi güzelce çitileyin ve makinede yıkayın. Oksijenli su kıyafette renk değişimi yapabileceği için, çok koyu kıyafetlerde tercih edilmez.

  • Aseton ile Temizleme

Ruj lekesi nasıl çıkar sorusu için, aseton kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye aseton dökün ve sabunla çitileyin. Ardından bol su ile durulayın ve kıyafetinizi makinede yıkayın.

  • Eter ile Temizleme

Eter, özellikle koyu ruj lekeleri için kullanılan bir yöntemdir. Eteri pamuğun üzerine dökün. Pamuğu, lekeli alana nazikçe uygulayın. Leke tamamen çıkınca, kıyafeti önce bol su ile durulayın, ardından makinede yıkayın. İşlem esnasında odayı havalandırmayı da unutmayın.

Beyaz Tişörtten Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Ruj izi nasıl çıkar sorusuna farklı yanıtlar ararken, bu lekenin özellikle beyaz kıyafetlerde daha inatçı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden, beyaz tişörtten ruj lekesini çıkarmak için, beyazlar için özel olarak üretilen sıvı deterjanlardan yararlanabilirsiniz. Lekeli bölgeye sıvı deterjan döküp suyun altında çitiledikten sonra kıyafeti makinede yıkamayı deneyin. 

Koltuktan Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki ruj lekesi nasıl çıkar sorusu için, ilk yapmanız gereken şey plastik spatula ile fazlalıkları kazımaktır. Ardından koltuktaki lekeli bölgeye Cif Krem Sprey Amonyak uygulayın. Yumuşak sünger yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın ve nemli bezle silin. Son olarak kuruması için üzerine temiz havlu serebilirsiniz.

Kurumuş Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş ruj lekesi nasıl çıkarılır sorusu için, asetondan yardım alabilirsiniz. Kuruyan lekenin kalıntılarını kazıdıktan sonra, lekeli bölgeye aseton uygulayıp bol suyla yıkayabilirsiniz. 

Kıyafetleri siyah, beyaz ve renkli olmak üzere farklı gruplara ayırarak yıkamak, hem rengini, hem de dokusunu korumanıza yardımcı olur. Renkli çamaşırlar nasıl yıkanır yazımızdan, çamaşırlardaki lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dudaktaki Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazı rujlar, kalıcılığı arttırmak için farklı maddeler içerir. Böyle durumlarda dışarı taşan veya kenarlara bulaşan ruj lekesini çıkarmak normalden daha zor olabilir. Dudaktaki ruj lekesini çıkarmak için, makyaj pamuğuna krem sürebilir veya çıkarmak istediğiniz rujun üzerine vazelin uygulayıp pamukla silmeyi deneyebilirsiniz. Ancak lekeyi çıkarırken çok fazla bastırmamaya dikkat edin.

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten lekesini çıkarmak için, ılık su ve sıvı çamaşır deterjanını karıştırın. Ardından lekeli bölgeyi, karışıma batırılmış sünger yardımıyla ovalayın ve nemli bez yardımıyla silin.

Rimel Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafete veya koltuğa bulaşan rimel lekesini çıkarmak için en etkili yöntem, lekenin üzerine vazelin sürmektir. Bu sayede leke yumuşar ve nemli bezle ovalandığında daha kolay çıkar. Vazelin yoksa, çamaşır yumuşatıcısı da kullanabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Bu makale yardımcı oldu mu?