Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Zemin Temizliği: Laminat Parke Nasıl Temizlenir?

Evlerin vazgeçilmez dekorasyon parçası laminant parke temizliği nasıl yapılır? Etkili parke temizliği püf noktaları için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Laminat Parke Nasıl Temizlenir?

Parke zemin günümüzde modern evlerin vazgeçilmez dekorasyonu haline gelmiştir. Gerek estetik görünümü, gerekse temizlik açısından sıklıkla tercih edilen popüler bir zemin döşemesidir. Peki şık görüntüsünün yanında hassas olan parke temizliği nasıl yapılır? Sizinle bu konuda işinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç bilgi paylaşmak istiyoruz.

Püf Noktaları

Parkelerinizin çizilmemesi için evinizin girişinde ayakkabıların altına yapışan kum ve çakılları temizleyen iyi kalite bir paspas kullanmalısınız. Temizliğinizi su ile sık sık yapmak parkelerinizin kabarmasına sebep olabilir. Temizlik ürünlerini her zaman kullanma talimatlarına göre uygulayın. Tavsiye edilen dozajdan daha fazlasını kullanmayın. Ürünlerle temas halindeyken sağlığınız için eldiven kullanmaya özen gösterin. Ürünleri çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamayı da unutmayın.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Parke Nasıl Temizlenir?

Öncelikle, parke temizliği için doğru ürünü seçmelisiniz. Parkelerinizin sert kimyasallarla zedelenmemeleri için ahşap zeminler için üretilmiş Cif Jel Ahşap Yüzey Temizleyici gibi ürünlerden faydalanmanız daha iyi sonuç verecektir. Parkenizin ahşap cinsine uygun ürün kullandığınız takdirde parkelerinizin ömrünün uzamasına yardımcı olursunuz. Günlük temizliğiniz sırasında parkelerinizi elektrik süpürgesiyle rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Su, ahşabın kabarmasına neden olup hasara yol açabileceğinden parkelerinizin çok ıslanmamasını sağlamaya gayret etmelisiniz. Bu nedenle ıslak mop kullanmamaya dikkat edin. Her zaman için az miktarda su kullanmaya, parkelerinizi olabildiğince çabuk tarafından kurulamaya çalışın. Daha detaylı temizliğiniz için, şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Bir kabın içine bir miktar su doldurun.
  • Daha sonra parkelerinizin temizliğine uygun olan bir ürün ilave edin.
  • Son olarak hazırladığınız karışımla parkelerinizi hav bırakmayan bir bezle aşırı ıslak olmayacak şekilde silin.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce de küçük ve görünmeyen bir bölgede mutlaka test edin. 

Parkelerinizi Sudan Uzak Tutun

Parkelerinizin dayanıklılığı ve ileriki zamanlarda kabarmamaları için, temizlik solüsyonları ile sildikten sonra parkelerinizi iz bırakmadan kurulamalısınız. Unutmayın ki su, parkelere zarar veren en büyük etkendir. Bu yüzden parkenizin üzerine sıvı ya da içecek döküldüğü takdirde kuru bir bezle hemen kurulamalısınız.

Bunun yanında ruj, oje, mürekkep, yapışkan malzemeler gibi temizlemesi zor ve inatçı lekeleri çıkarmak için hafif nemli bir beze bir miktar parke ve ahşap temizliğine uygun bir ürün katarak lekeyi silin. Daha sonra temiz suyla nemlendirilmiş bir bezle tekrar üzerinden geçin. Kullandığınız bezin metal içerikli olmamasına ve içinde parkelerinizi çizecek ya da zedeleyecek maddeler olmamasına dikkat etmelisiniz. Parkelerinize zamanı geldiğinde yaptıracağınız cila sayesinde de ahşabın yeni, parlak ve daha temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yanlış Kimyasallar Parkenizi Aşındırır

Laminat parke temizliği sırasında aşırı yoğun kimyasallar ya da cilalar kullanmamalısınız. Bunun yanında beyazlatıcılar, asit içeren ürünler, tuz ruhu, tiner, balmumu, çamaşır suyu ya da yoğun kir çözücü ürünler kullanmak parkelerinizde geri dönüşü olmayan deformasyonlara ve hasarlara neden olabilir.

Aslen yayınlandı