Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Zemin Temizliği: Laminat Parke Nasıl Temizlenir?

Evlerin vazgeçilmez dekorasyon parçası laminant parke temizliği nasıl yapılır? Etkili parke temizliği püf noktaları için burayı okuyun!

Güncellenmiş

laminant yerler nasıl temizlenir

Parke zemin günümüzde modern evlerin vazgeçilmez dekorasyonu haline gelmiştir. Gerek estetik görünümü, gerekse temizlik açısından sıklıkla tercih edilen popüler bir zemin döşemesidir. Peki şık görüntüsünün yanında hassas olan parke temizliği nasıl yapılır? Sizinle bu konuda işinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç bilgi paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle, parke temizliği için doğru ürünü seçmelisiniz. Parkelerinizin sert kimyasallarla zedelenmemeleri için ahşap zemin için üretilmiş olan temizleyicilerden faydalanmalısınız. Parkenizin ahşap cinsine uygun ürün kullandığınız takdirde parkelerinizin ömrünün uzamasına yardımcı olursunuz. Günlük temizliğiniz sırasında parkelerinizi elektrik süpürgesiyle rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Su, ahşabın kabarmasına neden olup hasara yol açabileceğinden parkelerinizin çok ıslanmamasını sağlamaya gayret etmelisiniz. Bu nedenle ıslak mop kullanmamaya dikkat edin. Her zaman için az miktarda su kullanmaya, parkelerinizi olabildiğince çabuk tarafından kurulamaya çalışın. Daha detaylı temizliğiniz için, şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Bir kabın içine bir miktar su doldurun.
  2. Daha sonra parkelerinizin temizliğine uygun olan bir ürün ilave edin.
  3. Dilerseniz temizlik karışımınızın içine az miktarda sirke ekleyip parkelerinizin parlamasını sağlayabilirsiniz.
  4. Son olarak hazırladığınız karışımla parkelerinizi Cif Mikrofiber Bez gibi iz ve hav bırakmayan bir bezle aşırı ıslak olmayacak şekilde silin.

Parkelerinizin dayanıklılığı ve ileriki zamanlarda kabarmamaları için, temizlik solüsyonları ile sildikten sonra parkelerinizi iz bırakmadan kurulamalısınız. Unutmayın ki su, parkelere zarar veren en büyük etkendir. Bu yüzden parkenizin üzerine sıvı ya da içecek döküldüğü takdirde kuru bir bezle hemen kurulamalısınız. Bunun yanında ruj, oje, mürekkep, yapışkan malzemeler gibi temizlemesi zor ve inatçı lekeleri çıkarmak için hafif nemli bir beze bir miktar parke ve ahşap temizliğine uygun bir ürün katarak lekeyi silin. Daha sonra, güvendiğiniz temiz suyla nemlendirilmiş bir bezle tekrar üzerinden geçin. Kullandığınız bezin metal içerikli olmamasına ve içinde parkelerinizi çizecek ya da zedeleyecek maddeler olmamasına dikkat etmelisiniz. Parkelerinize zamanı geldiğinde yaptıracağınız cila sayesinde de ahşabın yeni, parlak ve daha temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Laminat parke temizliği sırasında aşırı yoğun kimyasallar ya da cilalar kullanmamalısınız. Bunun yanında beyazlatıcılar, asit içeren ürünler, tuz ruhu, tiner, balmumu, çamaşır suyu ya da yoğun kir çözücü ürünler kullanmak parkelerinizde geri dönüşü olmayan deformasyonlara ve hasarlara neden olabilir.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Unutmamanız gerekenler:

  • Parkelerinizin çizilmemesi için evinizin girişinde ayakkabıların altına yapışan kum ve çakılları temizleyen iyi kalite bir paspas kullanmalısınız
  • Temizliğinizi su ile sık sık yapmak parkelerinizin kabarmasına sebep olabilir
  • Temizlik ürünlerini her zaman kullanma talimatlarına göre uygulayın
  • Tavsiye edilen dozajdan daha fazlasını kullanmayın
  • Ürünlerle temas halindeyken sağlığınız için eldiven kullanın
  • Ürünleri çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Aslen yayınlandı