Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Yer Temizliği Nasıl Yapılır? Fayans, Ahşap Parke ve Laminat Yüzyeler Nasıl Temizlenir?

Parkeler, evlerin en şık aksesuarından biridir. Yıpranmış ve bakımsız zeminler üzerine yapacağınız ev dekorasyonu sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Evlerde zemin döşeme için fayans, ahşap parke, laminat gibi birbirinden farklı malzemeler kullanılır ve her bir malzeme için farklı temizlik yöntemleri gereklidir. Yer temizliğinde doğru metotları uygulamak, zeminde kullanılan malzemenin dayanıklılığını ve görüntüsünü etkiler. Evinizde zeminin temiz, ışıltılı, ferah ve hijyenik olmasını istiyorsanız yer temizliği için bu sayfadaki ipuçlarımızı mutlaka okuyun!

Güncellenmiş

cam eşyalar nasıl temizlenir

Ahşap Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap, şık görünümü ile ev dekorasyonunun klasikleri arasında yer alır. Hiç modası geçmeyen, zamansız bir malzeme olan ahşap, doğru bakım ve temizlik ile uzun seneler kullanılabilir. Püf noktaları bilindiği zaman ahşap parke temizliği son derece kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek ahşap parkelerinizi kolayca temizleyebilirsiniz:

 1. Ahşap, parke ve laminant yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş Cif Jel Zemin Uzmanı gibi bir temizlik ürününü, paketin üzerindeki talimatlara uyarak yeterli miktarlarda su ile karıştırın. Kaliteli bir ahşap temizleyici mevcut değilse arap sabunu ve sirke karışımını da deneyebilirsiniz.
 2. Su, ahşabın dostu değildir. Ahşabı fazla ıslatmak kabarmasına sebep olabilir, bu yüzden silme işlemine geçmeden yer bezini veya mopu iyice sıkın.
 3. Ahşap parke temizleme ile ilgili en kritik ayrıntı kurulamadır. Silme işleminden hemen sonra parkeleri çok iyi kurulamalı, nemli kalmadıklarından emin olmalısınız. Havlu veya mikrofiber bez yardımı ile parkelerinizi kurulayın.
Yer temizliğinde Cif Jel Zemin Uzmanı gibi ahşap, laminant, mermer, granit gibi yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş temizleyicileri tercih edin.

Laminat Nasıl Temizlenir?

Çizilmeyen, leke tutmayan ve kolay zedelenmeyen yapısı ile laminat parke günümüzün en çok tercih edilen yer döşeme malzemeleri arasında yer alıyor. Laminant parkenin pratikliği temizlikte de geçerlidir. Laminat parke temizliği için bu etkili ve pratik önerilerimizden faydalanabilirsiniz:

 • Cif Jel Zemin Uzmanı gibi yüzey türüne özel geliştirilmiş yer temizleyiciler laminat temizliği için oldukça uygundur.
 • Laminat parkeleri silerken sert sünger veya bezlerden kaçının. Mikrofiber bezler laminat parke temizleme için idealdir.
 • Su, laminat parkenin dokusundaki parlaklığı kaybetmesine sebep olacağı gibi, su lekeleri kuruduktan sonra yüzeyde hoş olmayan bir görüntü oluşturacaktır. Silme işlemini tamamladıktan sonra laminat parkeleri iyice kurulayın.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Yer Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo ve mutfaklarda en çok tercih edilen yer döşemesi fayansların temizliği evimizde hijyenik bir ortam sağlamak için belirleyicidir. Fayans yer temizliği kolaydır ama hijyen sağlamak için doğru malzemeleri seçmek önemlidir. Fayans yer temizliğinde hijyen sağlamak için ipuçlarımız bu size yardımcı olacaktır:

 • Fayanslarınızdaki zorlu lekeleri çıkaracak, aynı zamanda hijyen ve ferah bir koku yayacak Cif Jel Zemin Uzmanı, mermer ve granit yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş formülü ile fayans temizliğinde ideal bir tercih olacaktır.
 • Alternatif olarak beyaz sirke ile de fayanslarınızı temizleyebilirsiniz. Beyaz sirke ve suyu eşit miktarlarda kullanarak hazırlayacağınız silme suyu size doğal bir temizlik sağlayacak.

 

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

Fayans aralarında görülen harcın (derz dolgu), kiri ve tozu absorbe eden bir yapısı vardır ve zamanla karabilir. Fayans yüzey temizliği için uyguladığınız standart yöntemler fayans araları için yeterli olmaz. Domestos gibi yoğun kıvamlı ve son derece etkili bir çamaşır suyu ve diş fırçası yardımı ile fayans aralıklarını temizleyebilirsiniz.

 • Çamaşır suyunu su ile karıştırıp inceltin ve fayans aralarına dökün.
 • Diş fırçası ile ovduktan sonra 20 dakika kadar bekletin.
 • Temiz su ile durulayın veya silin.

Güvenlik uyarısı

 • Su, ahşap parke ve laminant dostu değildir. Silme işleminden önce yer bezindeki suyu mümkün olduğunca sıkın ve işlem sonrası yüzeyin ıslak kalmasına izin vermeden kuru bezle silin.
 • Herhangi bir temizlik malzemesini kullanmadan önce etiketindeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun!
 • İlk defa uygulayacağınız bir temizlik yöntemini ilk önce küçük ve az görünen bir alanda test edin.
 • Önce güvenlik! Temizlik işlemine başlamadan önce eldiven, gözlük, vb. önlemleri aldığınızdan emin olun.

Aslen yayınlandı