Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Tükenmez Kalem Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta sıkça kullandığımız tükenmez kalemler, koltuklar için beklenmedik bir tehlikeye dönüşebilir. Kalem koltuğu çizebilir, mürekkep koltuğa akabilir ve her iki durumda da ortaya mücadelesi zor bir leke çıkabilir. Neyse ki esasında tükenmez kalem lekesi, sanıldığı kadar kalıcı değil. Keten, şönil, kadife, nubuk ve deri döşemelerde doğru temizlik malzemelerinin kullanımıyla koltuğunuza zarar vermeden tükenmez kalem lekesi temizliği yapabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Tükenmez Kalem Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Tükenmez Kalem Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Öncelikle lekelenen bölgeye mümkün olduğunca çabuk müdahale etmenizi öneririz. Kumaşın yüzeyinde kalan, henüz emilmemiş mürekkebi kağıt havlu yardımıyla hafif baskı uygulayarak alabilir ve etrafa yayılmasını önleyebilirsiniz. Bu işlemi gerekirse birkaç sefer tekrarlamak faydalıdır. İlk müdahalenin ardından kalan tükenmez kalem lekeleri için iyi sonuç verdiği bilinen ve denenmiş birkaç pratik yöntemi uygulayabilirsiniz. İşte, tükenmez kalem lekesiyle başa çıkmak için uygulanan başlıca yöntemler...

Unutmayın

 • Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.
 • Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Sabunlu Su ile Silin

Eğer leke çok yeni oluşmuşsa temizliğinde ılık sabunlu su kullanabilirsiniz. Yarım çay kaşığı sıvı sabun ile yarım çay bardağı suyu küçük bir kapta bolca sabun köpüğü oluşana kadar karıştırmak gerekir. Hatta bir şişeye koyup sallayarak daha fazla köpük elde etmeniz de mümkün. Mürekkep lekesini köpüklü suya batırdığınız bezle hafifçe bastırarak silmeyi deneyin. Sildikten sonra lekelenen bölgeyi bir havlu ile kurulayın. Leke çıkmazsa işlemi tekrarlayabilir veya başka bir yöntem deneyebilirsiniz.  

 • Lekeye mümkün olduğunca çabuk müdahale edin
 • Kumaşın yüzeyinde kalan fazla mürekkebi ovalamadan, bir kağıt havu yardımıyla alın ve mürekkebin yayılmasını önleyin
 • Beyaz Sirkenin Gücünden Faydalanın

  Sirke, mürekkep lekeleri üzerinde harikalar yaratır. Asetik özelliği sayesinde lekeleri etkili bir şekilde yok eder. Ayrıca kullanımı da güvenlidir. Sirke her tür kanepede kullanılabilir ancak yine de hasara neden olmasın diye gizli bir yerde test etmek iyi olabilir. 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanı, 2 çay kaşığı beyaz sirke ve 1 bardak suyu küçük bir kapta karıştırın. Lekeli bölgeye bu karışımı yumuşak bir bezle sürün. Çok fazla ovalamak lekenin yayılmasına neden olabilir. Bunun yerine uygulayıp 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra soğuk suyla ıslatılmış yumuşak bir bez kullanarak durulayabilirsiniz.  

  Saf Alkol Uygulayın

  Eczanelerde satılan saf alkol, temizlik ve dezenfekte işlerinde kullanılabilir. Saf alkol bulamadığınız anlarda aseton da kullanabilirsiniz. Ancak lekeye alkolle müdahale etmeden önce koltuğun görünmeyen bir köşesine çok az miktar alkol uygulayarak kumaşın herhangi bir deformasyona uğrayıp uğramadığını mutlaka test etmenizi öneririz. Eğer kumaş renk değiştirirse farklı bir yöntem denemelisiniz. Saf alkolü asla lekenin üzerine boca etmeyin. Bu lekenin yayılmasına sebep olur. Bunun yerine alkolü beyaz bir bez üzerine dökün ve leke üzerine baskı uygulayın. Tüm leke temizlenene kadar bu işleme devam edin. Mürekkep lekesi tamamen kaybolduğunda bir havlu yardımıyla temizlediğiniz bölgeyi iyice kurulayabilirsiniz

  Ayrıca, mürekkep lekelerini giysilerinizden çıkarmak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  Aslen yayınlandı