Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Su Lekeleri Nasıl Çıkar?

Pencerelerdeki, bardaklardaki, aynalardaki hatta arabanızdaki su lekeleri canınızı sıkmasın. Su lekelerinden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam

Banyonuzdaki beyaz lekeler günden güne artmaya mı başladı? Ya da en sevdiğiniz cam bardaklar sisli mi gözükmeye başladı? Gelin bu beyaz lekelere neyin sebep olduğuna ve bunlardan nasıl kurtulabileceğinize dair bilgilere birlikte göz atalım.

Su Lekesi Neden Olur?

Sert su, kireç ve kalsiyum gibi yüksek miktarda mineral içeriğine sahip suya denir. Su kuruduğunda tortular geride kalır ve özellikle banyo, mutfak gibi yerlerin cam veya seramik yüzeylerde göze hoş görünmeyen lekeler bırakır. Yaşam alanlarınızda biriken kahverengi veya beyaz lekeleri görmekten sıkıldıysanız temizlemek için gerekli bütün bilgiler yazımızda.

Reklam

Su Lekelerini Temizleme Yöntemleri

İnatçı su lekeleriyle boğuşanların en çok sorduğu sorulardan biri “Aynadaki su lekeleri nasıl çıkar?”. Aynalardaki su lekeleri eğer doğru şekilde temizlenmezse kalıcı, sis benzeri izler bırakabilir ve aynayı işlevsiz kılabilir. Ancak evinizdeki malzemelerle yapabileceğiniz çok basit su lekesi giderici solüsyonlarla ve daha sert lekeler için daha güçlü çözümlerle bunlardan kurtulabilir ve evinizdeki eşyaları pırıl pırıl yapabilirsiniz.

  1. Sirkeli Su Solüsyonu

    Eğer profesyonel bir temizlik malzemesine erişiminiz yoksa ve geçici bir çözüm arıyorsanız sirke ile sudan oluşan basit bir solüsyon hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı hazırlamak için beyaz sirke ve leke bırakmadığından emin olduğunuz bir miktar su yeterli olacaktır. Bir sprey şişesinin yarısına su, diğer yarısına beyaz sirke koyun ve çalkalayın. Daha önce içinde kimyasal maddeler veya başka temizlik malzemeleri bulunan bir sprey şişesi kullanıyorsanız karışımı eklemeden önce şişeyi iyice yıkadığınızdan emin olun. Unutmayın, bu esnada normal beyaz sirke kullanmalısınız. Elma sirkesi ve diğer sirke türleri işe yaramayacaktır.

  2. Limon Suyu

    Duşakabin su lekesi ile karşılaşmanızın neredeyse kaçınılmazdır, suyla en çok temas eden yüzeylerin başında gelir. Ancak su lekeleri canınızı sıkmasın, bunun da doğal ve kolay bir çözümü var. Limon suyu, asitliğinden dolayı ayna ve camlardan su lekesinin çıkarılmasında çok etkili bir çözümdür. Limon suyunu suyla karıştırın ve ve bu karışımı temizlemek istediğiniz yüzeye bir bez veya sprey yardımıyla uygulayın. Temizliğe ve limon kokusuna kendiniz şahit olacaksınız.

  3. Profesyonel Temizleyiciler

    Tüm bunları bir kenara bırakıp daha kolay erişilebilir, profesyonel ve zaman kazandıracak kolay bir çözüm arıyorsanız Vim Silikonlu Sprey gibi paraben ve fosfat içermeyen doğa dostu bir temizleyici evinizin her yerindeki lekelere karşı kullanabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Arabalarda Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Su lekeleri konu olduğunda “Arabadaki su lekesi nasıl çıkar?” sorusu, cevabı verilmesi daha zor bir problem. Ancak onun da çaresi var. Arabalardaki su lekeleri evde karşılaştıklarınızdan çok daha ısrarcı olabilir çünkü sürekli olarak dışarıda bulunan arabalar gün içerisindeki sıcaklık değişimleri ve güneş ışınlarından çok etkilenir. Havadaki bu değişim arabaların üzerindeki su lekelerini çıkarma evdekilere göre daha zor hale getirebilir. Burada yardıma yetişen ürün ise WD-40 gibi endüstriyel su lekesi temizleyiciler.

Endüstriyel su lekesi temizleyiciler, ayna temizleme ve su lekesi çıkarma söz konusu olduğunda en etkili çözümlerden. Sudaki minerallerle reaksiyona girerek bağlarını gevşeten ve kolayca silinebilmesini sağlanan bu ürünler eğer evde kullanılacaksa gözlük ve eldiven takılması ve temizlik yapılan odanın iyice havalandırılması önerilir. Kullanımı oldukça kolay olan bu ürünler yalnızca birkaç saniyede arabanızı su lekelerinden arındırıp aynalarınızı tertemiz yapabilir.

Aslen yayınlandı