Metal günlük yaşantımızda sıkça kullanılan bir materyaldir. Banyoda, mutfakta ve hatta aksesuarlarımızın yapısında metalden yararlanılır. Çaydanlık, tencere ve tava gibi ürünlerde metal dayanıklılığından dolayı sıklıkla tercih edilen bir üründür. Bu kadar çok kullanılan metaller zamanla kirlenir, lekelenir ve paslanır. Peki bu durumda metal nasıl temizlenir? Metal yüzeyler hassas olduğundan dolayı dikkatle temizlenmelidir.

Burada sizinle metal temizleme yöntemleri ile bilgiler paylaşmak istiyoruz. İsteğe göre evde hazırlayabileceğiniz doğal solüsyonlar veya Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyicisi Sprey gibi metallerin temizliğine uygun üretilmiş profesyonel ürünler deneyebilirsiniz.

  • Limon tuzu: Paslanmayı veya inatçı lekeleri temizlerken limon tuzundan faydalanabilirsiniz. Temizlik kabınızın içine 2 yemek kaşığı limon tuzu ve kaynar su ekledikten sonra metal eşyanızı bu suyun içinde bekletin. Metalin cinsine göre bu işlemden sonra bazı kararmalar olabilir. Bu sorunu çözmek için aynı işlemi bu kez karbonatlı suyla gerçekleştirip metal eşyanızı bu suda bekletmelisiniz. Metaliniz eski rengini alıp parlayacaktır.
  • Karbonat: Birçok farklı işlem için kullanılan karbonatın da metal parlatma etkisi vardır. İsteğinize göre karbonatı sirkeyle ya da suyla karıştırıp metalin üzerine sürün. Daha sonra temizlik bezinizle veya süngerinizle silip durulayın ve kurulayın.

Profesyonel ürünlerin yardımını tercih ediyorsanız, Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyici Sprey gibi hassas çelik yüzlerine zarar vermeden temizleyen bir ürün deneyebilirsiniz. Profesyonel ürünler yağ ve kireç lekeleri için de etkili olacağından, çaydanlık ve tava gibi mutfak eşyalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uygulamanız gereken işlem ise, temizlemek istediğiniz bölgeye spreyi sıkıp daha sonra temizlik beziyle silmektir. Ovmaya gerektirmeyen bir yöntem olduğundan dolayı günlük temizlik rutininizde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Kirlenen ve paslanan metal yüzeyler sadece mutfakta karşılaştığımız bir durum değildir. Severek kullandığımız bisikletlerimiz de zaman içerisinde yıpranır ve bakıma ihtiyaç duyar. Eğer siz de bisikletinizdeki pas sorunu için bir çözüm arıyorsanız, "Bisiklet Pası Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımız sorularınıza cevap olacaktır.