Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde, ofiste, okulda yapılan çeşitli etkinliklerde kullanılan keçeli kalemler, rengarenk görünümleri ile hem eğlenceli hem de çok işlevsel olsalar da meydana gelebilecek lekelerinden kurtulmak çözülmesi zor bir problem olabilir. Peki, keçeli kalem lekesi masa örtüleri, halılar, duvarlar ve farklı türdeki koltuk kumaşlarının üzerinden nasıl çıkar? İşte, farklı yüzeylerden keçeli kalem lekesini çıkarmanın etkili yolları...

Güncellenmiş

keçeli kalem lekesi nasıl çıkar?

Koltuktan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki keçeli kalem lekelerini çıkarmanın en pratik ve etkili yolu Cif Krem gibi mikropartiküllü temizleyiciler ve ılık suyla ıslatılmış bir bez yardımıyla duvarı iyice ovalayarak silmek.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Koltuktan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

Cif

Keçeli kalem lekesiyle mücadelede koltukların kumaş cinsine göre farklı işlemler yapmanızı öneririz. Ancak kumaş hangi tür olursa olsun leke meydana geldiği anda hemen müdahale ederek lekenin koltuğa bulaşma süresini kısaltmak çok önemli. Kadife, nubuk, kaşe ya da tay tüyü cinsi koltuk kumaşlarından keçeli kalem lekesini çıkarmak için öncelikle hızlıca birkaç damla yağlı süt damlatın. Havalanan mürekkep lekesine temiz kuru bir bez ya da pamuk ile önce hafifçe, sonra bezin temiz tarafıyla daha sert bastırın. Hala leke kalması durumunda lekenin olduğu yüzeye az miktarda kolonya sıkarak temiz bir kağıt havlu ya da bez ile birkaç defa bastırın. Son olarak su ile karıştırılmış bulaşık deterjanını ıslak bir bez ile lekenin üstüne uygulayın ve kurumaya bırakın. Deri koltuktan keçeli kalem lekesini çıkarmak için de temiz bir pamuğa aseton dökün, ovalamadan yüzeye yumuşak bir şekilde bastırın. Aseton uygulanan yerin yüzeyine daha sonra az miktarda vazelin ya da birkaç damla badem yağı sürün ve biraz bekletin. Yaklaşık 10 dakika sonra su ile nemlendirilmiş temiz bir bez ile silin. Asetonu uygulamadan önce deri koltuğunuzun görünmeyen bir noktasında sonucu test edebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin.

Halıdan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Halının keçeli kalem izlerinden başarıyla kurtulması için evde hazırlanabilecek doğal karışımlar var. Bu karışımların başrolünde de elbette sirkeyi ve karbonatı görebilirsiniz. Halıdan keçeli kalem lekesini çıkarmak için bir kap içerisinde bir çay bardayı sirke, sıcak su ve 1 çorba kaşığı karbonatı karıştırın. Temiz bir bez ya da fırça ile lekeli bölgeyi silin. 1 dakika bekledikten sonra kuru bir bezle kalan suyu emdirin. Daha sonra sirkenin keskin kokusunun tamamen giderilmesi ve halının daha da temiz olması için güzel kokan temizlik malzemeleri ile bölgeyi tekrar silmenizi öneririz. Aseton da halıdan keçeli kalem lekesini çıkarırken kullanabileceğiniz bir malzeme. Ancak asetonu doğrudan lekeye uygulamadan önce ufak bir noktada halınızın rengini açıp açmayacağını denemekte büyük fayda var. Eğer halınızın rengi asetondan etkilenmiyorsa lekeli kısma birkaç damla aseton damlatarak kuru bir bezle silebilirsiniz.

Giysiden Kumaştan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysiden, Kumaştan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tişört, ceket, gömlek gibi farklı tür ve kumaşlara sahip giysilere bulaşan keçeli kalem lekelerini çıkarmak için Omo Active gibi etkili bir sıvı çamaşır deterjanından faydalanabilirsiniz. Sıvı deterjanı giysideki lekenin tam üzerine sürüp bir süre bekledikten sonra ılık su ile silerek lekeyi çıkarmayı deneyebilirsiniz. Keçeli kalem lekesinin üzerine saç spreyi sıkıp 5 dakika bekletebilir, ardından ılık suyla ıslatılmış bir bezle güzelce silebilirsiniz. Bu yöntemler haricinde, lekenin tam arkasına pamuk koyup lekenin üzerine aseton damlattığınızda pamuk lekeyi oluşturan mürekkebi emebilir. Ancak bu yöntemi denemeden önce kumaşın ufak bir noktasında asetonu test etmenizi öneririz.

Aslen yayınlandı