Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Kapı Temizliği: Evdeki Kapılar Nasıl Temizlenir?

Kapı temizliği için hızlı ve etkili çözümler arayanlara müjde! Zahmetsiz kapı temizliği sırlarını öğrenmek için kılavuzumuzu takip etmeniz yeterli.

Güncellenmiş

Kapı temizliği
Reklam
Sign Up Banner

Kapı temizliği dekorasyonun bir parçası desek şaşırır mıydınız? Mimarinin en önemli parçalarından biri olan kapılar, mekanlara şık bir dokunuş katarak dekorasyonu tamamlar. Fakat bu şıklığı sürdürmek için kapı temizliğine de dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca, farklı malzemelerden üretilen iç ve dış kapıların kullanım ömrünü uzatabilmemiz de temizlikle doğrudan ilişkilidir. 

Yazımıza göz atarak hem kapılardaki leke ve kirlerden kurtulmanın yollarını hem de daha hijyenik bir eve sahip olmanızı sağlayacak tüm püf noktaları öğrenebilirsiniz. Kapı temizliği ipuçlarını paylaştığımız bu adım adım kılavuz sayesinde, evdeki kapılar nasıl temizlenir sorusu sizin için bir sır olmaktan çıkacak.

İhtiyacın olacak:

 • Mikrofiber bez
 • Rende
 • Patates ya da soğan
 • Ilık su
 • Beyaz sabun
 • Bulaşık deterjanı
 • Arap sabunu ya da beyaz sabun içeren yüzey temizleyicileri

Reklam

MPU Sign Up Banner

Ahşap Kapılar Nasıl Temizlenir?

Ahşap kapılar, diğer materyallerden üretilmiş kapılara göre daha çabuk kirlenebilir. Özellikle sıkıştırılmış ağaç türevi malzemelerden üretilen kapılar daha fazla kir ve toz tuttuğundan sık sık temizlenmesi gerekir. Ahşap kapı temizliği söz konusu olduğunda kapının hangi ahşap türünden yapıldığı oldukça önemlidir. Lake kapılar şık görünümlüdür; ancak kapı temizliği konusunda dikkat gerektiren ahşap türlerindendir. Tahta yüzeyin zarar görmemesi için güçlü kimyasallardan ve kaplamayı çizebilecek sert maddelerden kaçınılması gerekir.

Günlük temizlik için nemli bir bez ile silinmesi ve kurulanması yeterli olsa da lekeler ve sararmalar için farklı malzemeler kullanılması gerekir. Ahşap kapı temizliği için etkili bir çözüm arıyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulamanız yeterli.

 1. Nemli bir bezle kapınızın tozunu alın.

  Can sıkan lekelerin üstesinden gelmeden önce mendile yapışıp tüm kapıya yayılmaması için kapınızın tozunu alın.

  İpucu: Hangi temizlik yöntemini seçerseniz seçin, temizliğe başlamadan önce kapılarınızın tozunu almayı unutmayın. Bunun için nemli bir bez ya da toz bezi kullanmanız yeterli olacaktır.

 2. Ilık su dolu kovaya bir miktar beyaz sabun rendeleyin.

  Sıkıştırılmış ya da kaplamalı ahşap kapı nasıl silinir sorusunun cevabı, mikrofiber bez, kimyasal olmayan temizlik malzemeleri ve ılık su gibi kaplama dostu malzemeleri içermelidir. Diğer ahşap kapılara göre daha hassas olduklarından sirke ya da temizlik malzemeleri kullanılmaması kapının kullanım ömrünü uzatacaktır.

 3. Kısıtlı vaktiniz varsa yüzey temizleme mendili kullanın.

  Birçok yüzeyde olduğu gibi ahşap kapılar nasıl temizlenir sorusunun da pratik bir cevabı var! Özellikle temizlik için kısıtlı zaman ve malzemeniz varsa hayat kurtarıcı yöntemlerden biri de dezenfektan özellikli yüzey temizleyicileridir. Yüzey temizleyici mendilleri, önceki maddede söz ettiğimiz sıkıştırılmış ağaçtan üretilen kapıların zarar görmesini engellemek için de kullanabilirsiniz.

  Temizleme işleminden sonra bir bezle kurulayarak su lekesi kalmasını engelleyebilirsiniz.

 4. Yüzey temizleme mendili ile kapının üstünü, köşelerini ve tüm kıvrımlarını silin.

  Domestos pratik yüzey temizleme mendili ile kapıları iyice silin. Beziniz kirlendikçe yeni bir mendil kullanarak temizliğinize devam edin. Kapıların yeterince temiz olduğunu düşünene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Yüzey temizleme mendilleri ile kirli bezlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Üstelik hem daha pratik ve hijyenik bir temizlik sunar hem de özel içeriği sayesinde kapı yüzeyinde daha parlak bir görünüm elde etmenizi sağlar.

 5. İnatçı lekeler için bulaşık deterjanı kullanın.

  Mendilin tek başına yeterli olmadığı durumlarda kolayca ulaşabileceğiniz bir malzeme olarak bulaşık deterjanından yardım alabilirsiniz. Mendile bir miktar bulaşık deterjanı sıkarak lekeleri nazikçe ovalayabilirsiniz.

 6. Temizlediğiniz kapıyı kurulayın.

  Temizlik işleminiz bittikten sonra temiz kuru bir bez yardımıyla kapınızı kurulayın. Kapı üstleri ve tüm girinti çıkıntıları silerek nemli kalmadıklarından emin olun.

Beyaz Kapılar Nasıl Temizlenir?

Sararan beyaz kapılar nasıl beyazlatılır, zamanla kirlenen ve lekelenen kapılara sahip olan herkesin çözüm aradığı bir sorudur. Lekelerin yerleşmemesi için düzenli temizlik yapmak önemlidir. Aynı zamanda, yeni oluşan lekelere erken müdahale etmek, lekeleri temizleme başarınızı olumlu etkileyecektir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak hem var olan lekelerden kurtulabilir hem de yeni lekeler oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Arap sabunu, ev temizliğinde en sık kullanılan temizlik malzemelerinden biridir. Sararan beyaz kapı temizliği ya da beyaz kapıların sararmasını önlemek için tercih edebileceğiniz bir seçenektir.

 1. Bir kova suya 2 ölçek arap sabunu ekleyin.

  Aynı işlemi nemli bir beze az miktarda sıkacağınız Vim Arap Sabunu Sprey ile de yapabilirsiniz.

 2. Arap sabunu ve su karışımıyla kapınızın her yerini silin.

  Derinlemesine sildiğiniz kapılarınız eski beyazlığına kavuşturacaktır.

 3. İnatçı lekeler için bulaşık makinesi deterjanı kullanın.

  İnatçı lekelerden kurtulmak için bulaşık makinesi deterjanını biraz su ile ıslatın. Lekeli bölgelere sürerek lekelerin solmasını ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz. İşlemi uygularken temizlik eldiveni kullanmayı unutmayın. Sonrasında nemli temiz bir bez yardımıyla deterjan kalıntılarını silin.

 4. Arap sabunu bulunmuyorsa bulaşık deterjanı kullanın.

  Beyaz kapı temizliği için tercih edilebilecek malzemelerden biri de bulaşık deterjanıdır. Evde arap sabununu olmadığı durumlarda aynı etkili temizlik sonucunu elde etmek için bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

 5. Bulaşık deterjanını mikrofiber bezin üzerine sıkın ya da bir miktar suya 2 ölçek bulaşık deterjanı ekleyin.

  Kullanacağınız deterjanın renklendirici içermediğinden emin olarak olası kazaların önüne geçebilirsiniz.

 6. Kapınızı derinlemesine silin.

  Hazırladığınız deterjanlı su karışımı ile sararmış kapıları silin. Lekeli bölgeleri birkaç defa silebilirsiniz.

 7. Temiz ve nemli bir bez yardımıyla durulayın.

  Kapınızı deterjanlı karışımla sildikten sonra su ile ıslattığınız temiz bir bezle kalıntıları durulayın.

Çelik Kapı Nasıl Temizlenir?

Kapı temizliği yaparken çelik kapıların parmak izi ve toz gibi kirleri ahşap kapılara göre daha çok gösterdiğini fark edeceksiniz. Tıpkı ahşap kapılar gibi çizilmelere karşı hassas yapıda olan çelik kapıları temizlerken güçlü kimyasallardan ve sert malzemelerden kaçınmalısınız. Ayrıca, çelik kapının ahşap aksamları bulunuyorsa ahşap kapılarda izlenen metotları izleyerek temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. Aşağıdaki basit yöntemle çelik kapınızı eski temizliğine ve parlaklığına kavuşturmak çok kolay!

 1. Ilık su dolu bir kovaya bir miktar yüzey temizleyici dökerek bezinizi ıslatın.

  Cif Perfect Power Paslanmaz Çelik eklediğiniz suda bez ya da süngerinizi ıslatın. Eğer mikrofiber bez yerine sünger kullanmayı tercih ederseniz, yüzeyi çizmemesi için yumuşak bir sünger tercih etmeyi unutmayın.

 2. Bezi sıkarak fazla ıslak bırakmadığınızdan emin olun.

  Kapı yüzeyinde su lekeleri kalmaması için ıslak bezi iyice sıkarak nemli hale getirin.

 3. Kapıyı silin.

  Kapı üstleri, tüm köşeler ve varsa girintileri es geçmeden kapınızı silin. Dilerseniz, temizlik işlemi bittikten sonra kuru bir bez yardımıyla kurulayarak daha parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kapı Temizliği: Sıkça Sorulan Sorular

Kapılar Neyle Silinir?

Kapı yüzeyleri, çizilmelere ve kaplamaların zarar görmesine çok açıktır. Bu nedenle ağır kimyasallar ve yüzeyi çizebilecek sert malzemelerden kaçınılmalıdır. Sıvı mobilya cilaları kapı temizliğinde ve parlatılmasında kullanılabilir. Ahşap kapının yüzeyine bir miktar sıvı mobilya cilasını temiz bir bulaşık bezi ile sürün. Nazikçe ovalayarak mevcut lekeleri çıkarabilir ve ahşabın doğal parlaklığını geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. Buharlı temizleyiciler de kapı temizliği için kullanışlı ürünlerdir. Lekeli kısımlara uygulayarak lekelerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Eğer lekeler kendiliğinden çıkmadıysa yumuşak bir bez yardımıyla silebilirsiniz. İşlem bittikten sonra mutlaka kuru bir bezle ahşap kapıyı silin.

Beyaz Kapılar Neyle Silinir?

Mikrofiber bez gibi yumuşak bezler kullanılması yüzeyin çizilip beyaz rengin bozulmaması için önemlidir. Ayrıca boyaya ve kaplamalara zarar vermemesi için çamaşır suyu gibi kimyasal temizleyicilerden uzak durulması gerekir. Beyaz kapı temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir nokta da kullandığınız mikrofiber bezin temizliğidir. Kirli kalmış bir bez, kapı temizliği sırasında istenmeyen lekeler oluşmasına neden olabilir.

Beyaz Kapı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Beyaz kapılar, koyu renk kapılardan çok daha hızlı kirlenebilir. Üretiminde kullanılan malzeme de kirlenme hızını etkilediğinden önceki tecrübelerinize dayanarak bir temizlik rutini oluşturabilirsiniz. Yaklaşık iki haftada bir temizlenmesi önerilen beyaz kapılar, eğer çocuklu bir evde kullanılıyorsa hijyen sağlamak için daha sık temizlenebilir.

Ahşap Kapı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Kapılar, en sık dokunduğumuz bölgelerdir. Hastalıkları önlemek, beyaz ve açık renkteki kapıların rengini muhafaza etmek için ahşap kapılar 2 - 3 haftada bir silinmelidir. Söz konusu olan dolap kapıları ya da sirkülasyonun çok olduğu kapılarsa, kulplar haftada bir silinmelidir. Ayrıca temizliğe başlamadan önce tozların alınması, toz alma rutininde kapıların ve kapıların üst kısımlarının da unutulmaması oldukça önemlidir. Kapı temizliği, genel temizlikte sıklıkla unutulan yerlerden biridir. Fakat evde hijyenin tam anlamıyla sağlanması ve derinlemesine temizlik için bu noktaların temizlenmesi önemlidir. Yazımızın başında önerdiğimiz yöntemleri uygulayarak kapı temizliğinizi pratik bir hale getirebilirsiniz. Böylelikle temizlik rutininizi kolaylaştırıp temizliğinizi eksiksiz tamamlayabilirsiniz. Yine de gözden kaçabilecek adımlar ve evde temizlemeyi unuttuğumuz bölgelere göz atmak için yazımızı incelemeyi sakın unutmayın! Ev temizliğinde aklınıza takılan diğer sorular ve pratik temizlik hileleri için bahar temizliği ve buharlı temizleyiciler ile kolay ev temizliği yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Aslen yayınlandı