Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Jüt Halı Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Evinizin tarzını yansıtırken aynı zamanda temizliğe de pratiklik katan jüt kilim ve halılar, farklı çeşitleri ile her dekorasyona uyum sağlar. Vazgeçilmeziniz olacak jüt halıları incelemek ve temizlik önerilerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Jüt Halı Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Jüt Nedir?

Halının adını akılda tutmakta zorlanıyorsanız veya "Jüt nedir?" diye düşünüyorsanız bilmeniz gereken ilk şey, bu halının adının imal edildiği iplikten geldiğidir. Jüt ipi olarak anılan madde, aslında bir bitkiden elde edilir. Ihlamurgiller familyasından olan, sıcak iklimlerde yetişen ve boyu 4 metreye kadar uzayan bitkiler, dünyada pamuktan sonra en çok üretilen lifler arasında yer alır.

Doğal ve hipoalerjenik özelliği ile tanınan jüt bitkisi, %100 çözünebilir özelliği ile aynı zamanda çevre dostu bir malzemedir. Endüstriyel alanda birçok farklı şekilde kullanılan jüt bitkisinin halı olma serüveni dokuma işlemi ile sonlanır.

Jüt halı dokusu gereği kullanım ve temizlik esnasında kayabilir, halının altına kaydırmaz bir malzeme koymak güvenlik açısından tavsiye edilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Jüt Halının Özellikleri

  • Zor aşınan bu halılar oldukça dayanıklıdır.
  • Kokuyu emmeyen özelliği ile beğeni kazanır.
  • Nemli ortamlarda kullanılmayan jüt halılar, salon gibi alanlarda rahatlıkla tercih edilebilir.
  • Boyanarak renklenen jüt iplikler, dekorasyonda egzotik ve etnik bir görünüm elde etmenize yardım eder.

Reklam

Domestos
Jüt Halı Nasıl Temizlenir?

Püf Noktaları

Özellikle koyu renk zeminlerde, açık renk döküntüler daha çok dikkat çekeceğinden sık sık temizlik yapamıyorsanız, jüt halıları açık renk zeminlere sermelisiniz.

Jüt Halı ile Dekorasyon

Hem modern hem de klasik dekorasyonda kullanılabilen jüt, özellikle koyu renk zeminlerde tercih edilir. Doğal rengi krem, açık kahverenginde olan jüt bitkisi, siyah parkelerde, ceviz döşemelerde adeta göz kamaştırır. Kontrastın uyumunu göz önüne seren bu halılar, her zaman koyu renk üzerinde kullanılmak zorunda değil tabii ki. Bazı kullanıcılar ton sür ton dekorasyonda da jüte yer vermektedir.

Günümüzde jüt, doğal kahve renginin yanında boyanarak farklı renk ve desenlere de kavuşur. Satış noktalarında geometrik desenli, püsküllü ve rengarenk jüt halılar görmeniz mümkün. Hatta son yıllarda supla gibi duran yuvarlak jüt dokumaların yan yana dizilmesi ile büyük halılar oluşturulması, özellikle etnik dekorasyon için doğru seçim olabilir.

Jüt halıların farklı boyutları evin farklı odaları için tercih edilebilir. Jüt, dayanıklılığı sayesinde trafiğin yoğun olduğu antrelerde bile kullanılabilir. Adeta bir dantel gibi işlenen dokumaları kilim formunda bulmanız da mümkün.

Unutmamanız gereken önemli bir nokta; salonda, yatak odasında, balkonda, çocuk odasında değerlendirebileceğiniz jüt dokumaları, emici lifli yapılarından dolayı ıslak zeminlerden uzak tutmanız kullanım açısından daha doğru olacaktır.

Jüt Halı Nasıl Temizlenir?

Jüt halının temizliği için uzun bir yönergeye ihtiyacınız yok. Jüt halı temizliğinin detayları şöyle: 

  • Halıları nemli bir bezle hafifçe silebilirsiniz.
  • Halıların rutin temizliği için elektrikli süpürgeleri kullanabilirsiniz.
  • Tamamen doğal bitkiden dokunan jüt halıların zaman zaman döküldüğünü fark edebilirsiniz, bu nedenle sık sık süpürmeniz gerekebilir.

Bunlara Dikkat

Jüt halı temizliğinde deterjan kullanmanız renk ve dokuda deformasyona neden olabilir. Nemli bez dışında bir temizleyici kullanmamalısınız. Jüt halı ve kilimler, diğer zemin ürünlerine göre daha geniş ilmekli ve lifli bir yapıya sahip olduğu için evcil hayvan bulunan evler için tavsiye edilmez. Bu tür durumlarda kedi ve köpekler halılara zarar verebilir.

Aslen yayınlandı