Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Hijyenik Yer Temizliği Rehberi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir evi temiz gösteren pırıl pırıl yer döşemeleridir. İyi bir zemin temizliği nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız yazımız mutlaka ilginizi çekecektir.

Güncellenmiş

Ahşap parke zemin ve mavi tonlarda el halısı

Yer temizliği, düzenli ev temizliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Dışardan taşınan kirler, kıyafetlerimizden ve sofradan dökülenler, evcil hayvan tüyleri hatta çocukların da etkisiyle yerler hızla kirlenir ve bize temizlik zamanının geldiğini hatırlatır. Yer temizliği nasıl yapılır? Yer silme suyuna ne konur? Yer temizliği söz konusu olduğunda çamaşır suyu kullanımı nasıl olmalıdır? Bu gibi soruların hepsi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yer Temizliği Nasıl Yapılır: Zemin Türüne Dikkat!

Doğru yer temizliği ile ilgili genel bir yöntem sunmak zordur. Çünkü her evin hatta bir evin farklı bölümlerinin zemini farklı maddelerden yapılmış olabilir. Hem hijyenik temizlik yapabilmek hem de zemini kaplayan malzemeye zarar vermemek için uygun temizlik ürünü kullanmak doğru olacaktır. Ahşap, laminant parkeler, mermer ya da fayans zeminlerin her birinin temizliği için farklı püf noktalar mevcuttur. Yani yer temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı, zemin malzemesini yıpratmayacak uygun temizlik ürünü ve temizleme metodunu bularak başlıyor.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Yer Temizliği için Çamaşır Suyu Kullanımı

Birçok kişi ev temizliğinde çamaşır suyu kullanmak konusunda tereddüte düşer. Ancak evinizde hijyenik temizlik sağlamak için çamaşır suyu kullanmanız gerekebilir. Özellikle banyo, tuvalet ve mutfak zemini dezenfeksiyona en çok ihtiyaç duyulan yerlerdir. Bu gibi bölgelerde doğal temizlik yöntemleri temiz bir görüntü sağlarken dezenfekte etmekte ve sizi mikroplardan korumada yeterince yardımcı olamayabilir.

  • Yer temizliği yapacağınız alan fayans veya seramik ise bu alanlarda çamaşır suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Temizleme suyuna katacağınız uygun miktarda Domestos Çok Amaçlı Temizleyiciler ile hem yüzeylerinize zarar vermez hem de çamaşır suyu ile dezenfeksiyon sağlamış olursunuz. Fayans aralarındaki dolgu malzemelerin temizlendiğinden emin olamıyorsanız, istediğiniz bölgeye bir miktar çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen sıkarak biraz bekleyin ve ardından diş fırçası ya da ince bir fırçayla fırçalayın. Fayans ve seramik yüzeylerdeki kırık ve çatlaklar için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.
  • Yer temizliği yapacağınız alan ahşap ise biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Ahşap ve laminant parkelerin temizliğinde herhangi bir çamaşır suyunu kullanmak uzun vadede istenmeyen görüntüler oluşmasına neden olabilir. Laminant parkeler sıkıştırıldığı ve üzerine koruyucu bir katman uygulandığı için daha dayanıklı da olsa ahşap zeminlerde, ahşap için uygun temizlik ürünleri kullanılmalıdır.  Cif Jel Zemin Uzmanı ile ahşap ve laminant parkelerinizi parlatırken temizlik konusunda da içiniz rahat eder. Ayrıca, ahşap ve laminant parke üzerinde sert yüzeyli süngerler kullanılmamalıdır; mikrofiber bezler tercih edilmelidir.
  • Yer temizliği yapacağınız alan mermer ise fayans ve ahşap için kullandığınız ürünleri ya da çok amaçlı çamaşır sularını kullanmamalısınız. Banyo, mutfak ya da koridor zeminlerinde kullanılabilen oldukça dayanıklı ve bir o kadar da şık görünen mermer, temizlik konusunda da bir o kadar hassastır. Mermer ve granit yüzeyler için özel olarak geliştirilen yapısıyla Cif Jel Zemin Uzmanı - Mermer lekeleri ve kiri temizlerken mermeri korumanıza yardımcı olur.  

Yer Temizliği için Alternatif Yöntemler

Yerleri silmek için çamaşır suyu yerine ne kullanabiliriz diye soruyorsanız, zeminde kullanılan malzemenin niteliğine göre, doğal temizleyiciler hazırlayabilirsiniz.

  • Ahşap ve laminant parkeleri silerken temizleme suyuna arap sabunu koyabilirsiniz. Temizleme suyuna katacağınız birkaç damla çam yağı, evinize ferahlık verecektir. Parkelerinizi fazla ıslak bırakmayın. Unutmayın ki, ahşabın en sevmediği iki şey, yapısına uygun olmayan temizlik ürünü ve ıslaklıktır.
  • Fayans aralarında yer alan derzlerin üzerine biraz karbonat döküp bir süre bekleyebilirsiniz. Sonra diş fırçası yardımıyla kirleri temizlediğinizden emin olunca hazırladığınız temizlik suyu ile silebilirsiniz.

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı