Evde, sevdiklerimizle kahve keyfi yapmak beklenmedik bir kazayla sonuçlanırsa kahve lekesi halıdan nasıl çıkar, düşünmek zorunda kalabiliriz. Misafirler geldiğinde, evde çocuklar varsa ya da sadece elimiz fincana çarptı diye en sevdiğimiz halıda kocaman bir kahve lekesi oluşabilir. Kahve lekesini ne çıkarır bilmiyor ve lekeye müdahale etmekte gecikiyorsak, kahve lekesini yok etmek biraz zahmetli olabilir. Peki, kahve lekesi neyle çıkar, halıdaki lekeleri en iyi ne çıkarır, gelin birlikte öğrenelim.

Halıdaki Kahve Lekesine İlk Müdahale

Halıya kahve döküldüğünde kurumadan müdahale etmek önemlidir. İlk olarak yapmanız gereken, temiz bir bez veya kağıt havlu ile tampon yapmaktır. Bez ya da havluyu renk bırakmaması için beyaz renkte tercih edin. Halıyı silerken lekeyi daha geniş bir alana yaymaktan kaçınarak temizleyin. Lekeye ilk müdahale için havlu ile kahvenin fazlasını emdirin. Silmekten öte lekenin üzerine bastırmak suretiyle kahve lekesini temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

Halıya Dökülen Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

İnatçı kahve lekesi halıdan nasıl çıkar diye dert etmeyin. Doğru yöntemler kullanarak halıdaki kahve lekelerinden kurtulabilirsiniz. İşte en etkili yöntemler:

Reklam

Cif

1. Sirkeli Su

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Temizlikte sıkça kullandığımız sirke, kahve lekesini çıkarmakta da imdadımıza yetişiyor. Sirke ile kahve lekesini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Karışımı hazırlayın.

Bir su bardağı suya bir çay bardağı sirke karıştırın.

 • Leke üzerine tampon uygulayın.

Leke küçükse bu karışıma batırdığınız bir havlu ile lekenin üzerine tampon yaparak biraz bekleyin.

 • Karışımı, leke üzerine uygulayın.

Leke daha büyük bir alana yayıldıysa bu bölgenin üzerine sirkeli su karışımını hafifçe dökebilirsiniz.

 • Leke çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

Biraz bekledikten sonra sirkeli suya batırdığınız havlu ile lekenin üstüne bastırma işlemini birkaç kez, leke çıkana kadar tekrarlayın.

 • Temiz bir bez ile uygulama yaptığınız alanı silin.

Daha sonra, su ile ıslattığınız bez yardımıyla bu bölgeyi silin. Bunu yaparken lekeli alanı fazla ıslatmamaya özen gösterin.

2. Karbonat

Karbonatla halı nasıl temizlenir? Her derde deva karbonat, en sevdiğiniz halıyı temizlemek için de oldukça işinize yarayacak.

 • Lekeli alanı nemlendirin.

Öncelikle lekeli bölgeyi bir miktar ıslatmak gerekmektedir. Bunu hafifçe nemlendirdiğiniz bir havlu yardımıyla yapabilirsiniz.

 • Lekeye bolca karbonat dökün.

Islattığınız bölgenin üzerine bolca karbonat dökün. Karbonatın bol olması gözünüzü korkutmasın. Lekenin tamamını kapladığından emin olun.

 • Lekeli bölgeyi temizleyin.

Yarım saat bekledikten sonra nemli bir bezle dıştan içe doğru silerek halıyı temizleyin. Halı lekesi, karbonat ile nasıl kolayca yok oluyor göreceksiniz.

3. Soda

Soda yalnızca sağlığınız için değil halıdaki kahve lekesini ne çıkarır sorusunun yanıtı için de gerekli. Üstelik bu yöntem için sadece soda ve temiz bir beze ihtiyacınız var.

 • Sodayı lekeli alana uygulayın.

Sodayı açarak halıdaki kahve lekesi bulunan bölgeye dökün.

 • Sodanın lekeye nüfuz etmesini bekleyin.

Döktüğünüz bölgede kabarcıklar meydana gelmeye başlayacaktır. Sodanın lekeye işlemesi için bekleyin.

 • Lekeli alanı bir havlu yardımı ile silin.

Yaklaşık 20 dakika sonra havlu yardımıyla silerek kahve lekesinin tamamen çıktığından emin olun.

4. Çamaşır veya Bulaşık Deterjanı

Daha evvel saydığımız yöntemler için gerekli malzemeleriniz yoksa üzülmeyin. Her evde bulunan çamaşır ya da bulaşık deterjanı, halılarınızda oluşan kahve lekeleri için biçilmiş kaftandır.

 • Lekeli bölgenin nemli olmasına dikkat edin.

Eğer kahve lekesi yeni oluşmuşsa kağıt havlu ile bastırarak nemini biraz alın. Eğer kurumuş bir lekeyse biraz soğuk su ile lekeyi ıslatın.

 • Deterjanı leke üzerine uygulayın.

Omo Active Sıvı gibi etkili bir çamaşır deterjanını veya bulaşık deterjanını lekenin üzerine dökün.

 • Deterjanın lekeye nüfuz etmesini bekleyin.

Lekenin durumuna göre 20-30 dakika bekleyin ve dıştan içe doğru ve dairesel hareketlerle halıyı silin.

 • Lekeli alanı silin.

Nemli bir bez yardımıyla deterjanı halıdan silerek çıkarın. Leke tam olarak çıkmamışsa birkaç kez daha aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

5. Limon

Limonun temizlikte kullanımını pek çok defa duymuşsunuzdur. Halıya işleyen kahve lekeleri için de limon kullanabilirsiniz. İşte detaylar:

 • Karışımı hazırlayın.

Yarım limon suyuna bir kahve fincanı su ekleyin.

 • Lekeli alana karışımı uygulayın.

Limonlu suyu halı üzerindeki kahve lekesi bulunan bölgeye dökün.

 • Karışımın lekeye nüfuz etmesini bekleyin.

Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra halıyı nemli bir bez ile nazikçe silin.

 • Leke çıkmadıysa deterjan ile karışımı güçlendirin.

Eğer yeterli olmayacağını düşünüyorsanız limonlu su karışımına bir miktar bulaşık deterjanı ekleyerek, karışımının leke çıkarıcı etkisini artırabilirsiniz.

 • Lekeli alanı silin.

Temiz bir bez yada havlu yardımı ile kahve lekeli alanı dıştan içe olacak şekilde silebilirsiniz.

 • Kurumaya bırakın.

Yaptığınız işlem sonrası halıdaki fazla suyu, temiz ve kuru bir bezle emdirin. Ardından kurumaya bırakın.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen kahve lekesi, biraz zaman geçmiş ve leke iyice kurumuşsa başa çıkması zor bir göreve dönebilir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Aşağıdaki temizlik yöntemini uygulayarak halılarınızı pırıl pırıl yapmak sandığınız kadar zor değil. Beklemiş kahve lekesi nasıl çıkar, öğrenmek istiyorsanız sizin için harika bir temizlik yöntemimiz var.

Malzemeler:

 • Bir miktar arap sabunu

 • Bir çay bardağı sirke

 • 2 kaşık karbonat

 • Az miktarda su

 • Sünger veya temiz bir bez

Gereken süre: 40 dakika

1. İlk Olarak Kurumuş Kahve Lekesini Islatın.

Kuruyan kahve lekesi, halının tüylerine iyice yapışmış olabilir. Kurumuş kahve lekesinin üzerine bir miktar su dökerek lekenin yumuşamasını sağlayın.

kahve lekesi neyle çıkar

2. Temizlik Malzemelerini Karıştırarak Lekenin Üzerine Dökün.

Sirke, karbonat ve arap sabununu bir kapta karıştırın. Hepsi tek başına bile yeterli olan bu malzemeler, kurumuş kahve izleri için etkili bir sonuç yaratacaktır. Oluşturduğunuz karışımı lekenin üzerini kaplayacak şekilde dökün.

kahve lekesi halıdan nasıl temizlenir

3. Yarım Saat Bekledikten Sonra Sünger Yardımıyla Silin.

Oluşturduğunuz sirkeli karışımı kahve lekesinin üzerinde yarım saat kadar bekletin. Bu karışım, halıdaki derine nüfuz eden kahve lekesini çıkarmaya yardımcı olacaktır. Ardından temiz bir sünger yardımıyla lekeyi yavaşça ovmaya başlayın. Mümkün olduğunca lekeli bölgenin dışına taşırmadan temizliği yapmaya özen gösterin.

kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar

4. Leke Çıkmamışsa Aynı İşlemi Birkaç Kez Daha Uygulayarak Halıyı Kurumaya Bırakın.

Eğer lekenin çıkmadığını fark ederseniz, aynı işlemi tekrar uygulayın. Bu sefer yarım saatten daha fazla bekleyebilirsiniz. En son temiz bir bez ya da süngerle silerek halıyı kurumaya bırakın.

kahve lekesini ne çıkarır

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar: Sıkça Sorulan Sorular

Türk Kahvesi Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halınıza Türk kahvesi döküldüyse ilk yapmanız gereken, lekenin üzerine bir kağıt peçete bastırmaktır. Kağıt havlu fazla kahveyi emdikten sonra temizlik aşamasına geçebilirsiniz. Bir bardak suyun içerisine bir miktar bulaşık deterjanı dökün ve bu karışımı lekenin üzerine boşaltın. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz bir bez ile tampon yaparak lekenin ve deterjanın halıdan çıkmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu yöntem yeterli olmuyorsa işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Nescafe Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıdaki nescafe veya filtre kahve lekesi, Türk kahvesi kadar yoğun bir kıvama sahip olmadığı için temizlenmesi daha kolay olacaktır. Halı üzerindeki tüm kahve lekelerinde olduğu gibi uzun zaman geçmeden müdahale edip yukarıda bahsi geçen sirke, limon, deterjan gibi yöntemlerden biri ile temizleyebilirsiniz.

Sütlü veya Şekerli Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Şekerli kahve lekesi halıdan nasıl çıkar? Halıya dökülen kahvede süt veya şeker varsa bu durum leke çıkarma işini biraz daha zorlaştırabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Bu durumda beyaz sirke kullanarak lekeyi temizlemek en iyi çözümdür. Biraz suyla karıştıracağınız beyaz sirkeyi lekeye dökerek bekletin ve silin. Eğer leke çıkmıyorsa veya kurumuş bir lekeyse birkaç kez daha sirke uygulayın. Yine de lekenin kaldığını gözlemlerseniz bulaşık deterjanı ile silme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Beyaz Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekesi, halınız beyazsa daha çok belli olacaktır ve temizlendiğinde dahi hafif bir leke kalma ihtimali mevcuttur. O nedenle beyaz halı kullanıyorsanız, kahve lekesi dahil olmak üzere bütün lekelere hemen müdahale etmeye özen göstermelisiniz. Lekeyi temizlerken dağıtmamaya özen göstermeli ve daima lekeye tampon yapma yöntemiyle temizlemelisiniz. Beyaz halı temizliği için en ideal temizlik ürünü, beyaz sirkedir. Lekenin üzerine dökerek bekleteceğiniz beyaz sirkeyi, beyaz bir bez ya da havluyla silin. Leke çıkmazsa birkaç kez daha sirke uygulayabilirsiniz.

Halıdan Kahve Lekesini Çıkarmak İçin Püf Noktalar

 • Halıda oluşan kahve lekesine beklemeden müdahale edilmelidir. Zaman geçtikçe lekeyi çıkarmak da zorlaşacaktır.

 • Yeni oluşmuş bir lekeyse, kağıt havlu ya da bir bez yardımıyla fazla sıvı dağıtmadan toplanmalıdır.

 • Kullanılan kağıt havlu, bez gibi ürünlerin beyaz olmasına özen gösterilmelidir. Renkli havlular, halı üzerinde renk bırakabilir.

 • Lekeyi hangi ürünle temizlerseniz temizleyin, tampon yaparak lekeye müdahale ederseniz lekenin halı üzerinde dağılmasını önlersiniz.

 • Lekeye hemen müdahale edemediğiniz durumlarda, lekenin üzerine bir miktar tuz dökerek tuzun kahveyi emmesini sağlayabilirsiniz.

 • Halıya uygulanabilecek temizlik yöntemlerine dair kullanma talimatına erişmeniz mümkünse, bu talimatı baz almayı ihmal etmeyin.

Halıdan Kahve Lekesini Çıkarırken Yapılmaması Gerekenler

 • Halıya dökülen kahve lekesini temizlemek için tercih ettiğiniz temizlik yöntemini uyguladıktan sonra bastırarak ve halının her tarafına lekeyi yayarak temizlemekten kaçının.

 • Eğer çamaşır deterjanı kullanacaksanız içerisinde ağartıcı olmamasına dikkat edin.

 • Halıdaki kahve lekesinin üzerine çamaşır suyu dökmeyin; halının renginin solmasına sebep olabilir.

 • Halıyı temizlerken kullandığınız suyun sıcak olmamasına dikkat edin. Leke çıkarmada ılık ya da soğuk su daha etkilidir.