Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Halıdaki Çay ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Artık çay ve kahve lekeleri sorun değil! Halılardaki çay ve kahve lekeleri en kolay nasıl çıkar yazımızı okuyarak öğrenin.

Güncellenmiş

Halıdaki Çay ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza çay ya da kahve dökülmesi günlük yaşamınızda sık karşılaşacağınız kazalardır. Tam kitap keyfi yapmak için koltuğa yayılırken ya da misafirlerinize bir şeyler ikram ederken dökülen çay ve kahveler, keyfinizi kaçırabilir. Ancak doğru yöntemler kullanarak halınızdaki çay ve kahve lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Lekeye müdahale etmeden önce halınızın etiketindeki bakım önerilerine mutlaka göz atın. Deterjan gibi temizlik ürünleri kullanmadan önce mutlaka ürünün kullanım talimatlarını okuyun ve halınızın görünmeyen, küçük bir yerinde test edin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Halıdaki Çay ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

Domestos
  • Lekeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz çıkarmanız o kadar kolay olacaktır. Çay ve kahve lekelerini bekletmeden temizleyin.
  • Beyaz bir bez ya da kağıt havlu kullanarak halınızın lekeli kısmına hafifçe tampon yaparak dökülen kahve ya da çayı emdirin. Bunu beze daha fazla sıvı gelmeyene kadar devam ettirin.
  • Bezi fazla bastırmamaya ve lekeyi daha da çok yaymamaya özen gösterin. Çok bastırırsanız çay ya da kahve halının içine daha da çok sinebilir. Çok sert bir şekilde ovalayarak halıyı zedelememeye dikkat edin.
  • Temiz bir bezi bir bardak deterjanlı ve sirkeli solüsyona batırın. Islak bezi lekeye dışarıdan içeriye doğru dairesel hareketlerle uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Bu uygulama sırasında bezi fazla bastırmamaya dikkat edin.
  • Deterjanlı bezi durulayın. Bezi temiz suya batırıp suyunu iyice sıktıktan sonra lekeli bölgede gezdirerek deterjanlı solüsyonu temizleyin. Bunu yaparken lekeli bölgeyi fazla ıslatmamaya özen gösterin. Daha sonra ıslak yerdeki suyun fazlasını kağıt havlu ile alın ve kurumaya bırakın. Bu sırada lekeli bölgeye basmamaya dikkat edin. Kuruduktan sonra halının tamamını elektrikli süpürge ile süpürün.

Halınız kuruduktan sonra leke yeniden ortaya çıkabilir. Bunun nedeni çay ya da kahve lekesinin halının tüylerinin dibine inmesi ve halı kurudukça yüzeye çıkmasıdır. Bu durumda sabunlu su ile silme ve durulama işlemini tekrar edin. Halılardaki kurumuş çay ve kahve lekeleri için de bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Halıdaki kahve lekesini çıkarmayı başardınız ama şimdi de aklınız kahve makinenizdeki kirlere mi takıldı? Çözüm çok basit: Hemen "Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımızı okuyun ve püf noktalarını öğrenin!

Halınızdaki çay ve kahve lekelerine olabildiğince çabuk müdahale edin. Temiz bir bez veya kağıt havluyla dökülen sıvının fazlasını çok bastırmadan alın. Sıvı deterjan, sirke ve ılık su karışımını temiz bir bezle dairesel hareketlerle, nazik bir şekilde lekeye uygulayın. Birkaç dakika bekleyin. Duruladığınız bezi temiz suya batırarak lekenin üzerinde gezdirin ve deterjanlı solüsyonu temizleyin. Lekeli bölgeyi kurumaya bırakın. Kuruyunca leke hala çıkmamışsa bu işlemi tekrarlayın.
Halıdaki Çay ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik;  her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı