Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gerek kullanım sonrası gerek zaman içinde gümüşler kirlenir ve parlaklığını kaybeder. Etkili ve kolay gümüş temizleme yöntemlerini buradan okuyun!

Güncellenmiş

paslanmaz çelik nasıl temizlenir

Evinizi temizlerken ya da organize ederken, bazı gümüş araç gereçlerle karşılaşabilirsiniz – çatal bıçak takımları, servis takımları ve mücevhererat gibi. Gümüşün genel görüntüsü güzel olmakla birlikle, ilgilenilmediği ve bakımı yapılmadığı takdirde, parlaklığını kaybeder ve kararır. Temizliği oldukça kolay olan gümüşü temizlerken zarar vermekten çekiniyorsanız, aşağıdaki yöntemlerimiz tam size göredir.

Gümüş temizliği sırasında, çizilmesini engellemek için yumuşak bir bez kullanmak önemlidir. Sert temizlik malzemeleri gümüşe zarar verebileceğinden mikro fiber bez veya gümüş temizleme bezi kullanın. Kurulama sırasında da yumuşak bir havlu tercih edin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Profesyonel Ürünler ya da Gümüş Temizleme Bezi Kullanmalı mıyım?

Profesyonel gümüş temizleme ürünleri, gümüş temizliği için idealdir, bu yüzden de, kullanmaya değerler. Marketlerde zarar vermeden temizleyen ve gümüşun parlamasını sağlayan gümüş temizleme ürünleri bulabilirsiniz, fakat buna ek olarak bir kaç ürün daha satın almanız gerekebilir – iyi kaliteli pamuk veya gümüş temizleme bezi gibi. Gümüşlerinize zarar vermeyeceğini bildiğiniz ürünleri kullanmak her zaman en iyisidir.Bu yüzden kullanmadan önce gümüşün görünmeyen bir yerinde test etmeniz gerekir.

Reklam

Domestos

Doğal Ürünlerle Gümüş Nasıl Temizlenir?

Doğal ürünler, gümüş temizliği için iyi bir seçimdir. Oldukça etkilidirler ve gümüşün yüzeyine zarar vermezler veaynı zamanda da kullanımı ekonomiktir. Bu ürünleri gümüş temizleme beziyle de kullanabilirsiniz. Ürünleri kullanmadan önce görünmeyen bir kısımda test etmeniz gereklidir. Evinizde bulunan ürünlerle yapabileceğiniz temizlik yöntemlerinin bazıları asagidaki gibidir:

 • Diş Macunu. Gümüş temizliğinde ve parlamasında etkilidir. Herhangi bir gümüş parlatıcısı kullanır gibi kullanıp daha sonra ılık suyla durulayın. Hassas diş macunu kullandığınızdan emin olun, beyazlatıcı içeren diş macunları gümüşü yüzeyine zarar verir.
 • Bir miktar karbonatı macun haline gelmesine yetecek miktarda suyla karıştırın. Daha sonra gümüşün üzerine sürün ve ılık suyla yıkayın.
 • Karbonat ve suyla karıştırılan tuz gümüşün üzerinde parlatıcı etki yaratacaktır. Yapmanız gereken bu karışımın içerisinde gümüşlerinizi bekletmektir. Sonuctan memnun kalacaksınız.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Gümüş Temizliği: En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Gümüş temizliğinde bazı yöntemler basit olsa da, daha da iyi sonuç verirler. Daha önce gümüş temizlemediyseniz veya parlatmadıysanız, buradaki teknikleri deneyebilirsiniz:

 • Gümüşü temizlerken temizleme bezini ileriye ve geriye doğru hareketlerle kullanın. Gümüşü temizledikten sonra, aynı yöntemi kısa ve hızlı hareketlerle gümüşü parlatmak için de kullanın.
 • Gümüşünüzü temizlemek için karbonat ve tuz kullanmak istiyorsanız, bir tencerenin içerisini alüminyum folyo ile kaplayın, gümüşlerinizi yerleştirin, tencereyi suyla doldurun ve karbonatla tuzu tencerenin içine serpin. Yıkayıp kurulamadan önce, bir gece bekletin.
 • Gümüşlerinizi kurularken her zaman temiz ve yumuşak bir bez kullanın. Sert bez kullanmak gümüş yüzeyini çizecektir.

Gümüşlerimin Bakımlı Kalmasını Nasıl Sağlarım?

Gümüşleri temizlemek başka, bakımlı kalmasını sağlamak ayrı bir iştir. Burada verdigimiz ipuçlarımızla gümüşlerinizin bakımlı kalmasını sağlayabilirsiniz:

 • Gümüşlerinizi sıklıkla kullanın ve parlatın. Gümüşler en çok kullanılmadıkları ve ilgilenilmedikleri zaman yıpranırlar. Sıkça kullanarak Gümüşlerinizin bakımlı kalmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Gümüşlerinizi uzun bir zaman saklamanız gerekiyorsa, üzerlerini zeytinyağı ile kaplayın. Böylece yıpranmalarını engellemiş olursunuz.
 • Gümüş çatal bıçak ve servis takımlarını yıkarken, diger bulaşıklardan ayrı tutmaya özen gösterin. Yıkarken, metal yerine plastik yıkama kabı kullanın, böylece çizilmelerini engellemiş olursunuz.
 • Doğal ürünler, profesyonel gümüş temizleyici kadar etkili olabilir. Kullanmadan önce zarar vermeyeceğinden emin olmak için küçük bir alanda test edin.
 • Eğer profesyonel bir gümüş temizleme bezi yoksa, onun yerine iyi kaliteli pamuk da kullanabilirsiniz.
 • Aslen yayınlandı