Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Granit yüzey nasıl temizlenir

Granit temizliği ile ilgili bilmek istediğiniz püf noktaları burada! İpuçlarımızı keşfetmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

makyaj fırçaları nasıl temizlenir

Granit tezgahlar, dayanıklı olduğu kadar mutfağa da şık bir görüntü verir. Bir çok ev sahipleri, granit tezgahları banyoda da kullanmayı tercih etmişlerdir. Volkanik magmadan oluşan bu taş, döşendiği mekana güzellik katarak dekoratif bir görüntü oluşturur. Granit oldukça dayanıklı ve ısıyı izole etme özelliğine sahiptir. Bu yüzden mutfakta yemek hazırlığı için mükemmel bir alan oluşturur.

Bu yüzeyler şık olduğu kadar, lekelerden ve izlerden temizlenebilmesi için ilgilenilmesi gerekir. Granit tezgahları, mikro fiber bir bezle düzenli olarak silmek temiz kalmasını sağlayacaktır. Granit temizliği ile ilgili size yardımcı olacak püf noktalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Asitli ve ağır kimyasallar içeren temizlik ürünleri, granit yüzeylere zarar vereceğinden kullanılmamalıdır. Temizlik ürünlerini granit yüzeylerde kullanmadan önce, küçük bir kısımda test etmeli ve kullanma talimatlarına mutlaka uyarak uygulamalısınız.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Granit Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir çok granit temizleme yöntemi vardır, sizin için en basit granit temizleme yöntemi aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Gündelik olarak tozunu alın.
 • Her yemek hazırlığı sonrasında, az miktarda su ve mikro fiber bez ile silin.
 • Düzenli olarak granit temizleyici uygulayın (ilgili dükkânlardan edinebilirsiniz). Solüsyonu evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz fakat sirkeye dikkat edin, içeriğindeki asit nedeniyle parlatılmış taşın bozulmasına sebep olabilir.

Reklam

Domestos

Hangi Çeşit Granit Temizleyici Kullanmalıyım?

Ellerinizi yıkadığınız sıvıyla granit yüzeyi temizleyebileceğinizden emin değil misiniz? Burada aciklanan püf noktalarla sizin için doğru granit temizleyici ürünü seçebilirsiniz:

 • Asitli ve ağır kimyasal maddeler içeren temizlik ürünleri, granit yüzeylerinize sadece zarar verecektir. Sadece granit yüzeylerde kullanabileceğiniz ürünlerin hangileri oldugunu araştırın ya da mermer temizliğinde kullanılan, pH değeri dengelenmiş bir ürün kullanın. Spreyleyin ve silin. Kullanmadan önce küçük bir bölümde test etmeyi mutlaka unutmayın.
 • Ekstra koruma ve parlaklık için, granit cilası kullanmayı deneyin. Böylece, dökülen sıvıların lekelerine ve yemek artıklarına karşı dayanıklı olacak ve temizlemesi de kolaylaşacaktır.
 • Cila kullanımında, granit yüzeylerin aşınma ve lekelere karşı duyarlı olmasından dolayı su bazlı cila kullanmak önemlidir.
 • Doğal temizlik için, asitsiz sabun ve ılık su kullanabilirsiniz. Bu karışımı, granit tezgahın üzerine sürün ve durulamaya gerek kalmadan temiz bir bezle silin.
 • Granit yüzeyleri düzenli olarak temizlemek yeni ve muhteşem kalmalarını sağlayacaktır. Granit temizleyicisini en az haftada iki kere uygulamak, granit yüzeyin kalitesini korumasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

 • Günlük rutin temizliği sırasında, sadece az miktarda su ve mikro fiber bez kullanarak granit yüzeyleri iyice silin.
 • Derinlemesine temizlik için, profesyonel bir granit temizleyici ürün kullanın.
 • Sirke gibi asit içeren ya da ağır kimyasal maddeleri olan temizlik ürünleri kullanmayın.
 • Granit cilası, yüzeyleri korumada iyi bir yardımcıdır.
 • Aslen yayınlandı