Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Ev Temizliği Hangi Sırayla Yapılmalı?

Evinizin iyi bir temizliğe ihtiyacı mı var? Evinizin haftalık temizliğini yaparken zamanınızı nasıl daha verimli kullanabileceğinizi bu yazımızda bütün püf noktalarıyla birlikte anlattık.

Güncellenmiş

Beyaz mutfak fayanslarını temizleyen kadın.

Evinizi temizlerken rastgele bir oda seçip biraz oyalandıktan sonra kendinizi başka bir odada mı buluyorsunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz ama bunun da bir çözümü var. Ev temizliği konusunda planlı çalışmak, zamanı verimli kullanabilmek adına çok önemli; bu yüzden temizliğe girişmeden önce iş planınızı oluşturun, önceliklerinizi belirleyin, ne kadar zaman harcayacağınıza karar verin. Evinizi doğru sırayla planlı bir şekilde temizlediğinizde işlerin hızla bittiğini fark edeceksiniz.

Sabah erken saatlerde temizliğe başlayarak önce en sevmediğiniz işleri aradan çıkarın. Mesela ütü, bulaşık ya da banyo temizliği gibi. Böylece gözünüzde büyüyen işleri bitirmiş olacak ve günün geri kalanında keyif aldığınız şeylere daha fazla vakit ayırabileceksiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

En Zor Odadan Başlayın

Banyo evin temizlemesi en zor ve yorucu bölgesi olabilir. Bu yüzden ilk önce banyodan başlamak zamanı verimli kullanmak adına akıllıca bir strateji olacaktır çünkü temizlemeniz gerekenler tuvalet, duş, küvet ve lavabo gibi görece daha kirli alanlar. Temizliği daha zahmetli ve vakit alacaktır. Bir de banyoyu sona bırakırsanız, bu zorlu iş için çok yorgun olabilirsiniz.

Tuvalet, lavabo ve küvet temizliğinde hem zamandan tasarruf hem de hijyenik temizlik için çamaşır suyu katkılı Cif ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Hijyen konusunda daha hassas olduğunuz yüzeylerde ise Domestos daha kullanışlı olacaktır. Kullanmadan önce ürünlerin arkasında bulunan açıklamaları okuduğunuzdan ve ürünleri doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.

Reklam

Domestos
NA
Evinizi temizlerken, günlük, haftalık, aylık ve senelik zaman dilimlerinde yapmanız gereken işleri listeleyerek kayıt tutabilir ve işlerinizi bu listeleri takip ederek halledebilirsiniz. Böylece daha düzenli bir temizlik rutini oluşturabileceğiniz gibi, perdelerinizi en son ne zaman yıkadığınızı ya da buzdolabını en son ne zaman sildiğinizi de unutmamış olursunuz. Mutfaktaki yüzeylerde zorlu kirler birikebilir. Mutfak yüzeyleri Cif Krem Ultra Hijyen kullanarak ovalamadan zorlu kirlerden kurtulabilirsiniz ve aynı zamanda çamaşur suyu katkılı formülü sayesinde hijyenik temizlik de yapmış olurunuz.

Sırada Toz Alma Var!

Neden sırada toz alma var? Birincisi banyodaki hengâme sonrası biraz hızımızı düşürüp soluklanabileceğimiz bir iş. İkincisi toz alırken havalanan bütün partiküller önünde sonunda yere inecek. Önce yerleri silmiş olsaydınız, toz alırken yerleri tekrar kirletmiş olacaktınız. Her odada önce toz alıp sonra yerleri elektrikli süpürgeyle süpürmek bu yüzden daha verimli olacaktır. Önce raflar, kitaplıklar ve avizeler gibi bel hizasından yüksekte kalan ve çoğunlukla unutulan objelerle toz almaya başlayın. Ardından masa ve sehpaların tozunu alabilirsiniz.

NA

Bunlara Dikkat

Kullandığınız temizlik malzemelerini solumamak için evinizi temizlerken pencerelerinizi açık tutup odalarınızı havalandırın. Kimyasallarla temas etmemeye özen gösterin ve koruyucu eldiven kullanın.

Süpürme ve Paspaslamaya Geçiyoruz

Tüm toz yere indi. Artık rahatlıkla elektrikli süpürgeyle oda oda süpürmeye başlayabiliriz. Evinizin tüm yüzeylerini ve halılarını süpürün. Süpürme işlemini bitirdiğinizde paspaslama işlemine geçebilirsiniz.

Son Olarak Mutfak Temizliği

Eğer mutfağınızı düzenli tutuyorsanız ve her yemek sonrası bulaşıkları makineye dizip tezgahların üzerini siliyorsanız işiniz kolay olacaktır. Haftalık bir temizlikte dolapların ve buzdolabının dışını silmek, küçük ev aletlerinin tozunu almak yeterli olacaktır. Sonrasında ocak ve fırını temizleyin. En sona ise evye kalıyor. İşte bu kadar. Göz açıp kapayana kadar haftalık temizliği bitirdiniz bile. Şimdi kahvenizi yudumlarken koltuğunuza yaslanıp tertemiz evinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Aslen yayınlandı