Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Ev Temizliği Hangi Sırayla Yapılmalı?

Evinizin yerleri tozla kaplı, çamaşır makinesi ağzına kadar dolu, bulaşıklar lavaboda birikip dağ olmuş ve hepsi sizi bekliyor! Bu manzara kulağa ne kadar kötü gelse de altından kalkamayacağınız iş değil. Sadece biraz programlı ve disiplinli çalışmaya ihtiyaç var. Bu yazımızda evinizin haftalık temizliğini yaparken zamanınızı nasıl daha verimli kullanabileceğinizi anlattık.

Güncellenmiş

Ev Temizliği Hangi Sırayla Yapılmalı?

Evinizi temizlerken rastgele bir oda seçip biraz oyalandıktan sonra kendinizi başka bir odada mı buluyorsunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz ama bunun da bir çözümü var. Ev temizliği konusunda planlı çalışmak, zamanı verimli kullanabilmek adına çok önemli; bu yüzden temizliğe girişmeden önce iş planınızı oluşturun, önceliklerinizi belirleyin, ne kadar zaman harcayacağınıza karar verin. Evinizi doğru sırayla planlı bir şekilde temizlediğinizde işlerin hızla bittiğini fark edeceksiniz.

Sabah erken saatlerde temizliğe başlayarak önce en sevmediğiniz işleri aradan çıkarın. Mesela ütü, bulaşık ya da banyo temizliği gibi. Böylece gözünüzde büyüyen işleri bitirmiş olacak ve günün geri kalanında keyif aldığınız şeylere daha fazla vakit ayırabileceksiniz.

En Zor Odadan Başlayın

Banyo evin temizlemesi en zor ve yorucu bölgesi olabilir. Bu yüzden ilk önce banyodan başlamak zamanı verimli kullanmak adına akıllıca bir strateji olacaktır çünkü temizlemeniz gerekenler tuvalet, duş, küvet ve lavabo gibi görece daha kirli alanlar. Temizliği daha zahmetli ve vakit alacaktır. Bir de banyoyu sona bırakırsanız, bu zorlu iş için çok yorgun olabilirsiniz.

Tuvalet, lavabo ve küvet temizliğinde zamandan tasarruf için Cif kullanmanızı tavsiye ederiz. Hijyen konusunda daha hassas olduğunuz yüzeylerde ise Domestos daha kullanışlı olacaktır. Kullanmadan önce ürünlerin arkasında bulunan açıklamaları okuduğunuzdan ve ürünleri doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür
NA

Bunlara Dikkat

Kullandığınız temizlik malzemelerini solumamak için evinizi temizlerken pencerelerinizi açık tutup odalarınızı havalandırın. Kimyasallarla temas etmemeye özen gösterin ve koruyucu eldiven kullanın.

Sırada Toz Alma Var!

Neden sırada toz alma var? Birincisi banyodaki hengâme sonrası biraz hızımızı düşürüp soluklanabileceğimiz bir iş. İkincisi toz alırken havalanan bütün partiküller önünde sonunda yere inecek. Önce yerleri silmiş olsaydınız, toz alırken yerleri tekrar kirletmiş olacaktınız. Her odada önce toz alıp sonra yerleri elektrikli süpürgeyle süpürmek bu yüzden daha verimli olacaktır. Önce raflar, kitaplıklar ve avizeler gibi bel hizasından yüksekte kalan ve çoğunlukla unutulan objelerle toz almaya başlayın. Ardından masa ve sehpaların tozunu alabilirsiniz.

NA

Süpürme ve Paspaslamaya Geçiyoruz

Tüm toz yere indi. Artık rahatlıkla elektrikli süpürgeyle oda oda süpürmeye başlayabiliriz. Evinizin tüm yüzeylerini ve halılarını süpürün. Süpürme işlemini bitirdiğinizde paspaslama işlemine geçebilirsiniz.

Son Olarak Mutfak Temizliği

Eğer mutfağınızı düzenli tutuyorsanız ve her yemek sonrası bulaşıkları makineye dizip tezgahların üzerini siliyorsanız işiniz kolay olacaktır. Haftalık bir temizlikte dolapların ve buzdolabının dışını silmek, küçük ev aletlerinin tozunu almak yeterli olacaktır. Sonrasında ocak ve fırını temizleyin. En sona ise evye kalıyor. İşte bu kadar. Göz açıp kapayana kadar haftalık temizliği bitirdiniz bile. Şimdi kahvenizi yudumlarken koltuğunuza yaslanıp tertemiz evinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Evinizi temizlerken, günlük, haftalık, aylık ve senelik zaman dilimlerinde yapmanız gereken işleri listeleyerek kayıt tutabilir ve işlerinizi bu listeleri takip ederek halledebilirsiniz. Böylece daha düzenli bir temizlik rutini oluşturabileceğiniz gibi, perdelerinizi en son ne zaman yıkadığınızı ya da buzdolabını en son ne zaman sildiğinizi de unutmamış olursunuz.
  • Mutfaktaki yüzeylerde zorlu kirler birikebilir. Mutfak yüzeylerinde Cif kullanarak ovalamadan zorlu kirlerden kurtulabilirsiniz. Banyoda tüm yüzeylerde hijyenik temizlik için Domestos’u kullanmanızı öneririz.
  • Çamaşır makinesini temizliğe başlamadan önce çalıştırın. Böylece siz temizliği bitirdiğinizde çamaşırlarınız da yıkanmış ve kurutulmaya hazır olacaklar.
  • Aslen yayınlandı