Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Dut Lekesi Nasıl Silinir?

Dut yerken çok dikkatli olsanız da maalesef küçük sıçramaların önüne geçemezsiniz. Neyse ki dut lekesi bitkisel bazlı bir leke olduğundan doğal bileşenler yardımıyla temizlik yapılarak kolayca çıkarılabilir.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Dut Lekesi Nasıl Silinir?

Kırmızı Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut meyvesi toplanırken ellerde koyu renk lekeler bırakabilir. Dut meyvesine dokunduğunuzda elinizde oluşan lekelerden kurtulmanın yolu aslında son derece pratiktir. Çünkü dut lekesi, olmamış meyve tanelerinin ya da yaprakların yardımıyla çok kolay şekilde çıkar. Bir miktar ham meyve ve yaprağını elinizde ezerek lekeli bölgelere sürerseniz lekelerin anında yok olduğunu fark edersiniz.

Dut lekesini kıyafet ve kumaş üzerinden çıkarmak biraz daha uğraş gerektirir. Öncelikle lekenin oluştuğu yerde meyve parçaları kalmışsa onları temizleyin. Eğer meyvenin fazla suyu kumaş üzerinde duruyorsa onu da bir kağıt peçete yardımıyla dağıtmadan alın. Daha sonra kumaşı bol suda, sürekli ovarak yıkayın. Leke azalıyor fakat tamamen kaybolmuyorsa kumaşın lekeli kısmını iyice gerdirip ovalayarak yarım limonu üzerine sürün. Bol su ile durulayın ve sonra kurumasını bekleyin. Gerekirse bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Bunlara Dikkat

Karadut lekesini çıkarmak için Seventh Generation gibi bitki bazlı bir sıvı bulaşık deterjanı tercih edebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Karadut Lekesi Nasıl Çıkar?

Karadut, rengi kırmızı olan dut meyvesine göre daha koyu bir iz bırakır. Bu nedenle karadut lekesini kumaştan çıkarmak biraz daha zorludur. Leke, eğer yıkayabileceğiniz bir kumaş üzerindeyse öncelikle kumaşı su altına tutun ve lekeyi mümkün olduğunca seyreltin. Daha sonra bir yemek kaşığı bulaşık deterjanını 3 su bardağı ılık suyla karıştırın ve lekeli bölgeyi bu karışım içerisinde bir süre bekletin. Hafif çitileyerek leke tamamen silinene kadar bu işleme devam edin. Ardından kumaşı bol su ile durulayın.

Karadut lekesi, eğer koltuk gibi su altına tutamayacağınız bir yerdeyse ilk olarak lekenin üzerinden kağıt mendille fazla suyunu alın. Temiz bir bez üzerine bir miktar beyaz sirke dökün ve lekenin olduğu bölgeye hafif hafif bastırın. Her seferinde bezin temiz tarafını kullanarak kırmızımsı renk açılana kadar devam edin. Leke tamamen çıkana kadar bu işlemi sürdürün. Eğer uzun süre sonunda lekeyi hala görebiliyorsanız üzerine hafif sulandırılmış sıvı çamaşır deterjanı dökün ve gece boyunca bekletip işlemi tekrarlayın.

Dut lekesinin üstesinden gelmeyi başardınız ama bu defa da vişne suyu lekesiyle mi başınız dertte? Hiç sorun değil. "Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?" başlıklı yazımız size ihtiyacınız olan bütün bilgileri verecektir.

Reklam

Aslen yayınlandı