Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Derz araları nasıl temizlenir?

Zemin fayansları zamanla kirlenebilir. Bu yüzden de banyonuzu kirli göstermemeleri için özel bir muameleye ihtiyaç duyarlar. Derz nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
yorgan nasıl yıkanır

Göz alıcı fayanslar ile banyo veya mutfağınıza görkemli bir hava verebilirsiniz. Ancak seramik zemin temizliği konusunda ne kadar dikkatli olursanız olun derz aralarında artık kirlerin tutunduklarını göreceksiniz. Bu durum hem kötü bir görüntü yaratacaktır hem de hiç hijyenik bir durum değildir. Derz araları nasıl temizlenir, derz temizlemeye nereden başlanır diye düşünmeye başladıysanız hazırladığımız bu küçük rehberde derz temizleme işi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Bu rehberi en hızlı ve verimli şekilde evinizin zeminini yepyeni ve parlak bir hale getirebilmeniz için oluşturduk!

Derinlemesine bir temizliğe başlamadan önce her zaman koruyucu elbiseler giydiğinizden, temizleyeceğiniz odanın camlarını ve pencerelerini açarak havalanmasını sağladığınızdan ve kullandığınız temizlik ürünlerinin üzerinde yazılı olan talimatları dikkatlice takip ettiğinizden emin olun. Ayrıca, özellikle fayans zemininiz yeni döşenmişse, üreticinizin zemin derzinin bakımı ve temizliği konusunda verdiği bilgi ve talimatları takip ettiğinizden emin olun.

Renkli derzleri temizlerken özellikle dikkatli olun. Çamaşır suyu veya ağartıcı içeren ürünler bu derzlerin rengini bozabilir veya soldurabilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Zemin Derzinin Temizliği Konusundaki Genel Yöntemler

 • Başlamadan önce, zeminin ne ile döşendiğini ve bunun nasıl temizleneceğini kontrol edin. Mesela bazı kimyasal maddeler ve derz temizleyiciler mermer gibi belirli tip zeminlere zarar verebileceği için bu zeminlerde katiyen kullanılmamalıdır.
 • Derz aralarını temizlemeden önce yerleri temizleyin ki kirler tekrar derz aralarına kaçmasın.
 • Temizliği sistemli yapın yani bir köşeden başlayın ve bir bir, önce dikey olan derzleri temizleyin, sonra yatay olan derzlere başlayın. Böylece bütün yüzeyi temizlediğinizden emin olabilirsiniz.
 • Temizlediğiniz her yeri daha sonra suyla silin.
 • Son olarak temizliği bitirmeden önce zemini eski bir havlu veya bulaşık bezi ile silip kurutun ki kimse siz yokken ıslak zemin üzerinde kayıp düşmesin.
Reklam

Derz Temizleme Yöntemleri

Ailenize ve arkadaşlarınıza derz nasıl temizlenir diye sorarsanız muhtemelen size birçok farklı yöntemden bahsedeceklerdir. Bu yüzden aşağıda size çözüm olabilecek en etkili yöntemleri listeledik. Gerektiği zaman kullanmak için küçük profesyonel bir derz fırçası veya eski bir diş fırçası elinizin altında olsun ki fayans yüzeyleriniz çizilip zarar görmesin.

 1. Derz Kalemleri
 2. Doğal Çözümler
 3. Oksijen ve Klor Bazlı Ağartıcılar
 4. Zemin Aralarını Tekrar Derzlemek

Bunları süpermarketlerde veya yapı marketlerinde bulabilirsiniz. Bu kalemler kiri temizlemek yerine derzin üzerine bir kat daha derz boyası çekerek kirleri kaplar. Bazı kalemler ayrıca nem ve rutubet ile mücadele konusunda yardımcı olabilecek içeriklere de sahip olabilirler.

Güçlü bir beyaz sirke ve su karışımı derz temizleme konusunda etkili bir çözüm olabilir. Karbonatla limon suyunu (3 ölçüye 1 ölçü) karıştırarak hazırlayacağınız macun da iyi ve doğal bir derz temizleyici macundur. Bu iki çözümden birini doğrudan derzlere uygulayıp 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra ovalayıp durulayın. Yine hatırlatalım ki bu yöntemleri kullanmadan önce mutlaka küçük ve göze çarpmayan bir köşede deneme yapın ve katiyen temizlik ürünlerini birbirine karıştırmayın.

Bu ürünleri çok dikkatli kullanmalı ve üzerlerindeki kullanma talimatlarına harfiyen uymalısınız. Bu ürünler sayesinde derz aralarını çok iyi şekilde dezenfekte edebilirsiniz, ancak bu ürünler aynı zamanda derzlerin renklerini açabilir. Bu ürünler genellikle, su ile seyreltilerek hazırlanan çözeltiyi ilgili bölgede 15-20 dakika uygulayarak kullanmak gerekir. Sonrasında da ovalayıp durulamalısınız tabii ki. Unutmayın ki ağartıcıları asla başka bir ürün ile karıştırmamanız gerekir.

Eğer yukarıdaki yöntemlerin hepsini denediyseniz ve derzleriniz hala lekeli ve kirli gözüküyorsa, daha radikal bir yöntem ile fayans aralarını tekrar derzlemeyi düşünebilirsiniz. Bu konuda tadilat dekorasyon ustalarından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu dört seçenekten haberdarsanız zemin derzinin nasıl temizleneceğini biliyorsunuz demektir. Temizliğinizi bitirdikten sonra artık fayans döşemelerinizle tekrar gurur duyabilirsiniz.

 • Derz temizleme fırçası ya da eski bir diş fırçası
 • Aslen yayınlandı