Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

5 Adımda Pratik Cam ve Ayna Silmenin Tüm Püf Noktaları

Lekesiz ve parlayan pencereler ile aynalar her evin temizlikteki simgeleridir. Peki camlar ve aynalar nasıl kusursuz temizliğe kavuşur? Merak ettiğiniz bütün bilgiler yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Aynalarınızı ve pencerelerinizi ne kadar sık temizlerseniz temizleyin çocukların el izleri, evcil hayvanların burun ve pati izleri, birkaç günde bir biriken toz ve kir gibi birçok sebepten ötürü yeniden kirlenebilir.

Yalnızca mağazadan satın aldığınız bir cam temizleyici ve kağıt havluyla derinlemesine cam ve ayna temizliği yapılabileceğini zannetmek genelde hüsranla sonuçlanır ve temizlemek istediğiniz yüzeyde kimyasal iz ve tiftik gibi yeni kirler bırakarak sizi temizlik yapmadan önceki halinize götürebilir. Ancak merak etmeyin; cam ocak temizliği, cam duşakabin temizliği gibi ayna ve cam temizliği püf noktaları hakkındaki tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Reklam

Pratik Cam ve Ayna Silmenin Tüm Püf Noktaları

Evinizdeki cam ve aynaları kolayca silip parlatabilirsiniz. İşte bilmeniz gereken önemli noktalar.

 1. Doğru Cam Temizliği Malzemeleri Kullanın

  Cam ve ayna yüzeyleri görme duyumuza hitap ettiği için kusursuz görünmesi gereken yüzeylerdendir. Bu yüzeyleri temizlemek için doğru ürünleri seçmek, yüzeyler üzerinde oluşabilecek kalıcı hasarları engellemenize ve eşyalarınızın her zaman ilk günkü gibi görünmesine yardımcı olur.

  Vim Silikon Sprey evinizdeki aynaları temizleme ve yüzeylerden su lekesi çıkarma söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk ürünlerden. Ayna ve cam yüzeyleri tertemiz ve pırıl pırıl yapar. Sudaki minerallerle reaksiyona girerek su lekelerini zahmetsiz bir şekilde çıkarmanıza yardımcı olur ve kolay bir temizlik deneyimi sağlar.

 2. Çizmemeye Özen Gösterin

  “Ayna temizliği nasıl yapılır?” sorusunun en önemli yanıtlarından biri bu temizliği yüzeye zarar vermeden nasıl yapacağınızı bilmekten geçer. Köşeleri dikişli veya doğru malzemelerden üretilmemiş silme bezleri cam ve aynalarda kalıcı izler bırakabilir ve netliğini bozabilir. Ne yazık ki kağıt havlular da emme özelliklerine rağmen ıslandıkları zaman kolayca parçalandıkları için çok yararlı bir seçenek değil. Peki ne yapmalı?

  Bez veya kağıt havlu yerine gazete kağıdı kullanmak ellerinizi kirletebilir ancak pencerelerinizi pırıl pırıl yapar ve herhangi bir iz bırakmaz. Kauçuk veya vinil eldivenler giyerken buruşturduğunuz gazete sayfasını doğrudan silmek için kullandığınız kovaya daldırabilir, ya da temizleyici spreyi üstüne sıkabilir, camı ıslak gazete ile silebilir ve durulamak için kuru gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Son olarak kuru kahve filtrelerini de aynı şekilde kullanabilirsiniz.

 3. Temizlik Günlerini Önceden Belirleyin

  Özellikle camları temizlemeye karar verdiğinizde, o günün hava durumuna dikkat etmek, kesinlikle gö önünde bulundurmanız gereken bir seçenek. Camları temizlerken yağmur yağması bütün emeklerinizi boşa çıkarabilir. Aynı zamanda tam tersi olan güneşli günler de cam temizlemek için pek uygun değildir çünkü camları sildikten sonra durulamaya geçmeden camlarınız kuruyabilir ve su lekeleri kalabilir.

 4. Köşe Temizliğini Derinlemesine Yapın

  Çerçeveli aynaların ve pencerelerin köşelerinde oluşan toz kalıntılarını bez ile derinlemesine temizlemek zor olabilir. Pamuklu kulak çubukları tam olarak burada devreye giriyor. Evinizdeki pencerelerin ve aynaların ulaşılması zor köşelerini temizlemek için bu çubuklar en ideal seçenek.

 5. Doğru Silme Yönünü Bulun

  Sağa ve sola doğru yaptığınız silme hareketi kullandığınız temizleyici dağıtmak yerine aynı yere sürekli olarak uygulamanızı sağlar. Onun yerine yapacağınız dairesel silme hareketi hem sizin için daha rahat bir temizlik deneyimi sağlar hem de silmek için kullandığınız malzemelerin performansını artırır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Ayna ve cam nasıl temizlenir sorularınıza cevap aldığınız ve püf noktalarını öğrendiğinize göre bu pratik ve verimli yöntemleri kullanarak temizlikteki performansınızı arttırabilirsiniz. Duşakabin ve ankastre temizliği hakkında bilgi almak için ilgili makalelerimize göz gezdirebilirsiniz.

Aslen yayınlandı