Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Beyaz Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Zamansız şıklığı ile her dönem dekorasyon trendleri arasında yer alan beyaz deri koltuk modelleri genellikle farklı bakım yöntemleri gerektirir. "Beyaz deri koltuk nasıl temizlenir?" ya da "Beyaz koltuk nasıl temizlenir?" gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Beyaz Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Özellikle ofislerde sıklıkla tercih edilen beyaz deri koltukların dekorasyon açısından bulundukları ortama modernlik ve zenginlik kattıkları bir gerçek. Ancak deri koltukların, sunduğu konforun yanında bakımının ve temizliğinin de bir hayli zor olduğunu belirtmek isteriz.

Düzenli ve doğru adımlarla yapılmayan beyaz suni deri koltuk temizleme işlemleri, derinin formuna zarar verebilir ve mobilyanızın değerinin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle koltuğunuz ister deriden ister suni deriden üretilmiş olsun, temizliğine daha fazla özen göstermeli ve çok hassas davranmalısınız. Beyaz deri koltuk temizliği hakkında vereceğimiz püf noktaları bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır.

Düzenli Olarak Bakım Yapın

Öncelikle beyaz deri koltuklarınızın günlük bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Günlük temizlik için su ve sabun karışımı gayet iyi bir temizleme yöntemidir. Bir kabın içine su doldurun ve içine bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Hazırladığınız bu solüsyonu püskürtebileceğiniz bir aparatın içine boşaltıp temiz bir bez yardımıyla koltuklarınız silebilirsiniz.

Arap Sabunu ile Temizleyin

Bir miktar arap sabununu suyla karıştırın ve yumuşak dokulu bir bezle beyaz deri koltuklarınızın yüzeyini hafifçe silin. Hemen ardından kuru bir bezle koltuklarınızı iyice kurulayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra kaliteli bir deri bakım ürünü de kullanırsanız koltuklarınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Beyaz deri koltuk temizliğinde her zaman yumuşak dokulu bezler kullanmaya gayret etmelisiniz. Sert yapılı fırçalar ve süngerler derinin çizilmesine neden olarak koltuğunuzun görünümüne zarar verebilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Beyaz Deri Koltuk Temizliği

Reklam

Domestos

Badem Yağı ve Vazelin Kullanın

Vazelin ve badem yağını bir kabın içinde iyice karıştırın ve bu karışımı koltuklarınızın yüzeyine hafif ovalar şekilde uygulayın. Bu işlem hem koltuklarınızın temizleyecek hem de daha parlak bir görünüme kavuşmalarını sağlayacaktır.

Su ve Gliserin ile Silin

Deri koltuk temizliği için bir diğer yöntem ise gliserinli su kullanmaktır. Bu uygulama için eczanelerden alabileceğiniz gliserini bir miktar suyun içine koyun ve iyice karıştığından emin olun. Daha sonra mikrofiber bezle koltuğunuzu temizleyin ve hiç vakit kaybetmeden kuru bir bezle kurulayın.

Bebek Pudrasını Deneyin

Eğer suni deri koltuğunuza yağ lekesi bulaştıysa hemen endişeye kapılmayın. Çünkü deri koltuktaki yağ lekelerini çıkarmada oldukça etkili olan bebek pudrası tam da bu esnada yardımınıza koşacaktır.

Bebek pudrasını yağlı bölgeye dökün ve bir süre bekletin. Bebek pudrası yağı emerek topaklanacak ve böylece lekeden eser kalmayacaktır. Daha sonra sabunlu nemli bir bezle koltuğunuzu silebilirsiniz. Özellikle taze oluşmuş yağ lekesine hemen müdahale ederseniz lekenin kalıcı hale gelmesini de engellemiş olursunuz.

Deri koltuktan yağ lekesi çıkarmak için kullanabileceğiniz ikinci bir yöntem ise şampuanlı su ile lekeye müdahale etmektir. Hazırladığınız şampuanlı suyu lekenin üzerine dökün ve güzelce silin. Hemen ardından yumuşak dokulu kuru bir bezle koltuğunuzu kurulamayı da ihmal etmeyin. 

Eğer tüm bu işlemlere rağmen yağ lekesi hala çıkmadıysa aseton veya amonyak kullanabilirsiniz. Ancak bu maddeler oldukça güçlü içerikli oldukları için kullanmadan önce profesyonel bir tavsiye almanız daha doğru olacaktır.

Püf Noktaları

Deri koltuklarınızı güneş ışınlarından uzak tutmaya çalışmalısınız. Çünkü güneş ışınları, deri koltuğunuzun renginin ağarmasına ve deforme olmasına neden olacaktır.

Beyaz Deri Koltuk Temizliği

Beyaz Deri Sandalye Nasıl Temizlenir?

Daha çok ofislerin toplantı odalarında tercih edilen beyaz deri sandalyeler, deriden tasarlanan mobilya tutkunları tarafında da ev dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Evinizde ya da iş yerinizde tercih ettiğiniz beyaz deri sandalyeler, çeşitli lekelere maruz kalabilir. Deri koltuklar gibi beyaz deri sandalyelerin de temizliğine ayrı bir özen göstermeniz gerekir. Böylece severek aldığınız beyaz sandalyelerinizi daha uzun yıllar kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Peki, suni deriden leke nasıl çıkar?

Beyaz deri sandalyelerin üzerindeki lekeleri mobilyanızın yüzeyine zarar vermeden çıkarmak istiyorsanız aşağıda verdiğimiz yöntemler tam size göre. Üstelik uygulaması çok basit ve kolay bu yöntemler sayesinde tükenmez kalem izlerinden, yağlı lekeler kadar birçok lekeyi çıkarabilirsiniz.

Sabunlu Su ile Düzenli Olarak Silin

Hemen hemen her gün çeşitli lekelere maruz kalan beyaz deri sandalyelerinizi sabunlu su ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Günlük bakım için tercih edebileceğiniz bu yöntem için sabunlu su hazırlayın ve toz bırakmayan bir mikrofiber bezle düzenli olarak silin. Böylece oluşan lekelerin sabitleşmesini önleyerek sandalyelerinizi uzun süre tertemiz kullanabilirsiniz.

Karbonatla Temizleyin

Karbonat, özellikle yağ lekesi bulaşmış sandalyelerinizin temizliği için en etkili yöntemlerden biridir. Çünkü karbonatın tanecikli yapısı, yağ moleküllerini emer ve içine hapseder. Böylece yağın yüzeyden uzaklaşması kolaylaşır. Uygulama için önce kağıt bir havlu peçete ile fazla yağı alın ve hemen ardından bir miktar karbonatı yağlı bölgeye serperek yumuşak uçlu bir fırçayla silin. Unutmayın; yağ lekesine ne kadar çabuk müdahale ederseniz o kadar hızlı sonuç alırsınız.

Bunlara Dikkat

Ağartıcı özelliği olan çamaşır suyu, tuz ruhu ve benzeri temizlik ürünleri deri koltuğunuzun yapısına zarar verebilir. Bu nedenle bu tür deterjanları özellikle renkli deri koltuklarınızda kullanmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çok değerli bir deri koltuk takımına sahipseniz profesyonel yardım almanız daha doğru bir adım olabilir.

Aslen yayınlandı