Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Altın Temizliği

Altın takılar nasıl temizlenir? Altın nasıl parlatılır? En hızlı ve etkili püf noktalarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

granit tezgahlar nasıl temizlenir

Altın, vazgeçilemeyen aksesuarlar arasındadır. Altın yüzükler, bilezikler ve kolyeler her zaman kadınların gözdesi olmuştur. Hem günlük hayat içerisinde hem de özel günlerde kullanılan altın zamanla kirlenir ve parlaklığını kaybeder. Peki, temizliğe ihtiyaç duyan altın takılar nasıl temizlenir ve altın nasıl parlatılır? Altınlar, bir kaç yol izlenerek temizlenip parlatılabilir fakat, yanlış uygulanan metodlar altının kalitesine zarar verip çizilmelere neden olabilir. Burada sizinle paylaşacağımız püf noktalarını evinizde rahatlıkla deneyebilirsiniz:

 • Tuz, bir çok yüzeyin temizliğinde kullanıldığı gibi altın temizliği için de kullanılabilir. Bu işlem için ihtiyacınız olan malzemeler: tuz, kap, su ve alüminyum folyodur. Kabın içerisini alüminyum folyo ile kaplayın, daha sonra iki yemek kaşığı tuzu bir bardak suyla karıştırıp kabın içerisine dökün. Altınlarınızı da içerisine atıp yaklaşık 1-2 saat bekletin. Dilersiniz bu suyu, 5 dakika kadar kaynatıp da kullanabilirsiniz. Daha sonra altınlarınızı maşa yardımıyla bu suyun içerisine yerleştirip bekletin. Son olarak, yumuşak bir temizlik beziyle silip kurumaya bırakın.
 • İkinci bir seçenek ise, tuz yerine deterjan kullanmaktır. Tuz yönteminde olduğu gibi yine kabınızı alüminyum folyo ile kaplayın. Daha sonra içerisine su koyun ve kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine bulaşık deterjanı dökün, karıştırın ve altınlarınızı bu kabın içine yerleştirin. Bir süre beklettiğiniz takılarınızı eski ve yumuşak bir diş fırçası yardımıyla hafifçe fırçalayın. Fırçalama sırasında fazla bastırmak altınlarınızın çizilmesine sebep olur. Altın temizleme işleminizi bitirdikten sonra durulayıp kurulayın.
 • Üçüncü bir seçenek ise rendelenmiş sabundur. Bir kabın içerisine bir kahve fincanı sabun rendesi ve aynı miktarda amonyak ekleyin. Altınlarınızı bu solüsyonda 45 dakika veya 1 saat aralığında bekletin. Takılarınızı solüsyondan çıkardıktan sonra soğuk suyla durulayın ve deri parçası veya deri bez kullanarak silin.
 • Altınlarınızı temizlemek için karbonat da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken altın takılarınızı karbonatla ovup durulamaktır. Bu işlemi, üzerinde taş bulunan altınlarınız için de uygulayabilirsiniz.
 • Altınlarınızı kendiniz temizlemeyi tercih etmiyorsanız kuyumcunuza götürüp temizlettirebilirsiniz.
Ev temizliğinde sıklıkla kullanılan tuzu altın takılarınızın temizliğin için de kullanabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Unutulmaması gerekenler

 • Altın takılarınızın yıpranmaması ve kalitesini koruması için yukarıda belirtilen işlemleri sık sık uygulamamalısınız
 • Kuyumcuya temizlettiğiniz altınlarınızda sürterek yapılan cilalama işlemi sebebiyle ufak gramaj kayıpları yaşanabilir
 • Altınlarınızı her zaman güvendiğiniz kuyumculara temizlettiriniz
 • Altınların saflık derecesine göre kararma farklılık gösterebilir
 • Altınlarınızın görüntüsünün bozulmaması için temizliğini özenle ve güç kullanmadan yapmalısınız
 • Üzerinde taş bulunan altın takılarınızı suyla temas ettirmemelisiniz
 • Altınlarınızın düzenli yapılan bakımı kalitesini korumada yardımcı olacaktır

Reklam

Domestos

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı