Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost makinesi nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, yazımızda bulacağınız tost makinesi temizleme önerileri mutlaka sizin de işinize yarayacaktır.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Ekmek Kızartma Makinesi

Tost makinesi sabah kahvaltılarının kurtarıcısı, hızlı ve lezzetli öğünlerin baş kahramanıdır. Ancak zaman zaman onun da inatçı ve yanmış lekelerden kurtarılması gerekebilir. Genellikle koyu renkte oldukları için çok kir göstermeseler de sık kullanılan tost makineleri düzenli temizliğe ihtiyaç duyarlar. Genel olarak 1 ya da maksimum 2 haftada bir tost makinesi temizliği yapmanız önerilir.

Elektrikli bir cihaz olduğu için tost makinesi suya batırılmamalıdır. Eğer tost makinesinin plakaları çıkıyorsa bunları kolaylıkla makineden ayırarak bulaşık deterjanı ve bir sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Eğer plakalar çıkmıyorsa makineye zarar vermemek için biraz daha sabırlı ve dikkatli olmanız gerekecektir.

Ayrılabilen Plakalı Tost Makinası Nasıl Temizlenir?

Günümüzde birçok tost makinesinin pişirme yüzeyleri makinenin kendisinden ayrılabilmektedir. Bu da makinenin en çok kirlenen kısmının kolayca yıkanabilmesini sağlar. Peki tost makinesi nasıl temizlenir? Pratik tost makinesi temizleme nasıl olur diye merak ediyorsanız aşağıdaki talimatları takip edin:

  1. Öncelikle tost makinesini fişten çekin ve soğumasını bekleyin.

  2. Plakaları ayırın ve bulaşık deterjanıyla elde yıkayın. Yapışmaz yüzeyini riske atmamak için çizmez bir sünger kullanmaya özen gösterin.

  3. Yapışmış lekeler varsa bunları plastik bir spatula ile kazıyabilirsiniz.

  4. Makinenin geri kalanını lavabonun veya çöpün üzerinde ters çevirerek kırıntılardan arındırın.

Eğer lekeler tost makinesinin üzerine veya kenarlarına da gelmişse Cif Power & Shine Mutfak gibi bir sprey ürünü kullanarak bunlardan kurtulabilirsiniz. Ancak bunu yaparken makinenin elektrikli kısımlarına su gelmemesine dikkat edin.

Tost Makinesi Plakaları Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Tost makinesinin plakalarını, eğer malzemesi uygun olarak belirtilmişse, bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Ancak döküm tost makinesi nasıl temizlenir dendiğinde elde yıkamak daha doğru bir tercih olacaktır. Sanılanın aksine bulaşık deterjanı döküm plakalara zarar vermez ancak yıkadıktan sonra hemen kurulamanız, suyun vereceği hasarı önlemek açısından önemlidir.

Tek Parça Tost Makinası Nasıl Temizlenir?

Eğer tost makinenizin plakaları ayrılmıyorsa o zaman temizlik sırasında biraz daha dikkatli olmalısınız. Fazla suyunu sıktığınız deterjanlı bulaşık süngeri ile yüzeyleri temizleyin ve daha sonra temiz bir ıslak bezle arındırın. Bu makineler için işinize yarayabilecek bazı ipuçları şunlardır:

  • Eğer çıkmayan zorlu lekeler varsa üzerine ıslak bir kağıt havlu koyarak yumuşamasını bekleyebilirsiniz.

  • Lekenin üzerine damlatılan bir damla zeytinyağı daha kolay çıkmasını sağlar.

  • Temizledikten sonra makineyi güzelce kurulamayı ihmal etmeyin.

  • Dış yüzeydeki inatçı lekeler için Cif Power & Shine Mutfak gibi yağ çözücü etkili bir ürün kullanın.

Plakası ayrılmayan tost makinesi temizleme, makinenin elektrikli donanımına zarar vermemek açısından daha dikkatli hareketlerle yapılmalıdır. Temizliğe başlamadan önce ise makinenin soğuması için yeterince zaman tanımak gerekir.

Tost makinelerini kullanışlı kılan en önemli özellik yapışmayan yüzeyleri olduğu için temizlik sırasında bunlara zarar vermekten kaçınmak faydalı olacaktır. Aşındırıcı kimyasallar veya çelik yün gibi malzemeler kullanmadıkça, bu risk çok da yüksek değildir. Ancak her halükarda makinelerin kendine has özelliklerini dikkate alarak, temizliği sırasında kullanım kılavuzundaki önerilere uymak gerekir. Bu sayede sıcak bir bardak çayın yanında keyifle yiyeceğiniz tostları uzun yıllar boyunca lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Tost makinenizi temizlerken fişini çektiğinizden emin olun. Temizlik sırasında aşırı su kullanımından kaçının ve tost makinenizi temizlerken bol suyla durulanması gereken ürünler tercih etmeyin.

Tost Makinesi Kullanımı İçin Pratik Öneriler

Eğer tost makinesinde hazırlayacağınız yiyeceğin makineyi kirleteceği kesinse, tost makinesinin içine pişirme kağıdı serebilirsiniz. Plakaları tost makinesine geri takmadan önce tam olarak kuruduklarından emin olmalısınız. Kızarttığınız ekmeklerin dışına bir miktar tereyağı sürmek sadece lezzeti artırmaz, aynı zamanda yüzeylere yapışmalarını da önler.

Aslen yayınlandı