Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Temizlikte Sirkenin Faydaları

Salataların sevilen sosu sirkenin tek marifeti sofralara lezzet katmak değil. Oldukça etkili bir parlatıcı olan sirke, içeriğindeki yüksek asit seviyesi sayesinde iyi bir dezenfektan görevi de görür. Sirkeyi sadece sofralarınızda kullanmakla kalmayın, mucizevi etkisinden ev temizliğinde de faydalanın. Sirkenin temizleyici gücünden faydalanmak isteyenler için basit püf noktalarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

Güncellenmiş

Sirkenin Temizlikte Faydaları

Sirkeyi evinizde temizlik, leke çıkarma, dezenfektan, koku ve böcek giderici, hatta bitkileriniz için canlandırıcı amacıyla bile kullanabilirsiniz. Mesela, çiçeklerinizi koyduğunuz vazo içine ekleyeceğiniz 1 litre suya 2 yemek kaşığı kadar sirke ve bir çay kaşığı şeker, çiçeklerin ömrünü 1 hafta daha uzatıyor. Sirkenin mikropları öldüren, yüzeyleri temizleyen, eşyaları parlatan ve böcekleri uzak tutan etkisi artık herkesçe biliniyor. Evinizde her zaman bulunan malzemelerden biri olan sirke, püf noktalarını bildiğinizde bir kurtarıcı görevi görüyor. Evde hangi sirkeyi bulunduracağınız ise daha çok sizin kişisel tercihiniz olmak ile beraber, temizlik için önerimiz beyaz sirkeyi ev bakımı için tercih etmeniz.

Sirkeyle temizlik, evinde mümkün olduğunca doğal ürünler kullanmak isteyenler için alternatif bir temizlik yöntemidir. Ayrıca deterjan gözüne koyarak sirke ile çamaşır makinesi temizliği yapmak makinede koku oluşumunu engelleyecektir.

Sirke ile Bakım ve Temizliğin Püf Noktaları

Sirke ile temizlik yapmak istiyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken sirkeyi tek başına asla kullanmamanız gerektiğidir. Yüksek asit oranı nedeni ile sirkeyi muhakkak su ile seyrelterek kullanmak gerekiyor. Peki mutfakta, banyoda ve evlerin diğer odalarında mucizeler yaratan sirke nerede ve nasıl kullanılır?

 • Yağ lekeleri canınızı sıkıyor olabilir. Üzülmeyin, çünkü sirke ile çaresi var. İster masa örtüsü, ister halı, isterse giysileriniz üstünde olsun sirke ile yağ lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Giysi ve örtülerinizdeki lekeleri çıkarmak için lekeli bölgeyi beyaz sirke ile ovmanızı öneririz. Bölgeyi iyice ovduktan sonra yıkayabilir ya da temiz bir bez ile silebilirsiniz.
 • Halılarınız için de işe yarayacağını düşündüğümüz bir önerimiz var. 2 çorba kaşığı kadar üzüm sirkesi ve 1 su bardağının dörtte biri kadar tuz veya karbonatı karıştırıp lekeli kısma sürün. 1 gün beklettikten sonra halınızı elektrikli süpürge ile süpürebilirsiniz.
 • Mutfak eşyalarınızdaki su ve kireç lekelerinden kurtulmak istiyorsanız bir de sirkeli formülü denemenizi tavsiye ederiz. Cam bardak, çaydanlık, tava ve tencere gibi eşyalarınızdaki lekelerden kurtulmak için yapmanız gereken işlem hem kolay hem de oldukça pratik. 6 litre suya koyacağınız 1 çay bardağı kadar sirke ile eşyalarınızı yıkayın. Bol su ile duruladıktan sonra hepsinin nasıl parladığı görünce şaşıracaksınız.  Bulaşık makinenizden çıkan lekeli bardaklar sorununu halletmek için ise "Bulaşık Makinesinden Lekeli Çıkan Bardakları Temizleme" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Lavabo giderinizdeki kötü kokuları gidermek için ise yarım bardak sirke ve 2 yemek kaşığı kadar sodyum bikarbonata ihtiyacınız var. Giderin ağzına döktüğünüz sodyum bikarbonatın üzerine sirkeyi ekleyin ve yaklaşık 15 dakika bekleyin. Süre dolduğunda sıcak su döküp yıkadığınız gideriniz hem açılacak hem de kokulardan kurtulmuş olduğunuz fark edeceksiniz.
 • Mikrodalga fırın, fırın ve buzdolabı gibi beyaz eşyalara sinen kokuları sirke ile geçirebilirsiniz. Su ile seyreltilmiş 1 kavanoz dolusu sirkeli suyu, beyaz eşyanızın içinde 1 gece bekletmeniz yeterlidir. Saklama kaplarınıza sinen yemek kokularından da sirkeli su ile kurtulabilirsiniz. Kaplarınızı sirkeli çözelti ile silip iyice durulayın.

Bazı kişiler doğal alternatifler olması durumunda bunları kimyasal temizlik ürünlerine tercih ederler. Doğal temizlik taraftarlarının favori ürünlerinden biri de sirkedir. Sirkeyle temizlik evin her odasında mümkündür ve size birçok temizlik ürünü kadar etkili sonuçlar sunar ancak unutulmaması gerekir ki hatalık gibi durumlarda  mikroplar üzerinde tam etki sağlayan Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu ürünü kullanarak evi dezenfekte etmek daha mantıklı olucaktır.

Daha fazla ipucu için, Kettle' ınızdaki kireci nasıl gidereceğinizi adım adım bu videoda öğrenin:

Çamaşır Makinesi Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi kıyafetlerimizi temizleyeme yarasa da bazen kendisi de temizlenmeye ihtiyaç duyar. Yoksa küf ve koku oluşumu görebilirsiniz. Çamaşır makinesi temizliği sirke ile kolayca yapılabilir:

 1. Makinenizi sıcak ayarda programlayın. Bu, beyazlar veya çok lekeli kıyafetler için kullandığınız programdır.
 2. Makinenizde varsa ekstra durulama seçeneğini seçin.
 3. Sirke ile çamaşır makinesi temizliği için makineniz ön yıkama sırasında su alırken ¾ bardak sirkeyi deterjan gözüne koyun.
 4. Makinenizin yıkamayı ve ekstra durulamayı bitirmesini bekleyin.
 5. Deterjan ve yumuşatıcı gözlerini su ve sabunla temizleyin.
 6. Makinenin kapağındaki lastiğin içinde çok miktarda kir birikebilir. Bunun katlarını iyice ayırarak aralarını beyaz sirkeyle silin.
 7. En son olarak makinenin dışını da güzelce silin ve tam kuruması için kapağını açık bırakın.

Bu adımları takip ederek sirke ile çamaşır makinesi temizliğini tamamlamış olacaksınız.

Sirkeli su ile temizlik evin büyük bir bölümünde hijyenik bir sonuç sağlar. Böylece içiniz rahat bir şekilde tertemiz evinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Sirke kokusunu çok sevmeseniz bile kuruduktan sonra kokunun yok olacağını unutmayın.
 • Genel çamaşır makinesi temizliği sirke ile yapılabilir ve 6 ayda bir tekrarlanması önerilir.
 • Asidik bir yapısı olduğu için doğal taş yüzeylerde, bir yüzeyde yumurta kırıldığı durumlarda ve ütü temizliğinde sirke kullanılması önerilmez.
 • Aslen yayınlandı