Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Geri Dönüştürülebilen Maddeler

Pil, atık yağ ve metaller, geri dönüştürülebilen maddeler arasında yer alır. Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
nasıl geri dönüşüm yapılır

Kağıt, cam ve plastik gibi maddelerin geri dönüştürüldüğünü hemen herkes biliyor. Peki ya pil, metal ve atık yağların da geri dönüştürülebilen maddeler arasında olduklarını duymuş muydunuz? Bu maddeler, geri dönüşüm yöntemiyle doğaya zarar vermeden yok ediliyor ya da tekrar kullanıma kazandırılıyor. Bu yazıda pil, atık yağ ve metalleri nasıl geri dönüştürebileceğinizle ilgili önerilerimizi bulabilirsiniz.

Atık piller, içerdikleri zararlı kimyasallar nedeniyle doğa ve insan sağlığı için tehlike arz eder. Bu nedenle çalışmayan pillerinizi çöpe atmayın, bir poşet içinde biriktirin ve size en yakın atık pil noktasına götürün.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Pillerin Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Kumanda, saat, cep telefonu, oyuncak ve diz üstü bilgisayar gibi günlük hayatta kullandığımız birçok aleti çalıştıran pilleri çöpe atmak yerine geri dönüştürmeyi tercih ederek, hem sağlığınızı hem de doğayı korumuş olursunuz.

Piller, zararlı kimyasallar ve ağır metalleri barındırdıkları için gelişi güzel doğaya bırakıldıklarında su veya toprağa karışarak, çevre ve insan sağlığı için tehlike arz edebilirler.

Peki atık pillerin geri dönüşümü nasıl yapılır? İşte yanıtlar:

  • Ömrünü tamamlamış pilleri, bekletmeden cihazların içinden çıkarın. Bu pilleri çöpe atmayın; bir kutu veya poşet içinde toplayın. Topladığınız pilleri, yaşadığınız şehirdeki belirli eczane veya market zincirine bırakmanız mümkün.
  • Toplanan atık piller, türlerine göre (şarjlı-şarjsız) ayrıştırılır ve merkezlere getirilir. Sonrasında bu merkezlerde yapılan işlemlerle doğaya zarar vermeden imha edilir ya da tekrar değişik sanayi kollarına girdi malzemesi olarak, yeniden kullanılabilir hale getirilir.

Metalin Geri Dönüşümü

Konserve kutusu, alüminyum folyo, yağ tenekesi, alüminyum içecek kutuları, çaydanlık ve çatal-bıçak gibi mutfak malzemelerinin geri dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz.

Metalin geri dönüşümü için evde kullandığınız bu malzemeleri ayrı bir yerde, örneğin bir poşetin içinde toplayın, daha sonra uygun geri dönüşüm kumbaralarına atın. Bu kumbaralarda toplanan metal içecek kutuları direkt olarak eritilip, yeni ürün haline dönüştürülüyor.

Güvenlik uyarısı

  • Kızartma yağını, depolayacağınız kaba dökmeden önce soğuduğundan emin olun. Çocukları kızgın yağdan uzak tutun.
  • Akmış olan pillerle, lastik eldiven kullanarak temas kurun ve işiniz bittiğinde mutlaka ellerinizi çok iyi yıkadığınızdan emin olun.

Atık Yağların Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Evinizde patates, patlıcan ya da balık kızarttıktan sonra, kızartma için kullandığınız yağı lavaboya ya da kanalizasyona mı döküyorsunuz? Eğer cevabınız evetse, bilmeyerek de olsa hem insan sağlığına hem de doğaya zarar veriyor olabilirsiniz. Suya karışan atık yağlar, zaman içinde suda bulunan oksijeni hızla tüketir. Göl ve denizlere ulaşan atık yağlar, burada yaşayan canlılara zarar verir. Ayrıca bitkisel atık yağlar, atık su borularına yapışır ve tıkanmalarına neden olur. Bunlar ve benzeri durumların oluşmasını en aza indirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli

  • Kullanıldığınız kızartma yağını, ağzı kapalı bir kap veya şişede biriktirin.
  • Çeşitli muhtarlıklar, gönüllü merkezleri ve iş yerlerinde, yağ geri dönüşüm işlemi için gerekli toplama üniteleri yer alıyor. Hatta bazı belediyeler, ev ve işyerlerinden bitkisel atık yağları topluyor. Size en yakın atık yağ toplama ünitesi ve hizmetini bulmak için internette ufak bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Buradaki bazı önerileri ve ipuçlarını uygulayarak, doğa ve insan sağlığına olumlu katkılarda bulunabilirsiniz. Geri dönüşüm konusunda önce kendinizi sonra da yakınlarınızı bilinçlendirerek çevrenin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Kullandığınız kızartma yağlarını lavaboya dökmeyin, geri dönüşümü için toplama ünitelerine teslim edin
  • Kullanılmış pilleri biriktirerek ilgili yerlere götürüp geri dönüşümünü sağlayabilirsiniz
  • Eskimiş çatal bıçak gibi metal eşyalarınızı biriktirip geri dönüşüm kumbaralarına atın
  • Aslen yayınlandı