Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji tasarrufu yapmak sandığınızdan çok daha kolay! İsterseniz enerji tasarrufu yapmaya hemen başlayıp doğalgaz ve elektrik faturalarınızı düşürebilirsiniz. Bilmek istediğiniz her şey yazının devamında...

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Kışın gelmesi ve havaların soğumaya başlamasıyla, evlerdeki enerji tüketimi de artmaya başlar. Çoğu evde farkında olmadan da olsa enerji israfı yapılıyor ve bu nedenle de faturalar gereğinden fazla kabarıyor. Burada hem bütçenize hem de çevreye faydası dokunacak ve evde enerji tasarrufu nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek püf noktalarını bulabilirsiniz.

Enerji sınıfı yüksek elektrikli aletleri satın almayı tercih etmek ve tasarruflu ampul kullanmak gibi basit ve pratik yöntemlerle, evde enerji tasarrufu yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Günlük alışkanlıklarınıza uygulayacağınız ufak değişikliklerle evde enerji tasarrufu yapmak çok kolay. İşte evde enerji tasarrufu için hemen yapmaya başlayabileceğiniz birkaç pratik öneri:

  • Kullanmadığınız elektrikli aletlerin fişlerini prizden çıkarın.
  • Buzdolabı ve buzluğunuzun kapağını gereksiz yere açıp kapatmayın.
  • Oturmadığınız odalarda yanan ışıkları kapatın.
  • Çamaşırlarınızı düşük ısıda ve kısa programlarda yıkamaya özen gösterin.
  • Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam olarak dolduklarında çalıştırın.
  • Elektrik süpürgenizin torbasını sık aralıklarla boşaltmayı ihmal etmeyin. Eğer mümkünse, su hazneli elektrik süpürgelerini tercih edin.
  • Su ısıtıcınıza (kettle) ihtiyacınız olan miktardan fazla su koymayın.
  • Duş alma sürenizi yarı yarıya azaltmaya çalışın.
  • Gereksiz yere çalışan televizyon, bilgisayar ve radyo gibi elektrikli ev aletlerini kapatmayı unutmayın.

Evde Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufu için neler yapılmalıdır? Bu soru, gezegenimizin geleceği açısından da tüm dünyada tartışılan bir konu. Herkes kendine düşen payı üstüne aldığında, doğanın ve enerji kaynaklarının geleceği ile ilgili endişeler de giderek azalmaya başlayacaktır. Evde enerji tasarrufu yapmak için kalıcı ve uzun süreli bazı çözüm önerileri:

Evinizde yanan gereksiz ışıkları kapatın ve mümkün olduğunca tasarruflu ampullerden faydalanın. Evinizi ısı yalıtım sistemleri ile donatmak ve kullanmadığınız elektronik aletleri fişten çekmek de tasarruf miktarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

1. Mantolama

Mantolama (ısı yalıtımı), soğuk havalarda evdeki sıcak havanın dışarı kaçmasını, yaz aylarında da sıcak havanın evin içine girmesini engellediği için, evde enerji tasarrufu sağlama açısından çok etkilidir.

2. Isı Yansıtıcı Film

Evinizdeki pencerelere ısı yansıtıcı film uygulamayı tercih edin. Bu sayede, camlardan giren soğuk ve sıcağı engellemeniz mümkün olacaktır. Ayrıca pencere ve kapı aralıklarınızı kontrol ederek, ısı kaybı olup olmadığından emin olun. Ahşap pencereler iyi macunlanmamışsa, ısı kaybı kaçınılmazdır.

3. Oda Termostatı

Oda termostatı, yaşam alanlarınızda olması gereken sıcaklık derecesine göre kombiye komut vererek, gereksiz yakıt harcanmasını önler ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

4. Yeni Nesil Elektrikli Aletler

Beyaz eşya satın alırken, enerji sınıfı A+ ve A++ olan cihazları tercih edin. Bu makine ve aletlerin, yaklaşık olarak %60 civarında enerji tasarrufu sağladıkları biliniyor.

5. Tasarruflu Ampuller

Evinizdeki tüm ampulleri, tasarruflu ampullerle değiştirin. Kontrollü aydınlatma kullanmaya özen gösterin. 100 watt’lık normal bir ampulün verdiği ışığı, 20 watt’lık tasarruflu ampulle elde etmeniz mümkün. Tasarruflu ampullerin kullanım süreleri de diğer akkor adı verilen diğer ampullerden çok daha uzun.

6. Isıyı Yansıtın

Evinizi ısıtmaya çalışırken ısının %35’inin yalıtımı iyi olmayan duvarlardan sızdığını biliyor muydunuz? Peki duvarların emip dışarı sızdırdığı bu ısıyı evinize nasıl geri yansıtırsınız? Radyatörleriniz ile duvar arasına mutfakta kullandığınız alüminyum folyolardan koyarak duvarlara giden ısıyı evinize geri yansıtabilirsiniz!

7. Isıyı Düşürün

Isıtıcınızın termostatını 22 derece yerine 21 dereceye getirmek her yıl yüzlerce lira tasarruf etmenizi sağlayabilir. Böylece elektrik ve doğal gazı boşuna yakmayarak çevreyi de korumuş olursunuz!

8. Isıyı Tekrar Kullanın

Fırında pişirdiğiniz yemeklerden sonra fırın kapağını açık bırakırsanız fırınınızın sıcaklığı ile mutfağınız da ısınacaktır. Böylece ekstra bir masraf yapmadan mutfağınızı hafif de olsa ısıtmış olursunuz!

9. Floresan Kullanın

Evinizde elektrikten tasarruf etmenin en iyi yollarından biri aydınlatma için floresan lamba ve ampüller kullanmaktır. Tasarruflu kompakt floresan ampuller sıradan ampullere göre %75’ten daha fazla elektrik tasarrufu etmenizi sağlayabilir.

10. Kapı ve Pencerelerinizi Sıkıca Kapatın

Evinizdeki ısının %15’i kapı ve pencerelerinizdeki aralıklardan kaçmaktadır. Bu aralıkları kapatmak için çeşitli önlemler alabilirsiniz. Örneğin evinize eşik yaptırmak, kapı altına sızdırmayı önleyecek bir yalıtım malzemesi veya kapı altı fırçası koymak yardımcı olabilir. Böylece ısı dışarı kaçmayıp sizi sıcak tutacaktır.

11. Çamaşırlarınızı Çevreye Duyarlı Bir Şekilde Yıkayın

Suyu 40 dereceye çıkarmak için gereken enerji 30 dereceye çıkarmak için gerekenden çok daha fazladır. Bu da çevreye zarar verir. Dahası yıkama sıcaklığını düşürmek demek, doğalgaz ve elektrik faturalarını da düşürmek demektir.

12. Mikrodalgalanın!

Mutfakta nasıl enerji tasarrufu yaparım diyorsanız cevabını verelim: Mikrodalga kullanarak! Mikrodalga fırınlar aslında fırın ve ocaklara göre çok daha az elektrik yakar. Ayrıca aceleniz olduğunda da yemeğiniz çabucak hazır olur.

13. Yenilerini Alın!

Eğer ev aletleriniz çok eskimişse ve verimsiz çalışıp çok enerji yakıyorsa, bunların yenilerini alma vakti gelmiş demektir. Mesela B sınıfı bir fırın yerine, A+ sınıfı bir fırın kullanırsanız %40 daha az enerji harcarsınız. Bu da çok büyük bir farktır.

14. Perdelerinizi Kapatın

Kışın perdelerinizi kapatarak odanızın ısı kaybını %10 civarında azaltabilirsiniz. Böylece odanızın içindeki ısının dışarıya kaçmasına engel olup, bütün gün soba veya kaloriferinizi açık bırakmak zorunda kalmazsınız.

15. Çaydanlık veya Su Isıtıcınızı Ağzına Kadar Doldurmayın

İçmeyeceğiniz suyu ısıtmayın. Eğer kendinize bir bardak çay yapacaksanız su ısıtıcınızı veya çaydanlığınızı ağzına kadar doldurup bu suyu sıcak tutmak yerine sadece içeceğiniz kadar suyu ısıtın. Bunun faturanızı nasıl hafifleteceğini fark edeceksiniz.

Enerji Tasarrufuna Ne Zaman Başlayalım?

Genelde soğuk kış günlerinde daha fazla enerji kullansak da tasarrufa başlamak için kışı beklemenize gerek yok! Mevsim ne olursa olsun her zaman tasarruf edip çevreyi korumanın bir yolu vardır. Unutmayın ki konu enerji tasarrufu olunca, en küçük değişiklikler bile büyük farklar yaratabilir!

Günlük hayatınızdaki davranışlarda yapacağınız küçük değişiklikler, hem bütçeniz hem de doğa için büyük pozitif etki yaratacaktır. Enerji tüketimindeki düşüş, enerji üretiminin azalmasına neden olur; bu sayede de atmosferimize zarar veren sera gazlarının salınım miktarı da azalır. Evde enerji tasarrufu yapma konusunda önerdiğimiz bu basit ve pratik çözümleri uygulamaya hiç zaman kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Evde tasarruf sadece elektrik ve doğalgazla bitmiyor. Su faturanızı da azaltmak ister misiniz? Hemen "Evde Su Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?" başlıklı yazımızı okuyun ve bütün püf noktalarını öğrenin. 

Aslen yayınlandı