Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Evde Geri Dönüşüm Fikirleri

Günlük hayatımızı sürdürürken doğada daha az iz bırakmak bizim elimizde! Kolay geri dönüşüm fikirleriyle siz de evinizde sürdürülebilir ve çevreci alışkanlıklar edinebilirsinz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Evde Geri Dönüşüm Fikirleri

Özellikle son yıllarda "Geri dönüşümün önemi nedir?" sorusunun cevabı gitgide önem kazanmaya başladı. Kâğıt, cam, plastik gibi atıklar geri dönüştürülmedikleri zaman çevre kirliliğine yol açarak gezegenimize zarar veriyorlar. Sizler için araştırdığımız birbirinden yaratıcı ve kolay geri dönüşüm fikirlerini hayatınızda ve evinizde uygulamaya başladığınızda geri dönüşümün yararlarını sizler de keşfedeceksiniz.

Son yıllarda “azalt, yeniden kullan, geri dönüştür” sloganını duymuş olabilirsiniz. Peki bu üçlü öneri ne anlama gelir? Bu küresel slogan, geri dönüşümün önemini bilen ve sürdürülebilir yaşamı evlerinde uygulamak isteyen insanlara yardım etmek amacıyla tasarlandı. Üç aşamadan oluşan bu yalın süreçte hedef, kullandıklarımızı azaltarak atık miktarını ve enerji tüketimini düşürmek, elimizdeki kaynakları yeniden kullanmak ve kullanamadıklarımızı ise geri dönüştürmek.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Azalt

Sürdürülebilir bir yaşamın ilk adımı olan azaltmak, evde ürettiğimiz çöp miktarını ve harcadığımız enerjiyi azaltmak anlamına geliyor. Haftalık alışverişinizi yaparken planlı olun ve dikkatli davranın. “İki Al Bir Öde” gibi kampanyalar oldukça çekici olabilir fakat bedava aldığınız ürünü gerçekten kullanacak mısınız, yoksa son kullanma tarihini geçirip çöpe mi atacaksınız? Bu soruyu kendinize mutlaka sorun.

Evde harcanan enerji miktarını düşürmek için izlenecek en iyi yollardan biri çamaşır yıkama alışkanlıklarınızı gözden geçirmektir. Eğer sürekli 40 °C derece sıcaklıkta çamaşır yıkıyor ve makineyi yarım dolduruyorsanız hem enerjiyi hem de suyu boşa harcıyorsunuz demektir. Suyu 10 °C derece de olsa fazla ısıtmak, enerji tüketimini önemli ölçüde artırır. Ayrıca bugün çoğu deterjan 30 °C derece sıcaklıkta da 40 °C derecede olduğu kadar etkili temizlik sağlamaktadır.

Yeniden Kullan

Suyu yeniden kullanmak giderek daha popüler oluyor çünkü hem uygulaması kolay hem de yarattığı fark çok büyük. Mevye ve sebzeleri yıkarken biriken suyu, saksı ve bahçe bitkilerinizin yanı sıra bahçenizi sulamak için de kullanabilirsiniz. Bahçenizde ya da bitkilerinizde böcek problemi yaşıyorsanız, biriktirdiğiniz sabunlu su, bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olur. Evdeki atık suların haricinde yağmur suyunu da biriktirerek yeniden kullanabilirsiniz.

Peki evdeki malzemeler her bittiğinde yeni bir paket almaktansa evinizdeki ambalajları tekrar kullanmaya ne dersiniz? Çevre dostu yapısı sayesinde Omo Active Sıvı Çamaşır Deterjanı Yumuşak Paket, standart çamaşır deterjanı şişesine göre %55 oranında daha az plastikten oluşur. Biten Omo kutusunu atmayın ve yedek paketten evdeki boş Omo kutusuna deterjanı doldurarak tekrar kullanın.

Evinizde kullandığınız bitkisel atık yağları kesinlikle lavaboya dökmeyin. Atık yağlar hem zamanla borularınızı tıkar hem de yeraltı ve deniz sularına karışarak çevreyi kirletir. El sabunu, deterjan gibi ürünleri de büyük boylarda satın alıp evinizdeki biten paketlere doldurarak kullanırsanız daha az atık üretmiş olursunuz. Geri dönüşüme katılmak hiç zor değil, hiçbir zaman da geç değil. Sadece harekete geçip evinizde neler yapabileceğinize bakmanız yeterli!

Geri Dönüştür

Evde geri dönüşümü sağlamak için birçok seçeneğimiz var: evdeki atıkları kâğıt, plastik şişe, cam ve konserve kutusu olarak ayırmak, belediye araçları tarafından geri dönüşüm ürünleri toplandığı zaman çıkarmak, geri dönüşüm merkezine götürmek ya da süpermarketlerde geri dönüşüm kutularına bırakmak. Üstelik kâğıdı geri dönüştürmenin, ham malzemeden kâğıt üretmekten %70 oranında daha az enerji gerektirdiğini biliyor musunuz?

Sizin için yaratıcı geri dönüşüm fikirleri de var! Evde çocuklarınız varsa, kullanılmış pet şişeden sepet, boş şampuan kutularından kalemlik yapabilirsiniz. Yaratıcı geri dönüşüm, ev eşyalarıyla sınırlı olmak zorunda değil. Eski kıyafetlerinizi yeniden kullanılabilir kıyafetlere ya da mutfak için temizlik bezine çevirebilirsiniz.

Daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına geçerek evinizde geri dönüşümü başlatmak hiç de zor değil. Fark yaratmak için büyük ya da pahalı değişiklikler yapmanıza da gerek yok. Bazen küçük değişiklikler en büyük etkiyi yaratır ve çevre için üstümüze düşeni yapmamıza yardımcı olur.    

Aslen yayınlandı