Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever logo
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Çevre Dostu Temizlik Ürünleri

Doğaya saygılı, çevre dostu bir yaşam stilini tercih edenlerin sayısı her gün artmakta. Yazımızda sizin için evinizin her köşesinde kullanabileceğiniz çevre dostu ürünleri sıraladık.

Güncellenmiş

Çevre Dostu Temizlik Ürünleri

Çöplerimizin geri dönüşümü, gereksiz ışıkları kapatıp gün ışığından yararlanma ve bazılarımızın evlerinde kullandığı yenilenebilir enerji sistemleri artık hiç de yabancı değil. Doğal yaşam ve doğal ürün kullanımı son yıllarda oldukça fazla insan tarafından tercih ediliyor. İşe başlamak için atmanız gereken ilk adım ise, elinizin hemen altında bulabileceğiniz bazı malzemeleri tanımaktan geçiyor. Evde kolayca ulaşabileceğiniz doğal temizlik ürünlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

%100 geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen Seventh Generation Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici Sprey, fosfat ve gluten içermeyen parfümsüz formülü ile mermer, granit, seramik, lamine, paslanmaz çelik gibi yüzeylerde doğal bir temizlik sağlar.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Evde Kullanabileceğiniz Ekolojik Temizlik Ürünleri

Eğer civardaki marketlerde çevre dostu temizlik ürünleri bulamıyorsanız, ya da kendi temizlik malzemenizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız, doğanın ve cebinizin dostu olan tanıdık ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Karbonat

İçerisinde bulunan doğal asitler karbonatı mükemmel bir temizlik ürünü yapıyor. Aşağıdaki yöntemlerle karbonatı kullanarak evinizin çeşitli yerlerini temizleyebilirsiniz:

  • Bir kabın içerisinde ağzı açık şekilde sakladığınız karbonat, buzdolabınızdaki ve mutfak dolaplarınızdaki kötü kokuları emer.
  • Halınızı elektrikli süpürgeyle süpürmeden önce üzerine karbonat serpmek, halınızdaki kötü kokuları arındırır.
  • Mutfak tezgahına karbonat serpip nemli bezle silmek kiri, lekeyi ve yağ kalıntılarını temizlemenize yardımcı olur.

Sirke

Sirke her ne kadar asitli olsa da, kirleri karbonat kadar iyi temizleyemez; fakat evinizdeki kötü kokuları giderme konusunda oldukça etkilidir. Bakteri ve virüslere karşı çamaşır suyu gibi bir dezenfeksiyon etkisi bulmadığı Türk Bilim Kurulu Covid-19 Rehberi'nde de ifade edilen sirke, banyo ve mutfaklarda yüzeysel arıtma işlemleri için kullanılabilir.

  • Yıkanabilir bir bezin üzerine sirke dökün ve küfün gelişimini yavaşlatmak için banyo ve mutfak duvarlarını silin.
  • Bir miktar sirkeyi tuzla karıştırıp macun haline getirin. Paslanmaz çelik ya da krom çeşme ve lavaboların temizliğinde kullanın.
  • Fırın camının iç kısmına bir miktar sirke döküp beş dakika bekleyin. Sildiğiniz zaman yemek kalıntılarının ve yağ izlerinin kolaylıkla temizlendiğini göreceksiniz.
  • Su ısıtıcınızında oluşan kireçten kurtulmak için dörtte birini suyla, dörtte birini sirke ile doldurup kaynatın. Bir saat bekledikten sonra temiz suyla durulayın.
Doğal temizlik malzemeleri çoğunlukla evinizde bulunan ürünlerdir ve özellikle de acil temizlik gerektiren durumlarda çok işinize yararlar. Ancak inatçı lekelerle karşılaştığınız durumlarda profesyonel temizlik ürünlerinden faydalanmanız gerektiğini unutmayın.

Lavanta

Pek çoğumuzun bilmediği bir özellik ise lavanta yağının oldukça etkili antibakteriyel özelliğe sahip olduğudur.

  • 20 damla lavanta yağını bir bardak suyla karıştırıp antibakteriyel sprey elde edebilirsiniz. İhtiyacınız olduğu zaman kullanabileceğiniz bu spreyi silmenize ya da durulamanıza gerek yoktur. Sadece doğal olarak kurumaya bırakın.
  • Bir miktar pamuğu lavanta yağına batırın ve kapı veya pencere kenarları gibi böceklerin girebileceği yerlere bırakın. Bu şekilde böcekler evinizi istila edemeyecektir.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce seçtiğiniz ürünün yüzeye zarar verip vermediğini anlamak için küçük ve göz önünde olmayan bir bölgede test edin.

Aslen yayınlandı