Atık Kutudan Takı Kutusu Nasıl Yapılır?

Şık bir takı kutusu için çok para harcamanıza gerek yok. Videomuzu izleyin, detaylı bilgi için yazımızı okuyun, atık kutular nasıl şık bir takı kutusuna dönüştürülür öğrenin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
takı kutusu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Şimdi bir düşünün; satın aldığınız ürünlerin kutuları, hediye kutuları, çikolata kutuları… Ne kadar çok karton kutuyu çöpe atıyoruz değil mi? Halbuki kullanılabilir durumda olanları kendin yap projeleriyle dönüştürebilir, yeni bir eşya haline getirebilirsiniz. Kullanılamaz durumda olanları ise atık kutusuna atarak dönüştürülmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Gelin, kullanılabilir durumda olan atık kutuları değerlendirelim, şık bir takı kutusuna dönüştürelim. İşte, atık kutuyu takı kutusuna dönüştürmek için uygulamanız gereken adımlar:

Malzemeler:

 • Atık kutu

 • Cetvel

 • Makas

 • Sünger

 • Kumaş

 • Silikon ve silikon tabancası ya da yapıştırıcı

 1. 1

  Malzemelerinizi hazırlayın.

 2. 2

  Kutunuzun temiz ve iyi durumda olduğunu kontrol edin. Ardından kutunuzu cetvel ile ölçün.

 3. 3

  Süngeri ölçün, kutunuzun boyutlarına uygun olacak şekilde parçalara ayırın.

 4. 4

  Kumaşın uzunluğunu ölçün, süngerinizin bir tur dönebileceği genişlikte kesin. Parçalara ayırdığınız sünger kadar kumaş kesip hazırlayın.

 5. 5

  Kumaşı masaya yerleştirin. Bir ucuna yapıştırıcı sürün ve süngeri yapıştırıcının üzerine koyun. Kumaşın kalanına da yapıştırıcı sürün, sünger olan kenardan başlayarak rulo yapın.

 6. 6

  Yaptığınız ruloları aralık kalmayacak şekilde kutuya yerleştirin.

Yüzüklerinizi ve küpelerinizi yerleştirebileceğiniz şık takı kutunuz hazır!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Adım Adım Eski Tişörtten Çanta Yapımı

  Gardrobunuzda atmaya kıyamadığınız tişörtler ve penyeler mi var? Sizin için harika bir kendin yap projesi fikrimiz var. İhtiyacınız olan şeyleri yukarıda sıraladık. Ancak her yöntem için sadece bazılarına ihtiyacınız olacak. O halde eski tişörtleri yepyeni ve tarz çantalara dönüştürmeye başlayalım.

  1. 1

   Tişörtten çanta yapımı için eskimiş bir tişörtü seçmekle işe başlayın.

   Atmaya kıyamadığınız birden fazla eski tişörtünüz varsa sağlam bir alışveriş poşeti için kalın olanı tercih edin. Kalın kumaşlar daha sağlamdır, kolay kesilir ve daha az esner.

  2. 2

   Tişörtten alışveriş çantası yaparken kesimleri düzgün yaptığınızdan emin olun.

   Birazdan bir alışveriş çantasına dönüşecek olan tişörtünüzün boyun ve kollarını kesmeniz gerekecek. Birkaç makas hamlesi ile bu işi bitirmek için öncelikle kollar üst üste gelecek şekilde tişörtü katlayın. Ancak tişört katlandığında kesmek zor olacaksa parçaları ayrı ayrı kesmeyi de tercih edebilirsiniz.

  3. 3

   Tişörtün kollarını ve boyun kısmını bir makas yardımı ile kesin.

   Öncelikle tişörtün kollarından ve boyun kısmındaki dar boşluktan kurtulun. Tişörtünüzün kol dikişlerinin hemen gerisinden, boyundan koltuk altına doğru kesmeye başlayın. Kolları ayrı ayrı kesmeyi planladıysanız kestiğiniz kolu, diğer kol üzerine koyun ve bunu ölçü olarak kullanın. Daha sonra tişörtün boyun kısmını, az önce kestiğiniz kol altlarının hizasına gelene kadar yarım oval olacak şekilde kesin. Alışveriş çantasının ağız ve askısı bitti bile!

   Düzgün bir kesim için yuvarlak bir kâseyi tişörtün boyun kısmına gelecek şekilde yerleştirin. Yumuşak uçlu bir kurşun kalemle kâsenin kenarlarını takip ederek tişörtü çizin ve ardından kesin.
  4. 4

   Tişörtünüzün bel bölgesinde kalan kısmını düz bir şekilde kesin.

   Tişörtünüzün alt kısmı, alışveriş çantanızın tabanını oluşturacak. Bu bölümü bir makas yardımı ile düzgünce kesin. Yeterince düz bir kesim yapamayacağınızı düşünüyorsanız öncelikle tişörtü ters çevirin. Kurşun kalem ve cetvel yardımı ile düz bir çizgi çekin. Ardından, çizgiyi takip ederek tişörtün alt kısmını kesin. Çıkan parçayı çantanın kulpu olarak kullanmak isterseniz bu parçayı atmayın.

  5. 5

   Tişörtün rengi ile uyumlu, sağlam bir ip ile tişörtün alt kısımlarını dikin.

   Tişörtünüzün alt kısmının birbiri ile denk gelecek şekilde üst üste geldiğinden emin olun. Tişörtün alt kısmını tersinden dikmeye başlayın. Eğer bu aşamada dikiş makinesi kullanacaksanız zikzak dikiş ayarını kullanmayı tercih edin.

  6. 6

   Kestiğiniz parçayı tişörtten alışveriş çantası kulpu olarak değerlendirebilirsiniz.

   Alışveriş çantası yapmak için küçük veya daralan bir tişörtü seçtiyseniz tişörtün kol kısmı, çantanın kulpu olmak için küçük kalacaktır. Bu durumda çantanıza bir kulp eklemeniz gerekecek. Tişörtün alt kısmından çıkan parçayı tişörtün kollarından geçirip bağlayın. Bu aşamada daha şık bir kulp için çıkan parçanın kenarlarını dikmeyi de tercih edebilirsiniz.

  Eski giysileri değerlendirmenin çok önemli bir ileri dönüşüm projesi olmadığını düşünmeyin. Plastik poşet her ne kadar geri dönüştürülebilir bir malzeme olsa da plastiklerin sadece belirli bir kısmı geri dönüştürülebilmekte. Bu yüzden, sadece bir tişörtü yeniden kullanıma kazandırmakla bile onlarca plastik poşet satın almamış olacaksınız. Evde geri dönüşüm nasıl yapılır öğrenerek doğaya ve tüm canlılara bir iyilik yapmak ister misiniz? O halde evde geri dönüşüm nasıl yapılır yazımızı okumadan geçmeyin.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?