Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Temizlik Bezleri Ve Bulaşık Süngeri Nasıl Temizlenir?

Mutfaktaki en yakın yardımcılarınız olan bez ve süngerler, doğru şekilde temizlenirse çok daha uzun süre kullanılabilir. Nasıl mı? Aradığınız tüm cevaplar yazımızda...

Güncellenmiş

temizlik bezleri

Temizlikte kullandığınız sünger veya bezler temiz değilse, tabaklarınızın ya da evdeki yüzeylerin temiz olduğunu düşünmek büyük bir yanılgı olur. Bu yüzden temizlik bezlerini hijyenik ve temiz tutmak, evinizin herhangi bir yerini temizlemek kadar önemlidir. İster mikrofiber temizlik bezleri ister temizlik süngerleri kullanın, temizlik malzemelerinizi düzenli aralıklarla yıkamalı ve sterilize etmelisiniz.

Evinizin hijyeni için mutfak bezleri düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Mutfakta kullandığınız bez ve süngerleri bir Domestos ürünü ile temizleyip dezenfekte edebilirsiniz. Temizleme işlemine başlamadan önce bezin etiketini ve temizlik ürünü üzerindeki talimatları okumayı unutmayın!

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Temizlik Bezleri Nasıl Sterilize Edilir?

Sıcak ve nemli yerlerde mikroplar hızla ve kolayca çoğaldığı için, temizlik bezleri her kullanımdan sonra bol suyla durulanmalı, asarak ya da düz bir yere yayarak kurutulmalıdır. Temizlik bezleri düzenli olarak çamaşır makinesinde yıkanabilir:

  • Temizlik bezleri lekeli ve çok kirliyse, soğuk su dolu bir kova içine Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu gibi yoğun kıvamlı bir çamaşır suyundan birkaç damla damlatın ve bezleri suya batırın. Bezler çok kirli değilse bu adımı atlayarak doğrudan 2. adıma geçin.
  • Bezleri bol suyla iyice durulayın.
  • Çamaşır makinesinde sıcak programda yıkayın.
  • Yıkanan bezleri mümkünse açık havada asarak kurutun. Mikrofiber bezler de asarak kurutmak uygundur.

Reklam

Cif

Temizlik Süngerleri Nasıl Sterilize Edilir?

Süngerlerinizi haftada birkaç kere temizlemezseniz, hem süngerleriniz bakteri yuvasına dönüşür hem de mutfağınızda istenmeyen kokular oluşur. Aşağıda yazdığımız etkili 3 yöntem sayesinde bulaşık süngeri nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz:

  • Süngerinizi bulaşık makinesinde normal programda yıkayın. Makinenin yüksek ısısı, sünger üzerindeki tüm mikropları öldürecektir.
  • Bulaşık eldivenlerinizi elinize geçirin, süngere Domestos Maksimum Hijyen gibi bir antibakteriyel çamaşır suyundan bir miktar dökün, soğuk suyla süngeri ovuşturarak temizleyin ve durulayın. Ardından, bol su dolu bir kovaya birkaç damla çamaşır suyu damlatın ve süngerinizi bu suda 1 saat bekletin. Daha sonra süngeri durulayın.
  • Islak süngeri fırına veya mikrodalga fırına koyup fırının en yüksek derecesinde 2 dakika boyunca bekletin. Süngerde hiçbir metal parçasının olmadığını kontrol edin.  Bu yöntemi çok dikkatlice uygulamanız gerekir. Süngeriniz yeterince ıslak değilse yanabilir. İşlem bittiğinde sünger çok sıcak olacağı için eldiven kullanmanız veya soğuması için beklemeniz gerekir.
Islak süngeri fırında veya mikrodalga fırında göz açıp kapayıncaya kadar sterilize edebilirsiniz. Çok kirli, lekeli bez ve süngerleri ise suyla seyreltilmiş çamaşır suyuyla temizlemek mümkün. İşiniz bitince temizlik araçlarını iyice sıkarak tüm suyunu akıtmayı ve güzelce kurumaya bırakmayı da unutmayın.

Mutfak Bezlerinin Temizliğinde Genel İpuçları

  • Durulanması ve kurutulması kolay olduğundan, en hijyenik bulaşık yıkama yardımcısının bulaşık fırçası olduğu düşünülür. Bu fırçaların yine de düzenli aralıklarla, çamaşır suyu damlatılmış bol suda sterilize edilmesi gerekir.
  • Mikrofiber bezleri her kullanımdan sonra temizlemeniz hijyen açısından en doğrusudur.
  • Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, işiniz bittikten sonra temizlik araçlarını sıkarak mümkünse tüm suyu akıtmanız ve düz zeminde yayarak kurutmanızdır. Sıcaklık ve nem bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Bezler mi, Süngerler mi? Hangisi Daha Güvenli?

Herkesin ev işlerinde kullandığı favori temizlik aracı farklıdır. Söz konusu hijyen olduğunda sünger ve temizlik bezleri arasında çok büyük bir fark bulunmaz. Düzenli temizlenmediklerinde her ikisi de mikropla dolup taşabilir. Bu yüzden bez ve süngerleri sık sık sterilize etmek, evinizi temiz ve hijyenik tutmanın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Temizlik bezleri ve temizlik süngerlerinin bakımı hakkında bilginiz olursa bu işlemler basit ve hızlı olacaktır.

Bu pratik bilgilerde söz edilen ürünlerin içerik bilgilerini Ürünlerimizin İçinde Ne Var? adresinde bulabilirsiniz.

Mutfakta kullandığınız yardımcı malzemelerin temiz ve hijyen olması hem sizin hem de ailenizin sağlığı açısından çok önemlidir. Peki her gün üzerinde türlü çeşit gıda maddesini doğradığınız kesme tahtanızı nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? "Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımızda merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz?

Aslen yayınlandı