Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Paslanmaz Çelik Nasıl Temizlenir

Çelik yüzeyleri temizlemek sandığınızdan daha kolaydır. Etkili ve zarar vermeden paslanmaz çelik temizleme yöntemlerimizi buradan keşfedin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
süet ayakkabılar nasıl temizlenir

İster lavabo olsun ister tencere, çoğumuzun evinde paslanmaz çelikten yapılmış birçok şey vardır. Hem pratik hem de güzel görünümlü olan paslanmaz çelik, günlük kullanım için de birebirdir. Ancak adına rağmen, paslanmaz çelik düzgün bakılmazsa parlaklığını kaybedebilir ve lekelenebilir. Paslanmaz çelik nasıl temizlenir konusunu sizin için açıkladık: bu paslanmaz çelik temizleme yöntemlerini, hem ev aletleri ve lavabolar için, hem de tencere, tavalar ve çatal bıçak setleri için kullanabilirsiniz.

Ev yapımı temizlik ürünleri risklidir ve paslanmaz çeliğe zarar verebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca marketten aldığınız temizlik ürünlerini kullanmanızı ve kullanmadan önce küçük bir alanda test etmenizi tavsiye ediyoruz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Paslanmaz çelikten yapılma tencere tavaları ve diğer eşyaları temizlemek neden önemlidir?

Paslanmez çelik ısıya ve aşınmaya dayanıklı olduğundan mutfaklarda çok kullanılır. Paslanmaz çeliğin içindeki krom, havadaki oksiyenle tepkileşim içine girerek koruyucu bir film oluşturur ve pas oluşmasını engeller. Ancak çelik yüzey yağ ve kirle kaplandığında, bu tepkileşim oluşamaz ve çelik aşınabilir hale gelir. O yüzden düzenli temizlik yapmak ve paslanmaz çelikten yapılma lavaboların, ocakların ve buzdolaplarının nasıl temizleneceğini bilmek önemlidir.

Reklam

Paslanmaz çelik temizliği: Çatal bıçak takımları, tencereler, ev aletleri ve lavabolar

Paslanmaz çeliği temizlemek için sert kimyasallar kullanmanız gerekmez. Tam tersine, çamaşır suyu ya da aşındırıcı kimyasallar içeren paslanmaz çelik temizleyici karışımlar çeliğe zarar verebilir. Paslanmaz çeliği silerken ya da ovarken her zaman dairesel değil, çizgisel hareket kullanın. Mutlaka koruyucu giysi giymeyi ve temizlik yaptığınız alanı havalandırmayı unutmayın.

İster ev yapımı, ister marketten alınma olsun, temizlik ürünü kullanmadan önce küçük bir bölgede test edin ve kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.

Hafif lekeler ve günlük bakım için:

  1. Paslanmaz çeliğe sıcak su ve temiz bir bez ya da sünger ile müdahale edin.
  2. İyi kalite bir bulaşık deterjanı ya da sabun kullanın.
  3. Çatal bıçaktan mutfak yüzeylerine kadar paslanmaz çelikten yapılma her şey için bu işlemi uygulayın.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Paslanmaz çelikteki lekeler ve izler nasıl temizlenir?

Paslanmaz çelikteki parmak ve su izlerinden kurtulmak için cam temizleyici sıkın ve mikrofiber bir bezle silin. Daha sonra çeliği durulayın ve kuru bir bezle silerek parlatın.

Kurumuş yemek artıkları ve lekeleri temizlemek için paslanmaz çeliğe uygun bir temizlik ürünü kullanın (öncelikle ürünün etiketini mutlaka okuyun). Bunu kullanım talimatlarına göre bir süngerle yavaşça uygulayın. Musluklar gibi ulaşması zor bölgeler için de eski bir diş fırçası işinize yarayabilir.

Zor lekeler için kabartma tozunu azıcık suyla karıştırarak macun kıvamına getirin, lekenin üzerine sürerek yarım saat bekletin. Daha sonra nemli bir bezle silin, durulayın ve kurumaya bırakın.

Paslanmaz çelik nasıl parlatılır ve korunur

Paslanmaz çelikten yapilmis olan aletleriniz parlaklığını kaybetmiş ya da çizilmişse, paslanmaz çeliğin eski görüntüsüne kavuşmasına ve koruyucu yüzeyinin yeniden oluşmasına yardımcı olacaktır. İşte yapabileceğiniz birkaç şey:

  • Paslanmaz çelik cilası satın alabilirsiniz.
  • Doğal alternatifler kullanabilirsiniz: Bir beze limon suyu ya da sirke döküp çeliği bununla silin. Bu karışımı bir sprey şişesine boşaltarak da uygulayabilirsiniz.
  • Bebe yağı ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz: Az bir miktar yağı, kuru bir beze döküp çeliğe uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve kağıt havluyla silin.

Düzenli bakım, paslanmaz çelik temizliğini kolaylaştırır ve ev aletleriniz böylece parlaklığını daha uzun süre korur. Lekeleri önlemek için:

  • Bir şey dökülünce hemen silerek kalıcı iz oluşmasını engelleyin.
  • Kimyasal ürünler kullandıktan sonra suyla iyice durulayın.
  • Metal yüzeyleri kuru tutun, böylece su lekeleri ortaya çıkmayacaktır.

Bu adımları uyguladığınızda, paslanmaz çelik eşyalarınız anında eski parıltısına yeniden kavuşacaktir!

Aslen yayınlandı