Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Mutfakta Hijyen Sağlarken Temizlenmesi Unutulan Yerler

Mutfakta hijyenik temizlik yapmak için hangi noktaları silmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Yazımızı okuyarak bu gizli yerleri öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Mutfakta musluk üzerinde duran mavi temizlik eldiveni

Mutfak, gıdaları muhafaza ettiğimiz ve yemek pişirdiğimiz bir alan olduğundan hem mikroplar için oldukça elverişlidir hem de düzenli dezenfeksiyon gerektirir. Bu nedenle, mutfakta hijyen için rutin temizliğin yanı sıra unutabileceğimiz bölgelerin de dezenfekte edilmesi önemlidir.

Mutfakta hijyen sağlamak için yerler süpürülür, tezgahlar silinir, bulaşıklar yıkanır; ancak mutfağınızın temizliği için bu gerçekten yeterli midir? 

Hijyenik Ortam Nedir?  

Sağlığa zarar verebilecek mikropların veya kirli yüzeylerin temizlendiği ve sterilize edildiği bir ortamı hijyenik olarak kabul edebiliriz. Ancak mutfak temizliğinde göz ardı ettiğiniz, temizlemeyi unuttuğunuz alanlar ve eşyalar olabilir. Bu noktalara temas ederek gözle görülmeyen mikropların başka alanlara yayılmasına sebep olabilirsiniz. Unutmayalım ki mutfakta hijyen, detaylarda saklıdır. Gelin bu detaylara göz atalım.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Mutfakta Hijyen İçin Temizlenmesi Gereken Detaylar

Mutfak Evyesi Temizliği

Mutfak hijyeni için mutfak evyesi temizliği çok önemlidir. Mutfak evyesi sürekli nemli olduğu için bakteri oluşumu ihtimalini arttırır. Üstelik burada gıdaları ve bulaşıkları yıkadığımız için mikropların yiyeceklere bulaşma ihtimali de çok yüksektir. Mutfak için özel olarak tasarlanan Domestos Köpük Çamaşır Suyu ile evyeyi belli aralıklarla temizleyebilirsiniz. 

Bulaşık Sepeti Temizliği

Islak ve nemli yerler, bakterilerin üremesi için elverişlidir. Bu nedenle bulaşık süzgecinin altını sık sık silmek gerekir. Hatta suyu lavaboya yönlendiren bir kola sahip olan bulaşık sepetlerini tercih ederseniz, bölgenin sürekli ıslak olmasının önüne geçebilirsiniz.

Kahve Makinesi, Çaydanlık ve Blender Temizliği

Hemen her gün kullandığımız kahve makinesi ve çaydanlığı temizlemeyi erteliyor olabilirsiniz. Hem daha temiz bir ortam yaratmak hem de içtiğiniz çay ve kahvenin lezzetini etkilememesi için sirke ve su ikilisinden faydalanabilirsiniz.

Yemeklerinizde ve mutfakta hijyen için blenderı unutmayın. Blender temizliğinde sünger kullanmamaya özen gösterin. İçine sıcak, deterjanlı su koyduğunuz blenderı 10 saniye kadar çalıştırmanız yeterli olacaktır. Ardından durulayıp kurutun.

Ahşap Mutfak Gereçleri Temizliği

Ahşap kesme tahtaları, ahşap saplı bıçaklar ve tahta kaşıklar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Ahşap, suyu çekerek ürünün nemli kalmasına ve bakterilerin üremesine sebep olur. Aynı zamanda makinenin yüksek sıcaklığı bu mutfak gereçlerine zarar verebilir, ahşap kısımların üzerinde küçük çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklara yerleşen mikroplar, siz yemek yaparken yiyeceklere bulaşabilir.

Sürahi Temizliği

Mutfakta hijyen sağlamak isterken içine yalnızca su koyduğumuz bir şeyi temizlemeyi düşünemeyebilirsiniz. Ancak sürahileri yıkamadığınızda içinde bakteri ve yosun üreyebilir. En azından haftada bir kez ılık deterjanlı suyla yıkamaya özen gösterin.

Sıkça Temas Ettiğimiz Noktalar

Buzdolabı kapısı, kapı - çekmece kolları, fırın düğmeleri gibi bir çok yere her gün defalarca dokunuyoruz. Bu yerleri temizlemek çok sık aklımıza gelmediği için mikropların yayılmasında önemli bir rol üstleniyor. Mutfakta iyi bir temizlik için buraları gün aşırı temizlemeyi unutmayın.

Reklam

Cif
Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Mutfak Hijyen Kuralları: Temizliği İhmal Edilen Büyük Eşyalar

Fırın ve Davlumbaz

Fırının içini temizlemek de mutfakta hijyen için en önemli unsurlardan biri. Cif Power & Shine Mutfak gibi etkili bir temizleyici ile fırının içini sildikten sonra, ızgaraları da deterjanlı suda sabaha kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

Mutfak hijyen kuralları gözden geçirilirken aslında çok sık kullandığımız fakat temizlemeyi unuttuğumuz bir başka elektrikli alet ise davlumbaz. Filtresi sayesinde pişirilen yemeklerin kokularını içine hapseden bu aletin temizliği düzenli olarak yapılmadığı takdirde işlevselliğini kaybedebilir.

  • Doğal yöntemler tercih etmek istiyorsanız büyük bir tencereye kaynaması için su ilave edin. Ardından içerisine karbonat ve sirke ekleyin. Elektriği kapattıktan sonra davlumbaz filtresini çıkarın ve filtreyi kaynayan karışıma koyun.

  • Son olarak filtreye yapışan kirleri bir fırça yardımıyla fırçalayabilirsiniz.

  • Fırın temizliği ile ilgili daha detaylı bilgi için “Fırın nasıl temizlenir? “ konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga fırın temizliği ise fırından daha kolay. Limon dilimlerini koyduğunuz su dolu bir kabı mikrodalgaya koyun. Kaynadıktan sonra durdurun ve suyun buharında bekletin. Açtığınızda yalnızca bezle silmeniz yeterli olacaktır.

Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinesini temizlemek aklınıza gelmeyebilir. Ancak makinenin kapağının çevresinde yer alan lastikler çoğunlukla nemli kaldığı için mantar üremesine elverişlidir. Bu durum, zaman içinde kötü bir kokuya ve görüntüye de sebep olabilir. Bulaşık makinesi temizliği için üretilen malzemeleri belli aralıklarla kullanmak bu sorunu halledecektir.

Dondurucu 

Dondurucu, ilk bakışta gözümüze çarpmasa da, uzun süre muhafaza ettiğimiz yiyecek artıklarının kalması veya bulaşması sonucu mutfakta hijyen sağlamak için temizlenmesi gereken yerlerdendir. Gıdaların kullanım süresini de kontrol etmenize olanak verecek bir temizlikle dondurucunun içini sterilize edebilirsiniz. Kirli yiyecek saklama kaplarını ise lavaboda deterjanlı sıcak suda bekletip durulayarak kullanabilirsiniz.

Bunları Unutmayın!

Son olarak, mutfak temizliğini yukarıdan aşağıya doğru yapmayı unutmayın. Zeminleri en sona bırakın. Ayrıca, aşırı sıcak buhar kullanarak bakterilerin %99'unu yok edebildikleri için bir buhar paspasına yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir. Buhar paspası, farklı zemin ve yüzey tiplerini de temizleyebildiği için kullanışlı bir üründür.

Aslen yayınlandı