Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Mutfak Hijyeni

Mutfak temizliği en çok vakit alan ev işidir. Mutfak hijyeni ve mutfak temizliğinin püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Mutfak Hijyeni: Mutfak Nasıl Temizlenir?,

Evimizin en sık kullanılan yerlerinden biri olan mutfak, temizlenmeye ve dezenfeksiyona en çok ihtiyaç duyan yerdir. Bu yüzden mutfakta hijyen ve düzen günlük yaşantımızda büyük önem taşır. Rutin temizliğin yanında yapılan derinlemesine temizlik, mutfağınızdaki hijyeni korumanızı ve düzenli kalmasını sağlayacaktır. Gerek mutfak dolapları, gerekse tezgahlar ve ocak temizliğine dair sizinle bir takım bilgiler paylaşmak istiyoruz.

 • Mutfak temizliğine başlarken iş bölümleri yapmak temizliğinizi kolaylaştıracağından, ilk olarak bulaşıklardan başlamak sizin için avantajlı olacaktır. Mutfak tezgahlarınızın ve lavabonuzun boş olması ve etrafta kirli bulaşıklarınızın olmaması temizlik sırasında ihtiyacınız olan alanların kullanılabilir olmasını sağlayacaktır.
 • Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra, çöp kovasını boşaltıp Cif Ultra Hijyen Sprey gibi ve zarar vermeyen bir temizlik ürünüyle temizlemelisiniz. Sıcak suyla da duruladıktan sonra çöp kovanız temizlenmiş olacaktır. Unutmayın ki, mutfak çöpünü sık sık değiştirmek hem kötü kokuların oluşmasını önleyecek, hem de biriken çöplerden bakteri yayılmasını engelleyecektir.
 • Mutfak dolapları biz farkında olmadan kirlenip tozlanan yerlerdir. Bu yüzden içlerini boşaltıp temizlemek, hem yiyeceklerinizin hem de mutfak takımlarınızın hijyenik kalmasını sağlar. Temizlik tercihinize göre Cif Naturals Krem ya da Cif Naturals Mutfak Spreyi gibi zarar vermeden temizlik sağlayan ürünlerle dolaplarınızı temizleyebilirsiniz.
 • Ocak temizliği, mutfak temizliğinin olmazsa olmazı, aynı zamanda da temizlemesi en çok vakit alan yerlerden biridir. Yanmış yağ lekeleri ve dökülen kurumuş yemek artıklarını temizlemek epeyce zamanımızı ve enerjimizi alabilir. Harcanan zamanı en aza indirmek için Cif Yağ Çözücü Ultra Hız Mutfak Sprey’inden faydalanabilirsiniz.
 • Günlük temizlik rutininde yer almayan fakat temizliği önem taşıyan buzdolabı ise mutfak hijyeninin bir parçasıdır. Buzdolabı temizliğinde de Cif Naturals Mutfak Spreyi gibi doğal içerikleri olan ürün kullanmak yiyecekleriniz açısından daha hijyeniktir. Daha sonra temizlediğiniz buzdolabını temiz bir bezle tekrar silip yerleştirebilirsiniz.
 • Mutfak tezgahlarınızı deformasyon ve hasarı önlemek için cinsine uygun temizlemelisiniz. Mermer tezgahlar için krem temizleyici ve iz bırakmayan bez kullanabilirsiniz. Çok bastırmadan silmek ve daha sonra suyla durulamak tezgahınızın kalitesini koruyacaktır. Laminat tezgahlar için sprey temizleyicilerden faydalanabilirsiniz. Kurumuş inatçı lekeler için spreyi tezgah üzerinde biraz bekletip daha sonra temiz bezle durulamak etkili olacaktır.
 • Mutfak zemini temizliğin en son aşamasıdır. Temizlik yaparken daha çok kirlenen yerleri temizlemek için önce elektrik süpürgesiyle süpürüp tozlarını almalısınız. Daha sonra Cif Yüzey Temizleyici gibi yüzeylere zarar vermeyen aynı zamanda hijyen sağlayan bir ürünle mutfak zemininizi silip temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.
Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın.

Unutmamanız gerekenler:

 • Buzdolabını temizlerken içinin tamamen boşaltıldığından ve elektrik fişinin kapatıldığından emin olun
 • Mutfak bezleri sık sık kullanıldığından sürekli ıslak kalır. Bakteri üretimini engellemek için bezlerinizi sıcak su eşliğinde dezenfekte edici ürünlerle yıkayıp kurumaya bırakmalısınız
 • Sızdırma yapan yağ şişelerinden damlayan yağların birikip tezgahınıza ya da dolabınıza zarar vermesini önlemek için yağ şişelerinizi temizlemeyi unutmayın
 • Mutfak dolabınızda sakladığınız bazı gıdalar zamanla böceklenmeye ya da karınca üremesine sebep olabilir. İstenmeyen haşereleri önlemek için temizlik sırasında kavanozlarınızı kontrol edin
 • Aslen yayınlandı