Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Mutfak Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Mutfak temizliği en çok vakit alan ev işidir. Mutfak hijyeni ve mutfak temizliğinin püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Renkli cupcake'ler ve pastacı malzemeleri

Evimizin en sık kullanılan yerlerinden biri olan mutfak, temizlenmeye ve dezenfeksiyona en çok ihtiyaç duyan yerdir. Bu yüzden mutfakta hijyen ve düzen günlük yaşantımızda büyük önem taşır. Rutin temizliğin yanında yapılan derinlemesine temizlik, mutfağınızdaki hijyeni korumanızı ve düzenli kalmasını sağlayacaktır. Gerek mutfak dolapları, gerekse tezgahlar ve ocak temizliğine dair sizinle bir takım bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Mutfak Hangi Sırayla Temizlenir?

Mutfak temizliğine başlarken iş bölümleri yapmak temizliğinizi kolaylaştıracağından, ilk olarak bulaşıklardan başlamak sizin için avantajlı olacaktır. Mutfak tezgahlarınızın ve lavabonuzun boş olması ve etrafta kirli bulaşıklarınızın olmaması temizlik sırasında ihtiyacınız olan alanların kullanılabilir olmasını sağlayacaktır.

Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra, çöp kovasını boşaltıp Domestos Hijyenik Köpük - Mutfak gibi etkili bir temizlik ürünüyle temizlemelisiniz. Daha sonra suyla da duruladıktan sonra çöp kovanız temizlenmiş olacaktır. Unutmayın ki, mutfak çöpünü sık sık değiştirmek hem kötü kokuların oluşmasını önleyecek, hem de biriken çöplerden bakteri yayılmasını engelleyecektir.

Mutfak Dolapları Hijyenik Temizlik için Önemli

Mutfak dolapları biz farkında olmadan kirlenip tozlanan yerlerdir. Bu yüzden içlerini boşaltıp temizlemek, hem ambalajlı gıdaların hem de mutfak takımlarınızın hijyenik kalmasını sağlar.

Genel mutfak temizliğinde çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok yönlü bir temizleyici kullanmak her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle açık gıda saklanan dolapları temizlik işleminin son safhasında iyice durulamayı da ihmal etmeyin.

Ocak temizliği, mutfak temizliğinin olmazsa olmazı, aynı zamanda da temizlemesi en çok vakit alan yerlerden biridir. Yanmış yağ lekeleri ve dökülen kurumuş yemek artıklarını fazla kurumadan temizlemek mutfağınızı çok daha temiz gösterecektir.

Günlük temizlik rutininde yer almayan fakat temizliği önem taşıyan buzdolabı ise mutfak hijyeninin bir parçasıdır. Önceden boşaltıp temizlediğiniz  buzdolabını temiz bir bezle tekrar silip ardından yiyeceklerinizi yerleştirebilirsiniz.

Zemin Hijyeni Temizliğin Son Halkası

Mutfak tezgahlarınızı deformasyon ve hasarı önlemek için cinsine uygun temizlemelisiniz. Mermer tezgahlar için krem temizleyici ve iz bırakmayan bez kullanabilirsiniz. Çok bastırmadan silmek ve daha sonra suyla durulamak tezgahınızın kalitesini koruyacaktır. Laminat tezgahlar için sprey temizleyicilerden faydalanabilirsiniz. Kurumuş inatçı lekeler için spreyi tezgah üzerinde biraz bekletip daha sonra temiz bezle durulamak etkili olacaktır.

Mutfak zemini temizliğin en son aşamasıdır. Temizlik yaparken daha çok kirlenen yerleri temizlemek için önce elektrik süpürgesiyle süpürüp tozlarını almalısınız. Daha sonra Cif Jel Ultra Hijyen gibi hijyenik temizlik yapmanıza yardımcı olacak çamaşır suyu katkılı bir ürünle mutfak zemininizi silip temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Reklam

Cif

Mutfak Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Buzdolabını temizlerken içinin tamamen boşaltıldığından ve elektrik fişinin kapatıldığından emin olun.
  • Mutfak bezleri sık sık kullanıldığından sürekli ıslak kalır. Bakteri üretimini engellemek için bezlerinizi sıcak su eşliğinde dezenfekte edici ürünlerle yıkayıp kurumaya bırakmalısınız.
  • Sızdırma yapan yağ şişelerinden damlayan yağların birikip tezgahınıza ya da dolabınıza zarar vermesini önlemek için yağ şişelerinizi temizlemeyi unutmayın.
  • Mutfak dolabınızda sakladığınız bazı gıdalar zamanla böceklenmeye ya da karınca üremesine sebep olabilir. İstenmeyen haşereleri önlemek için temizlik sırasında kavanozlarınızı kontrol edin.

Aslen yayınlandı