Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Mangal Izgarası Nasıl Temizlenir

Keyifle yapılan mangalın ardından yapılan temizlik artık işkence değil! En kolay ve etkili mangal temizliği püf noktaları burada!

Güncellenmiş

Mangal Izgarası Nasıl Temizlenir

Güneşli havaların vazgeçilmez eğlencelerinden biridir mangal partisi. Harika geçen bir mangal keyfinden sonra en sıkıcı olan bölüme geliriz: mangal temizliği. Pişirme sırasında yanan, yapışan et parçaları ve sertleşen yağlar bizi en çok uğraştıran sorunlardır. Yanlış ve eksik temizlenen mangallar zamanla bakteri üretir, kalitesini kaybeder ve değiştirilmek zorunda kalır. Burada sizinle vaktinizin ve enerjinizin çoğunu alan mangal temizliği ile ilgili işinizi kolaylaştıracak olan bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Mangalı kullanmadan önce sıvı yağ ile yağlamanız hem pişen etlerin yapışmasını önleyecek hem de kullanım sonrası ızgara temizliğini kolaylaştıracaktır.

Mangal nasıl temizlenir?

 • Mangal temizliğinde kullanılan en pratik yöntemlerden biri kaya tuzu kullanmaktır. Marketlerden ve aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz tuz, hem temizlik için etkilidir hem de ekonomiktir. Burada tek yapmanız gereken işlem, tuzu bulaşık süngerinizin ve ızgaranın üzerine dökmek. Daha sonra ızgarayı süngerin yumuşak tarafıyla ovmalısınız. Bu işlemi uygulamadan önce ızgaranın tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız. Tuzun emilim özelliği sayesinde ızgaranın üzerindeki kalıntıların ve kirin rahatlıkla temizlendiğini göreceksiniz.
 • İkinci bir seçenek ise cam sil spreyi kullanmaktır. Kullanım sonrası halen ılık olan ızgaranın üzerinde cam silme spreyinden püskürtün ve ıslak gazete kağıdına sarın. Bu şekilde yarım saat beklettikten sonra ızgaraya yapışan kalıntılar ve yağlar yumuşayacaktır. Daha sonra nemli bir bezle silin ve iyice yıkayın. Dilerseniz spreyin temizlendiğinden emin olmak için ızgarayı deterjanla yıkayıp durulayabilirsiniz.
 • Cam sil sprey kullanmayı tercih etmiyorsanız sirkeden yararlanabilirsiniz. Bir su bardağı sirkeyi sıcak suyla karıştırın. Daha sonra ızgarayı bu suyun içerisinde bekletin ve yarım saat sonra kalıntıları süngerle rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Aynı karışımı sirke yerine bulaşık deterjanı kullanarak da uygulayabilirsiniz.
 • Mangalı temizlerken ürün kullanmak istemiyorsanız, ızgarayı içine alacak büyüklükte bir tencereye koyup suyun içinde kaynatabilirsiniz. 5 dakika boyunca kaynayan ızgaradan kalıntılar ayrılacak ve rahatça temizleyebileceksiniz.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Unutmamanız gerekenler

 • Mangal ızgarası temizleme sırasında kullanacağınız temizlik teli bazı mangal modellerinin yüzeyinin çizilmesine ve zarar görmesine sebep olabilir
 • Kullandığınız kimyasal temizleyici ürünlerin ızgaradan iyice temizlendiğine emin olmalısınız
 • Mangal ızgarasının her kullanım öncesi ve sonrası temizlenmesi gerekir
 • Mangal ızgarasını kullanım sonrası temizlemeden saklamak sağlık açısından zararlı ve bu durum mikro organizmaların üremesine ve çoğalmasına sebebiyet verir
 • Satın alacağınız mangalın kalitesi önemlidir. Mangal ızgarasının demir dökümden olması hem sağlık açısından hem de pişen yemeklerin kalitesi açısından yararlı olacaktır
 • Mangal ızgarasını temizlemeye başlamadan önce üzerindeki fazla yağları kağıt havluyla almak işinizi kolaylaştıracaktır
 • Temizlediğiniz ızgaraların tamamen kuru olduğundan emin olana kadar kullanmamalısınız

Izgaranızı nasıl temizleyeceğinizi adım adım bu videoda öğrenin:

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı