Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo ve mutfakların tertemiz olduğunun en önemli göstergesi, ışıl ışıl parlayan lavabolardır. Peki etkili bir lavabo temizliği nasıl yapılır? Aradığınız bütün ipuçları yazımızda.

Güncellenmiş

Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır?

Gün içinde en çok kullanılan ve kirlenen alanlar olduğu için lavabo temizliği hijyen açısından oldukça önemlidir. İster mermer ister paslanmaz çelik bir lavabonuz olsun kirli, sararmış ya da kararan lavabolarınızı kurtarmanız için birçok yol var. Mutfağınıza ya da banyonuza girdiğinizde tertemiz lavabonuza bakıp temizlik hissini sonuna kadar yaşamak istiyorsanız rehberimize göz atabilirsiniz.

Hastalıkların yayılmasını önlemek için en etkili önlemlerden biri olan el yıkama alışkanlığını rutin haline getirmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz lavabolar da ev ya da ofislerin en önemli noktası olduğuna göre, bu alanların temizliğine çok dikkat etmeli ve düzenli olarak bakımını yapmalısınız.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Lavabo Nasıl Temizlenir?

Reklam

Cif

Lavabo temizliği basit gibi görünen fakat gün içinde birçok kişi tarafından kullanıldığı için düzenli ve dikkatli temizlik gerektiren alanların başında gelir. Mutfak temizlik malzemeleri doğru şekilde kullanıldığında yapılan işlemin etkisi daha da kalıcı olacaktır. 

 • Eğer lavabo temizliğini her gün düzenli olarak yaparsanız, sararan ya da kararan lavabolarla karşılaşma riskiniz daha düşük olacaktır. Böylece inatçı kirlerin yerleşmesini önleyebilirsiniz. 
 • Temizliğe başlamadan önce lavabonuzun tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Tıkanmış bir lavaboyu temizlemeniz neredeyse imkansızdır. Bunun için piyasada bulabileceğiniz birçok lavabo açıcı üründen yararlanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken çok dikkatli olmalı, teninizle temasından uzak durmalı ve üzerinize sıçramasını engellemelisiniz. 
 • Lavabo temizliğinde kullanacağınız ürünler, hangi tür bir lavaboya sahip olduğunuza göre değişecektir. Mermer lavabolarda daha geniş bir yelpazede ürün kullanabilecekken çelik lavabolarda daha dikkatli olmak gerekebilir. Çizilme ve parlaklığını yitirme riskine karşı özel ürünler kullanmak durumunda kalabilirsiniz. 
 • Evye temizliği sık sık yapıldığında kirler ve mikroplar yerleşemeyeceğinden, daha sağlıklı ve temiz bir ortam yaratmanız mümkün olacaktır. Mutfağınızın günlük temizliği için Cif Power & Shine Mutfak gibi çok yönlü ve etkili bir temizleyici kullanmak işinizi çok daha kolay bir hale getirebilir.
Eğer lavabonuzu temizlediğiniz halde giderlerden gelen kötü koku mevcutsa limon suyundan yardım alabilirsiniz. Limon suyu ve karbonat karışımını bir miktar suyla seyrelterek lavabo giderine döktüğünüzde, kötü kokuların çoğundan kurtulmanız mümkün.
Lavabo Nasıl Temizlenir?

Mutfak Lavabosu Temizliği 

Mutfak lavabosunun temizliği, genelde gıdaya temas eden aletlerin temizliğinin de yapıldığı yer olması bakımından oldukça önemlidir. Burada kullanılan ürünlerin çok daha dikkatli seçilmesi ve günlük olarak mutlaka dezenfekte edilmesi doğru olacaktır. Lavabo evyesi, zamanla su ve kireç lekelerinin görünür hale gelmesi nedeniyle parlak ve temiz görüntüsünü kaybeder. Mermer mutfak tezgahları da sararmalar nedeniyle ilk günkü görüntüsünü kaybedebilir. İşte her iki durumda da yapmanız gerekenler:

Bunlara Dikkat

Hangi ürünü kullanırsanız kullanın, mutlaka kullanma talimatlarına uymalı ve gerekli önlemleri almalısınız. Ten temasından kaçınmak ve ürünü doğrudan solumamak sağlığınız açısından çok önemlidir.

Sararan Lavabo Nasıl Temizlenir?

 • Beyaz ya da açık renkli lavabonuzdaki sararan kısımlara amonyaklı çamaşır suyu uygulayıp beklettiğinizde, sararmaların hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz. Bu tür durumlarda Cif Krem Ultra Hijyen gibi çamaşır suyu katkılı krem bir temizleyici ile etkili sonuç almak da mümkün.
 • Yine krem kıvamlı temizleyiciler de sararmış lavaboların kurtarıcısı olabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken noktalar, bu tarz temizleyicilerin güçlü içeriklere sahip olduğunu unutmamak, kullanırken teninizi koruyucu önlemleri aldığınızdan emin olmak ve çok iyi bir durulama yapmaktır.
 • Artık "Lavabodaki sarı lekeler nasıl çıkar?" diye düşünmenize gerek yok. Lekelerden kurtulduktan sonra düzenli yapacağınız temizlikle tekrar leke oluşumunun önüne geçebilirsiniz. 

Paslanmaz Çelik Lavabo Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer mutfağınızda paslanmaz çelik bir lavabonuz varsa bazen tek başına temizlik yetmeyebilir. Görünümünün pırıl pırıl olmasını sağlamak da lavabo temizliğinin bir parçasıdır. Parlaklığını yitirmiş çelik lavaboların tam temizlik hissi vermemesinden dolayı lavabonuzu ilk günden itibaren düzenli olarak temizlemeniz önerilir. Temizledikten sonra çelik yüzeyde oluşan su lekelerini kurulamanız ve işlem sırasında aşındırıcı kimyasallar kullanmamanız da şık bir görünüm açısından oldukça önemlidir. Eğer daha kalıcı bir etki arıyorsanız, paslanmaz çelik yüzeyler için özel olarak tasarlanan Cif Perfect Power gibi güçlü bir temizleyici de tercih edebilirsiniz.

Kararan ‌Evye Nasıl Parlatılır?

Temizliği ihmal edilmiş ve zamanla kararmış mutfak lavabonuzun eski parlak günlerine kavuşması için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem mevcuttur. Fakat çizilmelere karşı hassas davranmalısınız. Bu durumda doğal temizleyiciler kullanmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

 • Öncelikle kaynattığınız bir miktar suyu lavabonuzun içine dökün. Böylelikle kararma dışındaki diğer kirlerin ve lekelerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
 • 5 dakikalık bekleme süresinin ardından sünger yardımıyla genel kirleri uzaklaştırabilirsiniz. Süngerinizin sert kısmı yerine yumuşak kısmını kullanırsanız, çizilmelere karşı da önlem almış olursunuz.
 • Ardından sirke, karbonat ve limon suyu karışımı hazırlayarak lavabo içindeki kararan bölgelere daha yoğun şekilde olmak üzere bir fırça yardımıyla yayın. Karbonatın lavabonuzu çizme riskine karşı sert hareketlerden kaçının.
 • Tamamen kurumasına fırsat vermeden 5 ya da 10 dakika bekleterek suyla durulayın. 

Aslen yayınlandı