Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Evde Bulaşık Deterjanı Yapımı

Bulaşıklarınız için doğal bir temizleyici arıyorsanız, her evde bulunabilecek malzemelerle işe başlayabilirsiniz. Sirke, karbonat ve kastilya sabunu gibi doğal malzemelerle kendi deterjanınızı hazırlamak artık çok kolay.

Güncellenmiş

Evde Bulaşık Deterjanı Yapımı

Daha doğal bir ürün kullanmak ya da bütçenizde tasarruf yapmak gibi çeşitli nedenlerden ötürü kendi bulaşık deterjanınızı kendiniz yapmak isteyebilirsiniz. İnatçı yağlar ve kirler için etkili bir ev yapımı deterjan tarifi arıyorsanız, okumaya devam edin!

Bulaşıklarınızın parlaması için durulama suyuna bir miktar sirke ilave edebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Ev Yapımı Deterjan İçin Hangi Malzemeler Daha İyi?

Evde bulaşık deterjanı hazırlamak için en çok kullanılan maddeler arasında sirke, karbonat ve kastilya sabunu yer alır. Bununla birlikte, hazırlayacağınız bulaşık deterjanının ne kadar etkin olacağı, suyunuzun ne kadar sert ya da yumuşak olduğuna ve bulaşıkları yıkadığınız sıcaklığa bağlı olarak değişir. Bazı formüller cam eşyalarda iyi sonuç verirken, bazılarının metal eşyalarda kullanılması önerilmez. Bulaşık yıkamada kullanılabilen temel maddelerin özelliklerini öğrenerek kendi formülünüzü oluşturabilirsiniz.

Reklam

Cif
NA
Mevcut deterjanınızın etkinliğini artırmak için yıkama suyuna biraz karbonat ekleyebilirsiniz.

Kastilya Sabunu

Su ve zeytinyağından üretilen kastilya sabunu, doğal ve etkili bir alkali (pH 9) temizleyicidir. Cam ve plastiklerde kalıntı ve matlık sorunu olmaması için durulama suyuna 1-2 yemek kaşığı sirke ilave etmenizi öneririz.

Sodyum Bikarbonat

7 pH değeri ile kokuyu yok eder, gıda kirlerini ve lekelerini parçalar ve suyu yumuşatır. Leke sökücü olarak kullanılabilecek doğal bir alternatiftir ve temizleme gücünü artırır. Bulaşıkları karbonatlı su kullanarak yıkayabilir ya da deterjanınıza birkaç çorba kaşığı ilave ederek kullanabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

  • Asidik malzemelerle hazırlanan karışımlar elleriniz için tahriş edici olabilir. Bu nedenle her kullanımda eldiven giymeniz önerilir.
  • Kastilya sabunu ile sirkeyi bir arada kullanmayın. Asitli sirke, alkali kastilya sabunu parçalayarak etkisiz hale getirir.
  • Sirke ve karbonat bazı metal eşyalarda aşınmaya neden olabilir.
NA

Boraks

Ev yapımı bulaşık deterjanlarında sıkça kullanılan boraks doğada doğal olarak oluşan bir mineraldir, ancak kullanımı “yeşil” çevrelerde biraz tartışmalıdır. Toksik etkilerinden ötürü, boraksın solunması, yiyecek ya da ağızla temas eden eşyalarda kullanımı sakıncalı olabilir.

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar, antimikrobiyal, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olması nedeniyle, temizleme gücünü artırmak için ev yapımı deterjan tariflerine eklenirler. Bununla birlikte uçucu yağlar suda çözünemez ve bulaşıklarınızın üzerinde seyreltilmemiş yağ küreleri şeklinde kendini gösterebilir. Bulaşık deterjanınıza uçucu yağ eklerken, çok az miktarda kullanmanızı öneririz.

Aslen yayınlandı