Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Derin dondurucu, kullanışlılığı ile adeta bir depo gibi mutfak ihtiyaçlarını muhafaza eder. Ancak derin dondurucuların ve buzlukların da hijyenik kalabilmesi için rutin temizliğe ihtiyacı vardır. İyi bir temizlik için bilmeniz gereken bütün ipuçları yazımızda...

Güncellenmiş

Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Etten balığa, sebzeden meyveye birçok besin derin dondurucularda aylarca saklanarak taze taze sizleri bekler. Derin dondurucuların kötü koku ile kendini belli eden temizlik ihtiyacını nasıl karşılayabilir, nasıl temizleyebilirsiniz? Tüm bunları sizler için derledik. Derin dondurucu temizliği ile ilgili püf noktalarını öğrenerek kısa sürede tertemiz dolaplara sahip olabilirsiniz.

Buzdolabının girintili çıkıntılı yapısı temizliği zorlaştırabilir. Ulaşılması zor alanlara erişmek için diş fırçası gibi küçük fırçalardan, yumuşak bezlerden ve süngerlerden yardım alabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Buzluk Kokusu Nasıl Giderilir, Buzlukta Koku Nasıl Önlenir?

Buzluk ve derin dondurucularda oluşan kötü kokuları gidermenin yollarını adım adım anlatacağız, ancak öncesinde kötü koku oluşumunu önlemek için neler yapılabildiğini öğrenmelisiniz. Buzluktaki kötü kokunun sebebi yemek artıkları, akan et suları, uzun süre dolapta kalmış ve kullanım süresi geçmiş gıdalar olabilir.

 • Akıntı ve artıkların kötü koku oluşturmaması için ürünleri yerleştirirken derin dondurucu poşeti kullanmalısınız. Gıda ile temasa uygun olan poşetleri veya kilitli paketleri gıdaları saklarken kullanabilirsiniz. Gıdaların akmaması için alüminyum folyo da kullanılabilir, ancak alüminyumun gıda ile teması önerilmediği için, poşete koyduğunuz yiyeceği, gıda ile direkt temas etmeden folyo ile sarmalısınız.
 • Derin dondurucuya koyacağınız gıdaları kapaklı plastik kaplarda da saklayabilirsiniz. Saklayacağınız yiyeceklerin kapağı açık olduğunda zaman içinde koku yaptığını görebilirsiniz. Bu nedenle dolaba koyacağınız her şeyin poşette, iyice sarılmış halde veya kapaklı kapta olduğundan emin olmalısınız.
 • Buzdolabına koyduğunuz her paketin üstüne ideal tüketim süresini işaret eden bir etiket yapıştırabilir ve yiyeceklerin son tarihinden önce tüketilmesine özen gösterebilirsiniz. 
 • Buzluktaki yiyecekleri türlerine göre yerleştirmeniz düzeni sağlamanıza yardımcı olabilir. Hazırladığınız zamanlara göre farklı renklerde etiket kullanabilirsiniz. Örneğin üç ay içinde tüketileceklere mavi etiket, 6 ay içinde yeneceklere kırmızı etiket koyabilirsiniz. 

Reklam

Cif

Derin Dondurucu Buzu Nasıl Temizlenir?

Derin dondurucu temizleme işlemini, dondurucu alanı boşaltarak başlatmalısınız. Buzdolabı temizliğinin en fazla zamanalan alan bölgesi genellikle buz nedeniyle dondurucudur.

 • Eğer buz varsa, dolabın dondurucu kısmını kapatarak buzların erimesini beklemelisiniz. Buz kırıcı veya bıçak gibi maddelerle buzları kırmaya çalışmamalısınız. 
 • Eğer buzların daha çabuk erimesini istiyorsanız, bir miktar su ısıtıp geniş bir kaba aldıktan sonra bölmeye yerleştirin ve kapağı kapatın. Buzlar sıcak suyun buharı ile daha kolay erir. Ara ara sıcak suyu yenileyerek işlemi hızlandırabilirsiniz.
 • Buz parçalarını, biraz eridikten sonra eldiven takılan elinizle hafifçe çekerek alabilir, lavaboya atabilirsiniz. Buzluk içinde kalan suyu bir sünger ile almayı da unutmayın.

Püf Noktaları

Buzdolabını temizlerken dondurucu içindeki ürünleri soğutucu bölmesine alabilir, buzluğu temizledikten ve yerleştirdikten sonra soğutucu kısmın temizliğine geçebilirsiniz. Bu esnada bölmedeki yiyecekleri gölge ve serin bir alanda tutmalısınız.

Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

İçi boş olan ve buzdan da arınan bölmeyi temizlemek için buzdolabı temizleyici hazır deterjanlardan veya doğal maddelerden yardım alabilirsiniz. İşte, derin dondurucunun hem soğutucu hem de dondurucu alanlarında kullanabileceğiniz, doğal ürünlerden hazırlanan temizleyicinin reçetesi...

 • Öncelikle boş bir sprey şişe almalısınız. 
 • Fısfıslı şişe içine 1 çay bardağı beyaz sirke ve 3 yemek kaşığı karbonat koymalısınız. 
 • Şişeyi iyice çalkalayın. Karışım homojen bir yapıya geldiğinde kullanıma hazır olur. 
 • Spreyi sıkarak sünger ile tüm yüzeyleri silebilirsiniz. 
 • Beyaz sirke kokusu işlem esnasında biraz ağır gelebilir, bu durumda endişelenmemeli ve dolabı hafif nemli bir bezle durulamalısınız. 
 • Temizlik işlemi bittiğinde kuru bir bez yardımıyla dolap tamamen nemden arınıncaya kadar kurulayın. 
 • Dolabın kapaklarını birkaç saat açık bırakın ve havalanmasını sağlayın. 

Alternatif Yollarla Derin Dondurucu Kokusu Nasıl Giderilir?

Derin dondurucuda var olan kötü kokuyu gidermenin birkaç yolu vardır. Kokuyu gidermek için dolabın iyice temiz olduğundan emin olmalı, verdiğimiz reçete ile temizlik yapmalısınız. Dolap temiz olmasına rağmen nemli kaldığı veya filtresi eskidiği için koku yapabilir. Buzdolabının filtresini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Peki sorun hala devam ediyorsa, bu durumda neler yapabilirsiniz? 

 • Buzdolabının soğutucu bölümündeki kokuyu gidermek için, bir kase veya çay tabağının içine bolca karbonat koyarak bırakabilirsiniz. Karbonat kötü kokuyu çekerek birkaç günde ortadan kaldırır. 
 • Doğal bitki yağlarından yardım alabilirsiniz. Portakal yağı gibi doğal yağlardan alarak bir pamuğa birkaç damla damlatın. Bir çay tabağı içine pamuğu koyarak dolabın içine yerleştirin; artık içerisi mis gibi portakal kokacak. 
 • Eğer vanilya kokusunu seviyorsanız, sıvı vanilya aromalarını kullanabilirsiniz. Küçük ve kapağı delikli bir kaba vanilya özütü koyarak soğutucuya koyun, kötü koku yerini vanilya esintisine bırakır. 
 • Eğer dondurucu bölümünde kötü koku varsa saman kağıtlarını buruşturarak dondurucuya atın. Birkaç kağıt yeterli olur. Saman kağıdı kötü kokuyu çekerek hapseder. Birkaç gün sonunda kağıtları çöpe atabilirsiniz. 
 • Bir bardağa süt koyarak kapağı olmadan dolapta beklettiğinizde kokunun azaldığını görebilirsiniz. 
 • Son yöntem ise biraz pirinç ve Türk kahvesi ile uygulanıyor. Bir çay tabağına 3 yemek kaşığı kahve ve bir tatlı kaşığı kadar pirinç koyarak dolapta bekletin. İşte bu kadar!

Yeni Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Yeni derin dondurucuların içinde yüzeylerin çizilmesini önleyen kaplamalar olabilir, bu ambalajları nazikçe çekerek çıkarmalısınız. Ardından temizlikte önerdiğimiz sirke ve karbonat karışımını kullanarak buzdolabı silmeli, durulamalı ve iyice kuruladıktan sonra havalandırmalısınız. Buzdolabının dış yüzeyi için ise nemli bir bez kullanabilir, ardından kuru bir bezle kurulayabilirsiniz. 

Bunlara Dikkat

Buzdolabını temizlerken mutlaka fişten çekilmiş ve elektrik bağlantısının iptal edilmiş olduğundan emin olmalısınız.

Aslen yayınlandı