Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever logo
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Çay keyfimizin vazgeçilmezi olan çaydanlık nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, etkili çaydanlık temizleme tekniklerimizi buradan keşfedebilirsiniz!

Güncellenmiş

Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Kahvaltılarımızın baş tacı ve mutfağımızın vazgeçilmez bir parçasıdır çaydanlık. Çaydanlıkların bu kadar sık kullanılması kolay kirlenmelerine de sebep olur. Çay bildiğimiz gibi içildikten sonra ardında leke bırakır. Çay bardaklarının temizliği kolaydır. Eğer kullandıktan sonra hemen yıkarsak yine eskisi gibi temiz olurlar.

Gel gelelim çaydanlık temizliği o kadar kolay değildir. Çaydanlığınızın içini sürekli kontrol etmediğimizden dolayı ne kadar kirlendiğinin farkına varmayız ve fark ettiğimizde ise iş işten çoktan geçmiş olabilir. Bu yüzden çaydanlık temizliği önemlidir. Çaydanlığınızın temizliğini ihmal etmeyin ve çay keyfinizi gönül rahatlığıyla yapın.

Evinizde hazırladığınız solüsyonlar size elbette temizlik sırasında yardımcı olacaktır, fakat daha etkili sonuçlar için profesyonel temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz. Vim Sirkeli Kireç Çözücü gibi özel formüllü bir ürün hem daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar, hem de ev yapımı solüsyonlardan daha güzel bir kokuya sahiptirler.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Çaydanlık Temizliğinde Unutulmaması Gerekenler

  • Çaydanlık temizliğine uygun bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz doğal ürünler ise, çaydanlık temizliği için sirke ve limon suyundan yararlanmak da mümkün.
  • Kullanacağınız temizlik ürününü çaydanlığınızın küçük bir kısmında test edin, çaydanlığınızın başına kötü bir şey gelmesini istemeyiz!
  • Çaydanlık ağzını temizlemeyi unutmayın. Çaydanlığınızın ağzını tel bir fırçayla ovalayınız.

Çaydanlık Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılır?

Bu seçim size kalmıştır fakat lekelerin birikmesini ve çaydanlığınızda tatsız bir görüntüyle karşılaşmayı istemiyorsanız, çaydanlığınızı her kullanışınızda temizlemenizi tavsiye ediyoruz.

Reklam

Cif

Çaydanlık Temizliği İçin Hangi Ürünü Kullanmalıyız?

Temizlik ürünü seçimi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişiler çaydanlık temizliğinde ev yapımı solüsyonları kullanmayı tercih eder – fakat iyice durulanması şartıyla etkili bir bulaşık temizleme jeli çaydanlığınıza zarar vermeden daha etkili bir temizlik sağlar.

Profesyonel temizlik ürünleri yerine ev yapımı temizlik ürünlerini tercih ediyorsanız limon suyu ve sirke ile çaydanlık temizliğinizi kolayca yapabilirsiniz. Limon suyu ve sirkeyi az miktarda karbonat ile karıştırın ve bu karışımı çaydanlık temizliği için kullanın. Bu işlemi uyguladıktan sonra çaydanlığınızı iyice durulamanız önemlidir. Limon, çay ile kullanıldığında hoş bir koku ortaya çıkarsa da, çaydanlığınızı durulamadıysanız sirke ve karbonat bir o kadar kötü kokacak ve kötü bir tat yaratacaktır.

Eğer narin bir çaydanlığınız varsa ev yapımı ürünleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Genel kullanıma geçmeden önce bu tür malzemeleri çaydanlığınızın küçük bir bölgesinde mutlaka deneyin.

Eğer klasik bir çaydanlık yerine elektrikli kettle kullanmayı tercih ediyorsanız, bu defa da kireç sorunu canınızı sıkıyor olabilir. Meraklanmayın! Çözüm aslında çok basit. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde siz de anlayacaksınız.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test etmeyi ihmal etmeyin. 

Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Ana yöntem: Seçtiğiniz temizlik ürününü bir sünger aracılığıyla çaydanlığınıza uygulayın ve iyice ovalayın. Çaydanlığınızın içini iyice ovaladıktan sonra sıcak suyla durulayın. Aşağıdaki öneriler çaydanlığınızı temizlemenizde yardımcı olacaktır:

  • Eğer çayınızı demlerken çaydanlığınıza şekeri direkt olarak atıyorsanız daha dikkatli olmalısınız. Bakteriler şekerden beslenir, bu yüzden sabun veya bulaşık temizleme jelini sıcak suyla karıştırıp çaydanlığınızı yıkayın. Çaydanlığınızdaki şekeri tamamen temizlediğinizden emin olun. Sıcak su kullanımı bakteri oluşumunu önlemede etkilidir. Bu yüzden çaydanlığınızı temizlerken sıcak su kullanmaya özen gösterin.
  • İnatçı lekelerle karşı karşıyaysanız çaydanlığınızın içini su ile doldurun ve içine ya sirke ya da bulaşık temizleme jeli katarak, bu karışımı gece boyu bekletin. Sabah inatçı lekelerin söküldüğünü göreceksiniz.

Çaydanlık ağzını nasıl temizlerim diye merak ediyorsanız yukarıda bahsettiğimiz aynı ürünleri ve yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemlere ek olarak çaydanlık ağzı temizliğini daha etkili bir şekilde yapmak istiyorsanız tel bir fırça satın alabilirsiniz. Tel fırça yardımıyla çaydanlık ağzının her yerine kolayca ulaşıp temizleyebilirsiniz.

Şimdi çaydanlığınızı nasıl temizleyebileceğinizi biliyorsunuz! Artık çayınızı gönül rahatlığıyla yudumlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı