Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Çaydanlık nasıl temizlenir

Çay keyfimizin vazgeçilmesi çaydanlık nasıl temizlenir diyorsanız etkili çaydanlık temizleme tekniklerimizi buradan keşfedebilirsiniz!

Güncellenmiş

çaydanlık nasıl temizlenir

Önemli Adımlar:

  1. Sunlight gibi çaydanlık temizliğine uygun bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz doğal ürünler ise, çaydanlık temizliği için sirke ve limon suyu kullanabilirsiniz.
  2. Kullanacağınız temizlik ürününü çaydanlığınızın küçük bir kısmında test edin, çaydanlığınızın başına kötü bir şey gelmesini istemeyiz!
  3. Çaydanlık ağzını temizlemeyi unutmayın. Çaydanlığınızın ağzını tel bir fırçayla ovalayınız.

Kahvaltılarımızın baş tacı ve mutfağımızın vazgeçilmez bir parçasıdır çaydanlık. Çaydanlıkların bu kadar sık kullanılması kolay kirlenmelerine sebep olur. Sıra biricik çaydanlığımızı temizlemek üzere kollarımızı sıvamaya gelince, çay içmenin keyfini hatırlamamız yararlı olacaktır. Çay bildiğimiz gibi içildikten sonra ardında leke bırakır. Çay bardaklarının temizliği kolaydır. Eğer kullandıktan sonra hemen yıkarsak yine eskisi gibi temiz olurlar. Gel gelelim çaydanlık temizliği o kadar kolay değildir. Çaydanlığınızın içini sürekli kontrol etmediğimizden dolayı ne kadar kirlendiğinin farkına varmayız ve fark ettiğimizde ise iş işten çoktan geçmiş olabilir. Bu yüzden çaydanlık temizliği önemlidir. Çaydanlığınızın temizliğini ihmal etmeyin ve çay keyfinizi gönül rahatlığıyla yapın.

Evinizde hazırladığınız solüsyonlar size elbette temizlik sırasında yardımcı olacaktır, fakat daha etkili sonuçlar için profesyonel temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz. Profesyonel temizlik ürünleri hem daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar, hem de ev yapımı solüsyonlardan daha güzel bir kokuya sahiptirler!

Çaydanlık temizliği ne kadar sıklıkla yapılmalıdır?

Bu seçim size kalmıştır fakat lekelerin birikmesini ve çaydanlığınızda tatsız bir görüntüyle karşılaşmayı istemiyorsanız, çaydanlığınızı her kullanışınızda temizlemenizi tavsiye ediyoruz.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Çaydanlık temizliği için hangi ürünü kullanmalıyız

Temizlik ürünü seçimi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişiler çaydanlık temizliğinde ev yapımı solüsyonları kullanmayı tercih eder – fakat iyice durulanması şartıyla Sunlight gibi bir bulaşık temizleme jeli çaydanlığınıza zarar vermeden daha etkili bir temizlik sağlar.

Profesyonel temizlik ürünleri yerine ev yapımı temizlik ürünlerini tercih ediyorsanız limon suyu ve sirke ile çaydanlık temizliğinizi kolayca yapabilirsiniz. Limon suyu ve sirkeyi az miktarda karbonat ile karıştırın ve bu karışımı çaydanlık temizliği için kullanın. Bu işlemi uyguladıktan sonra çaydanlığınızı iyice durulamanız önemlidir. Limon, çay ile kullanıldığında hoş bir koku ortaya çıkarsa da, çaydanlığınızı durulamadıysanız sirke ve karbonat bir o kadar kötü kokacak ve kötü bir tat yaratacaktır.

Eğer narin bir çaydanlığınız varsa ev yapımı ürünleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Ev yapımı temizlik ürünlerini kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır; dolayısıyla genel kullanıma geçmeden önce bunları çaydanlığınızın küçük bir bölgesinde deneyin.

Daha fazla ipucu için, Kettle' ınızdaki kireci nasıl gidereceğinizi adım adım bu videoda öğrenin:

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın.

Çaydanlık nasıl temizlenir?

Ana yöntem: Seçtiğiniz temizlik ürününü bir sünger aracılığıyla çaydanlığınıza uygulayın ve iyice ovalayın. Çaydanlığınızın içini iyice ovaladıktan sonra sıcak suyla durulayın. Aşağıdaki öneriler çaydanlığınızı temizlemenizde yardımcı olacaktır:

  • Eğer çayınızı demlerken çaydanlığınıza şekeri direkt olarak atıyorsanız daha dikkatli olmalısınız. Bakteriler şekerden beslenir, bu yüzden sabun veya bulaşık temizleme jelini sıcak suyla karıştırıp çaydanlığınızı yıkayın. Çaydanlığınızdaki şekeri tamamen temizlediğinizden emin olun. Sıcak su kullanımı bakteri oluşumunu önlemede etkilidir. Bu yüzden çaydanlığınızı temizlerken sıcak su kullanmaya özen gösterin.
  • İnatçı lekelerle karşı karşıyaysanız çaydanlığınızın içini su ile doldurun ve içine ya sirke ya da bulaşık temizleme jeli katarak, bu karışımı gece boyu bekletin. Sabah inatçı lekelerin söküldüğünü göreceksiniz.

Çaydanlık ağzını nasıl temizlerim diye merak ediyorsanız yukarıda bahsettiğimiz aynı ürünleri ve yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemlere ek olarak çaydanlık ağzı temizliğini daha etkili bir şekilde yapmak istiyorsanız tel bir fırça satın alabilirsiniz. Tel fırça yardımıyla çaydanlık ağzının her yerine kolayca ulaşıp temizleyebilirsiniz.

Şimdi çaydanlığınızı nasıl temizleyebileceğinizi biliyorsunuz! Artık çayınızı gönül rahatlığıyla yudumlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı