Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Çay Bardakları ve Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Çaydanlık ve çay bardakları en çok kullandığımız mutfak eşyalarındandır. Sararan çaydanlık nasıl parlatılır? Etkili yöntemler için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Ahşap masa üzerinde porselen demlik ve porselen çay takımı

Çay, çok keyifli anlara eşlik etse bile uzun süre temas ettiği yüzeylerde leke bırakan bir içecektir. Dolayısıyla sık sık kullanılan çaydanlık ve çay bardakları bir zaman sonra mutlaka özel bir temizliğe ve parlatmaya ihtiyaç duyar. Bazı durumlarda ise çaydanlığı ocağın üstünde unutmak gibi talihsiz kazalar, kapkara olmasına sebep olabilir. Bu durumda Böyle bir durumda çaydanlık nasıl parlatılır diyorsanız, doğru yöntemlerle hem çaydanlıkları hem de çay bardaklarını ilk günkü gibi temiz tutabilirsiniz.

Misafirlerinize çay servisi yaptığınızda dikkatli gözlerin kaçırmayacağı bir detay, çay bardaklarının dipleridir. Bu bölgelerde zaman içinde çay lekeleri oluşurken, çaydanlığınız da aynı kaderi paylaşabilir. Çay bardaklarındaki lekeler sirke ve karbonat gibi doğal yöntemler ve bulaşık makinenizin gücüyle temizlenebilirken, çelik çaydanlığınızı parlatmak veya ocakta unutulup karardıysa kurtarmak için Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyicisi Sprey gibi bir ürünü tercih edebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Çaydanlıktaki Çay Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çaydanlığınız günlük olarak kullanıldığından düzenli temizliğe ihtiyaç duyar. Bunu da bulaşık deterjanı ve sünger kullanarak yapabilir veya çaydanlığı bulaşık makinesine atabilirsiniz. Ancak belli bir zaman sonra oluşan inatçı lekeleri sökmek özel bir çaba gerektirecektir. İşte kısaca yapılacaklar:

  1. Çaydanlığa sirke doldurup gece boyunca bekletin.
  2. Ertesi gün sirkenin bir kısmını boşaltın.
  3. Kalan sirkenin içine bir kaşık karbonat ekleyin.
  4. Elde ettiğiniz karışımla çaydanlığı güzelce ovalayarak temizleyin.

Bazen ateşin üzerinde unutulan bir çaydanlığın hem dışı hem de içi kapkara hale gelebilir. Kararmış çaydanlık nasıl temizlenir dediğinizde Cif Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleyicisi Sprey gibi çelik yüzeylere özel üretilmiş bir ürün yardımcınız olacaktır. Bir süngerin yumuşak tarafını kullanarak, bu ürünle kararmış yüzeyi silebilirsiniz.

Daha inatçı kararmalarda ise sirke ve karbonat karışımını bir tencerede kaynatarak, çaydanlığı içinde bekletebilirsiniz. İç bölgedeki kararmalar içinse sirke ve suyu karıştırarak çaydanlığın içinde kaynatabilir, buna eklediğiniz karbonatın oluşturduğu kabarcıklarla etkili bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Çaydanlığın dışı matlaştıysa, çaydanlık parlatma için de çelik yüzey temizleyici yardımınıza koşacaktır. Bu ürünler çelik için özel üretildiğinden ilk günkü parlaklığını elde etmeyi sağlarlar. Elbette sizin çaydanlığınızda nasıl etki gösterdiğini görmek için önce daha az görünen, küçük bir bölgesinde denemenizi öneririz. Sirkeyle ovmak da, çaydanlık parlatma için tercih edilen doğal bir yöntemdir.

Reklam

Sararmış Çay Bardakları Nasıl Temizlenir?

Şeffaf ve narin çay bardakları, çay lekesini çaydanlığa göre daha çok gösterir. Üstelik kişisel olarak kullandığımız ve ağzımızla temas ettirdiğimiz için bu bardakların temiz oldukları kadar temiz görünmeleri de önemlidir. Sararmış çay bardakları nasıl temizlenir denildiğinde kullanılabilecek bazı yöntemler şunlardır:

  • Üzerine karbonat döktüğünüz yumuşak bir süngerle bardaklarınızı ovabilirsiniz.
  • Bardaklarınızı yıkarken bulaşık makinesinin parlatıcı bölümüne bir miktar sirke koyabilirsiniz.
  • Bardaklarınızın içine su ve sirke karışımı koyarak bir gece bekletebilirsiniz.
  • Sirke tercih etmiyorsanız, limon suyu da gece boyu bardakların içinde bekletildiğinde lekelere karşı etkili olacaktır.

Çay bardaklarının içinde lekelerin oluşmasını önlemek veya en azından geciktirmek için çay bardağının dibindeki çayı bekletmeden dökmek ve kullandıktan sonra bardağı hemen yıkamak da faydalı sonuçlar verir.

Çamaşır suyu, ağartıcı özelliğiyle zaman zaman bardakları parlatmak için kullanılsa bile kimyasal içeriği yüzünden herkes için uygun bir tercih değildir. Ancak ekstra bir parlaklık istediğinizde çelik yüzey temizleyiciler veya sirke gibi doğal alternatifler etkili olacaktır. Çelik yüzeyleri parlatmanın bir diğer yolu olarak amonyak içeren Cif Amonyaklı Krem gibi bir ürün de kullanabilirsiniz.

Çaydanlığınızı ovmak için krem temizleyici kullanıyorsanız, plastik poşetle ovmak süngerden daha iyi sonuç verebilir. Günlük çay bardağı olarak iki ya da üç farklı seti dönüşümlü olarak kullanmak temiz kalma sürelerini uzatacaktır. Kalan çayı çaydanlığın içinde fazla bekletmeden dökmek de çay lekelerinin oluşmasını yavaşlatır.

Bunlara Dikkat

Çaydanlığınızı tekrar kullanmadan önce temizleyici ürünlerden tamamen arındırdığınıza emin olun. Lekeleri çıkarmak için çamaşır suyu gibi güçlü kimyasallar kullanmaktan kaçının.

Aslen yayınlandı