Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Bazen unuttuğumuz sebzeler bazen de zamanında tüketmediğimiz et buzdolabında kötü kokulara sebep olabilir. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir, öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Ev yapımı meyveli dondurmalar

Buzdolabınız yiyecek ve içecekleri taze tutmak gibi zor bir görevi başarıyla üstlense bile, bir süre sonra her gıda bozularak dolapta hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bazen büyük bir hevesle yaptığımız sağlıklı beslenme planından vazgeçince dolapta unutulan sebzeler, bazen de günlük hayatın temposu içinde nasıl 1 haftalık olduğunu anlamadığımız etler bu kokunun sorumlusu olabilir. Ancak düzenli aralıklarla yapılan bir buzdolabı temizliği ve bazı önlemler buzdolabı kokusu nasıl geçer sorusundan sizi kurtaracaktır.

Buzdolabının içini kokusuz tutmak için gıdaları birbirinden ayrı saklamak ve raflara akıllıca yerleştirmek etkili olacaktır. Dolabın içinde açık bir kapta kabartma tozu veya çekilmiş kahve bulundurmak günlük kokuları emebilir. Ancak buzdolabında gerçek hijyen sağlamak için sık aralıklarla yapılan detaylı bir temizlik tek geçerli yöntemdir. Bu temizlik sırasında Cif Limon Kokulu Krem gibi ferah koku veren bir ürün kullanarak dolabınızın hoş bir şekilde kokmasını sağlayabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Buzdolabı İçindeki Koku Nasıl Giderilir?

Buzdolabında genel bir temizlik demek, göründüğünden çok daha fazla yüzey alanını dip köşe temizlemek demektir. Buzdolabını fişten çekin. İşe buzdolabını boşaltmakla ve içindeki yiyecekleri soğuk kalacakları bir termos çantaya koymakla başlayın. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir? İşte püf noktaları:

  1. Buzdolabının içindekileri boşaltırken son kullanma tarihi geçmiş veya normal kokmayan her şeyi atın.
  2. Buzdolabının sökülebilen parçalarını çıkarın. Su ve bulaşık deterjanıyla güzel bir şekilde yıkayın.
  3. Buzdolabının içindeki tüm yüzeyleri özenli bir şekilde silin. Bozulmuş gıdaların kötü kokulu sıvılar bırakmış olabileceğini unutmayın.
  4. Buzdolabının içinde hoş bir koku kalması için Cif Limon Kokulu Krem gibi ferah kokulu bir ürünle temizlik yapmayı tercih edebilirsiniz.

Buzdolabını tekrar yerleştirirken kötü kokuya karşı bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin çabuk bozulan yumurta ve süt gibi ürünleri buzdolabının kapağına koymayın. Burası dolabın en çok açılan kısmı olduğundan en sık ısınan bölümüdür. Sebzeleri birbirlerinden ayrı şekilde saklamak ömürlerini uzatır çünkü beraberken birbirilerinin bozulmasını hızlandıracak gazlar üretirler. Sebzeleri dolaba ıslak koymak da bozulmalarını hızlandırabilir.

Reklam

Cif

Buzdolabı Kokusu Nasıl Geçer?

Buzdolabındaki bazı kokular diğerlerinden daha inatçıdır. Bu durumda genel bir temizlikten sonra dolabınızı birkaç günlüğüne havalandırmanız ya da içinde koku emici bir ürün bulundurmanız buzdolabı kokusunu ne giderir sorusunu cevaplayacaktır. Buzdolabındaki kokuyu emecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Geniş bir tepsiye kabartma tozu dökün ve dolabın içine yerleştirin. Koku geçene kadar bekleyin.
  • Yulaf da kabartma tozu ile benzer şekilde kullanılabilir. Etkisini daha hızlı göstermesi için geniş yüzeyli bir kaba yulaf koyun ve buzdolabında bekletin.
  • Çekilmiş kahveyi bir ya da birkaç kaba koyarak buzdolabının çeşitli katlarına yerleştirebilirsiniz.
  • Gazete kağıdı da kötü kokuları emer. Bolca gazeteyi buruşturup buzdolabına doldurun ve kokunun geçmesini bekleyin.

Tüm bu yöntemlerin etkilerini göstermesi birkaç günü bulabilir. Sonrasında ise kokudan arındırılmış buzdolabınızı Cif Limon Kokulu Krem gibi bir ürünle temizleyerek ferah bir şekilde kokmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabı kokusu nasıl giderilir dediğinizde ihtiyacınız olan derinlemesine temizlik ve koku gerçekten inatçıysa birkaç günlük süredir. Koku emici kabartma tozu gibi bir ürünü normal zamanlarda da açık bir kaba koyarak buzdolabınızın içinde barındırabilirsiniz. Ancak dolabınızdaki koku, burnunuza vereceği rahatsızlıktan daha önemli risklere işaret etmektedir. Yanlışlıkla bile olsa bozulmuş veya bozulmakta olan bir gıda tüketmemek için sık sık alışveriş yaparak taze ürünlerle beslenmeye ve gıdaları saklarken bilinçli olmaya özen gösterin.

Taze tüketilmesi gereken ve çabuk bozulan sebze gibi gıdaları en alttaki çekmecelere koymak onları orada unutma riskinizi artırır. Üst raflar gibi daha görünür kısımlarda bulundurun. Hava geçirmeyen saklama kapları kullanırsanız gıdaların bozulmaları veya birbirlerinin bozulmasını hızlandıracak etki yapmaları zorlaşır.

Aslen yayınlandı