Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bulaşıklar Makineye Atılmadan Önce Neden Yıkanmamalı?

Bulaşıklarınızı makineden önce elden geçirmek doğru bilinen yanlışlardan biridir. Peki bulaşıklar makineden önce neden yıkanmamalı? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Bulaşıklar Makineye Atılmadan Önce Neden Yıkanmamalı?

Çoğu kişi, bulaşıkları makineye yerleştirmeden önce elden geçirir ve yemek artıklarından arınmış tabakların daha iyi temizleneceği düşünür. Oysa bu işlem sanılanın aksine bazı zararlara neden olabilir. Peki nedir bu zararlar? İşte size alışkanlıklarınızı değiştirtecek bazı nedenler...

Bulaşıklarınızın daha parlak olması için özel parlatıcı ürünler kullanabilirsiniz. Bu sayede bulaşıklarınız makineden daha temiz çıkar.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Su ve Zaman Kaybından Kurtulursunuz

Elde bulaşık yıkama, hem daha fazla su harcamanıza neden olur hem de daha fazla zaman gerektirir. Zaten makine ve bulaşık deterjanı sizin yerinize yıkama işlemini yapar. Sizin daha önceden bulaşıkları temizlemiş olmanız, sadece zaman ve su israfına neden olur. Gelişen teknolojiler sayesinde bulaşık makineleri ve deterjanları çok zorlu kirlerde bile etkilidir. Donmuş yağ kalıntıları ve yemek kalıntılarını bulaşıklarınızdan tamamen temizlemek için yeterli olacaktır. Uzmanların defalarca dile getirdiği bu eski alışkanlığı bıraktığınızda, boşuna zaman ve su harcadığınızı siz de tecrübe ederek görebilirsiniz.

Makineniz tam dolana kadar biraz vakit geçecekse koku giderici temizleyiciler tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Makinenizin Daha İyi Temizlik Yapmasını Sağlarsınız

Son teknolojilerle üretilen bulaşık makineleri, bulaşıklardaki kir oranına göre ne kadar su ve enerji harcanması gerektiğini ayarlayabilir. Siz bulaşıkları önceden temizlediğiniz için makine, bulaşıkları temiz algılar ve yeterli hijyeni sağlamaz. Elde durulandıktan sonra makinede yıkanan bulaşıklarda çizgi çizgi lekeler kalırken temizlenmeden yerleştirilenler ise makineden daha iyi durumda çıkar. Bulaşık makinesi kullanımı bu nedenle oldukça önemlidir. Peki bulaşık makinesi nasıl kullanılır? İlk olarak bulaşıkların kirine uygun programlar tercih edilmelidir. Hafif kirli bulaşıklar az ısıda ve az deterjanla, yoğun kirli olanlar ise yüksek ısıda bir program seçilerek yıkanmalıdır.

Deterjanın Etkisini Artırırsınız

Bulaşık deterjanları makinenin suyu yardımıyla bulaşıklarda bulunan kirlerin üzerine yapışır. Bulaşıkların üzerine yapışan deterjan, ovalama görevi üstlenerek bulaşıkların daha temiz olmasını sağlar. Ama eğer siz bulaşıklarınızı sudan geçirip temiz bir şekilde yerleştirirseniz, bulaşıklar kayganlaşır ve deterjan kaygan zemine tutunamaz. Bu işlemle hem bulaşık deterjanınızı boşa harcamış olursunuz hem de bulaşıklarınızın deterjanla temasını engellersiniz. Yıkama sonrası bulaşıklarınız sadece sudan geçmiş olur. Siz de daha önceden temizlemiş olduğunuz için bunu fark edemezsiniz.

Bunlara Dikkat

Yemek lekelerinin ötesinde, fazla kalıntı veya makineyi tıkayacak parçaları bulunan bulaşıkları, mutlaka makineye koymadan önce bu iri artıklardan arındırmalısınız.

Aslen yayınlandı