Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Bulaşık Makinesinden Lekeli Çıkan Bardakları Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesinde bardaklar neden çizilir ve sonra nasıl parlatılır? Merak ettiğiniz bütün püf noktaları yazımızın devamında...

Güncellenmiş

Bulaşık Makinesinden Lekeli Çıkan Bardakları Nasıl Temizlenir?

Yıkama programı bittikten sonra bulaşık makinenizi açtığınızda, bardaklar puslu çıkarıyor veya bulaşık makinesi bardakları iyi yıkamıyor diyorsanız, sık görülen bir sorunu yaşıyorsunuz demektir. Neyse ki bu problemi kolayca çözebilirsiniz. Puslu bardakları temizlemek zor veya zaman alıcı olmasa da en iyi sonuçlar için doğru tekniği ve ürünleri bilmenizde fayda vardır.

Puslu bardaklarınızı seçtiğiniz temizlik ürünüyle temizlerken, bardakların hem içini hem de dışını mutlaka ovalayın. Pus tabakası bardağın içindeymiş gibi görünse de dışında da olabilir. Bu nedenle iyi bir deterjan kullanmanız çok önemlidir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Bulaşık Makinesinden Bardaklar Lekeli Çıkıyorsa

Bulaşık makinesinden bardaklar lekeli çıkıyorsa bunun iki ana sebebinden ilki, aşınmadır. Bardaklar sık kullanıldığında ve yıkandığında aşınmaya başlarlar. Aşınma bir günde olmaz; önce cam eşyalarınızın üzerinde ufak noktalar halinde matlaşma görmeye başlarsınız ve bu durum zamanla daha belirgin hale gelir. Ne yazık ki aşınma sorunu kolaylıkla çözülemez.

Bardaklarınız çok çabuk puslanıyorsa, bunun nedeni muhtemelen aşınma değil kireçli ve sert sudur. Sert suyun içinde, tabaklarınızın ve bardaklarınız üzerinde biriken doğal minareller yüksek oranda mevcuttur. Sabun sert suda köpürmeyeceği için bardak ve tabaklarınızın üzerinde biriken bu tortular tamamen giderilemez ve bardaklarınız zamanla mat, lekeli bir görünüm alır.

Reklam

Cif

Bulaşık Makinesinde Bardaklar Neden Çizilir?

Pek çok kişi bulaşık makinelerinin zaman içerisinde bardakları çizdiğini söyler. Çizilen bardaklar bulaşık makinesinden puslu çıkacak ve çabuk eskiyecektir. Bulaşık makinesinin deterjan gözü, kapağına kadar toz deterjanla doldurulursa veya makineye gereğinden fazla bulaşık yerleştirilirse hem bulaşık makinesinde bardaklar çizilebilir hem de bulaşıklar yeterince temizlenmez. Bu da belirli bir süre sonra çizilme görünümüne neden olur.

Nemli bir bulaşık süngerine karbonat döküp cam bardaklarınızı ovaladığınızda ilk günkü gibi parlak bardaklara kavuşursunuz. Bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne sirke koyarak bardaklarınızın parlaklığını geri kazanmanız da mümkün. Bu işlem ayrıca, bulaşık makinesinden çıkan bardaklardaki kötü koku sorununu da çözecektir. Faklı bir yol denemek isterseniz cam bardaklarınızı, parlatmak için hazırladığınız sirkeli suda bir süre beklettikten sonra yumuşak bir bezle ovun. Daha sonra durulayın ve su izi kalmayacak şekilde kurutun.

Puslu Bardaklar Doğal Ürünlerle Nasıl Temizlenir?

Bardaklarınızın puslu olmasının nedeni sert suysa rahat bir nefes alabilirsiniz çünkü bu sorunun çözümü hem çok kolaydır hem de pahalı temizlik ürünleri gerektirmez. Cam bardaklarınızı ve cam mutfak eşyalarınızı pırıl pırıl ve yepyeni gösterecek iki doğal ürün muhtemelen zaten evinizde bulunmaktadır.

  • Diş macunu: Burada işimize yarayacak olan klasik bir beyaz renkli diş macunudur. Biraz diş macununu camlarınızın içine ve dışına sürün. Ardından yıkanmış eski bir diş fırçasını veya sert kılları olan eski bir fırçayı elinize alın ve bardağın tamamını fırçalayarak ovun. Tıpkı diş minenize vermediği gibi, aşındırıcı özelliği düşük olan diş macunu cam mutfak eşyalarınıza da zarar vermeden pus tabakasını nazikçe çıkarır. Diş macununu aynı şekilde hassas kristallerde de kullanabilirsiniz. Bu yöntemin tek olumsuz tarafı biraz fiziksel çaba gerektirmesidir.
  • Sirke: Beyaz sirke gerçek bir temizlik malzemesidir. Kirli tencere ve tavalardan lekeli pencerelere ve hatta puslu cam bardaklara kadar her şeyi temizleyebilir. Bu çok basit olan bu yöntem fazla zamanınızı da almaz. Bir kâseye beyaz sirke dökün, bardaklarınızı birkaç saniye sirkeye sokun ve çıkarın. İşte karşınızda pırıl pırıl bardaklar! Fakat burada ufak bir sorunumuz var: sirke kokusu. Sirkenin çok keskin kokusunu ve kokusundan da keskin tadını bardaklarınızdan nasıl çıkarırsınız? Bunun çözümü de çok basit, sirke kururken kokusu da kendiliğinden kaybolur. Bardaklarınızı temiz ve soğuk suyla durulayarak kokunun yok olmasını hızlandırabilirsiniz.

Unutmayın: Bulaşık makinesinde yıkanan bardaklar kokuyor diyorsanız makinenizin parlatıcı gözüne sirke ekleyebilirsiniz. Bu, hem koku hem de çizilme problemine karşı etkili olacaktır.

Cam Mutfak Eşyalarının Bakımı

Puslanan cam mutfak eşyalarınızı eski parlaklığına geri getirdiyseniz, düzenli bir bakımla yeniden matlaşmalarını yavaşlatabilirsiniz. Bulaşıkları elinizde yıkıyorsanız, yıkama suyuna birkaç çay kaşığı beyaz sirke ekleyebilir, bulaşıkları makinede yıkıyorsanız durulama gözüne (parlatıcıyı koyduğunuz yer) biraz sirke koyabilirsiniz. Bu yöntemler bardaklarınızın puslanmasını tamamen durdurmasa da daha az matlaşmasını sağlayacak ve bu sorunun tekrarlamasını geciktirecektir.

Aslen yayınlandı