Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bulaşık Makinesi Temizleme Rehberi

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi temizliği ile en etkili ve pratik yöntemleri burada keşfedin!

Güncellenmiş

Reklam
Bulaşık Makinesi Temizleme Rehberi

Hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmemizi sağlayan bulaşık makineleri, mutfaktaki en önemli yardımcılarımızdan biridir. Ancak her yıkamadan sonra makinemiz kirlenir ve bu kirler zaman içerisinde arızaya neden olabilir.

Bulaşık makinesinin içi zamanla yemek artıkları, deterjan ve kireçle dolar. Makinenizin kalitesini korumak ve ömrünü uzatmak için belirli aralıklarla temizlemelisiniz. İşte size yardımcı olabilecek bazı öneriler!

Bulaşık makinenizin dış yüzeyini ve raflarını temizlerken Cif Power & Shine Mutfak gibi etkili bir temizleyici kullanmak kirleri rahatça temizlemenizi ve güzel kokmasını sağlayacaktır.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Başlıca bulaşık makinesi sorunlarından biri kireçlenmedir. Sular zamanla makinenin içinde kireçlenme yapar ve arızalanmasına sebep olur. Buna ek olarak, yemek artıkları ve çözülmemiş deterjan parçaları da deliklerin ve filtrelerin tıkanmasına sebep olur. Bulaşık makinesi temizliği için şu adımları takip edebilirsiniz

 • Makinenizin modelinin ve markasının tarifine göre içindeki rafları çıkarın. Rafları temizlemek için ılık suda, yemek artıkları ve yapışmış kirleri temizlemede etkili bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.
 • Makinenin tabanında yemek artıkları varsa temizlik bezi yardımıyla alın. Daha sonra makinenin üst ve alt kısmında bulunan pervaneleri kontrol edin.
 • Pervaneleri yerine taktıktan sonra makinenin alt kısmındaki filtreleri kontrol edin. Filtreler de pervaneler gibi zamanla yemek artıkları nedeniyle tıkanabilir. Kirlenen filtreleri bulaşık deterjanı ya da sabunlu suyla yıkayabilirsiniz.
 • Filtreleri ve rafları yerlerine yerleştirdikten sonra makinenin deterjan kısmına karbonat ekleyin.
 • Daha sonra makinenin üst rafına bir su bardağı sirke koyup devrilmeyecek şekilde yerleştirin. Sirke ve karbonat bulaşık makinesi temizleyicisi görevi görecektir. Böylece etkili bir bulaşık makinesi temizliği elde etmiş olursunuz.
 • Dilerseniz makinenizin içindeki kokuyu gidermek için raflarına portakal ya da limon kabuğu yerleştirebilirsiniz.
 • Son olarak makinenizi uzun ve yüksek ısı ayarında yıkayın.

Makinenizin dış yüzeyini temizlemek içinse ihtiyacınız olan, Cif Power & Shine Mutfak gibi etkin bir temizleyici ve temizlik bezidir. Burada tek yapmanız gereken, nemli bez ve deterjan yardımıyla makinenizin dış yüzeyini silip kurulamaktır. Tercihinize göre kalıntı bırakmayan mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Temizliğine özen gösterdiğiniz takdirde makineniz kalitesini koruyacak ve uzun ömürlü olacaktır.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce, etiketinde yazan talimatları mutlaka okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Unutulmaması Gerekenler

 • Bulaşık makinesi temizleme işlemine başlamadan önce fişinin çekildiğinden ve içinin tamamen boş olduğundan emin olun.
 • Makinenizin kalitesini koruması için mümkün olduğunca bu işlemi ayda bir yapmanız yeterli olacaktır.
 • Makinenizin tuz kısmının dolu olduğunu çalıştırmadan önce kontrol ediniz.
 • Bulaşık makinenizi temizlerken ağır kimyasallar ve beyazlatıcılar kullanmak makinenize zarar verir ve aşınmasına sebep olur.
 • Makinenizin parlatıcı kısmına sirke ekleyerek bulaşıklarınızın daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı