Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşıklarınızın her daim iyi temizlenmesi için bulaşık makinesini de temizlemeniz gerekir. Bulaşık makinesi adım adım nasıl temizlenir bu yazıda öğrenin.

Güncellenmiş

buzdolabındaki koku nasıl giderilir

Bulaşık makinesinin meşgul insanlar için önemi büyüktür; özellikle de büyük bir aileniz varsa evin olmazsa olmazlarındandır. Bulaşık yıkarken enerji, su ve zaman tasarrufu sağlar. Hem tamiri hem de yenisini alması maliyetli olan bulaşık makinesinin ömrünü uzatmak için bulaşık makinesi nasıl kullanılır iyi bilinmeli, temizliği ise en azından 2 ayda bir yapılmalıdır. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir, adım adım bu yazıda okuyabilirsiniz.

Bulaşık makinesini temizlemek için makinenin pervanelerini, filtresini, çatal bıçaklığını ve raflarını çıkarmanız gerekecektir. Bunun için mutfakta yeterince yeriniz olduğundan emin olun. Eğer yoksa, öncelikle filtreden başlayın ve sadece alt rafı çıkarın.

Bulaşık makinesinin en çok kirlenen ve özellikle iyi temizlenmesi gereken yerleri filtre ve pervanelerdir. Kireç, yemek artıkları ve deterjan kalıntıları bu parçaların fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bulaşıkların bulaşık makinesine yerleştirilmeden önce yiyeceklerden arındırılması ve sudan geçirilmesi gerekir.

Bulaşık makinesi kokusu ve bulaşıklarınızın iyi yıkanmaması gibi sorunlara karşı önlem alın. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir adım adım açıkladığımız bu yazımızda öğrenin.

Bulaşık makinenizin dış yüzeyini ve raflarını temizlerken Sunlight gibi güçlü ve güzel kokulu bir deterjan kullanmak kirlerden ve kokulardan kurtulmak için yardımcı olacaktır.

10 Adımda Bulaşık Makinesi Temizliği

 1. Önce makinenizin fişini çekin ve parçalarını çıkarın.
 2. Şimdi bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir, onu anlatalım. Makinenin tabanındaki filtreyi çıkarın ve varsa makinenin tabanında kalan yemek artıklarını temizleyin.
 3. Filtreyi bulaşık deterjanı ile temizleyin ve bulaşıklığa ya da kuru bir bezin üzerine bırakın.
 4. Şimdi sıra pervanelere geldi. Peki, bulaşık makinesi pervanesi nasıl temizlenir? Burada dikkatli olmalısınız. Bulaşık makinesinin pervanesini temizlemek için deterjan kullanın; mutlaka tazyikli suyun fışkırtıldığı delikleri temizlediğinizden emin olun. Bunu bulaşık fırçası yardımıyla yapabilirsiniz.
 5. Pervaneleri temizledikten sonra sıra raflarda. Makinenizin içindeki rafları kullanma talimatlarına uyarak çıkarın ve yine bulaşık deterjanı veya beyaz sirkeli bir bez ile temizleyin.
 6. Makinenin son ayrılabilen parçası çatal bıçaklığı da yıkadıktan sonra makinenizin içini temizlemeye hazırlanın.
 7. Makinenin iç ve dış yüzeylerini Sunlight gibi bir deterjan ile temizleyebilirsiniz. Yumuşak bir bezi, sıcak su ve deterjanlı bir karışıma daldırın, bezi sıkın ve silme işlemini tüm yüzeylere uygulayın.
 8. Tüm parçaları bulaşık makinesinin içine geri yerleştirin.
 9. Makinenin içinin temizliği için bulaşık makinesi temizleyici sıvılardan kullanabilirsiniz ya da karbonat ve sirke de tercih edebilirsiniz. Ancak bu doğal çözüm koku açısından çok etkili olmayabilir. Bulaşık makinesinin kötü kokusunu gidermek için raflarına portakal ya da limon kabuğu yerleştirebilirsiniz.
 10. Makinenin deterjan kısmına karbonat ekleyin ve makinenin üst rafına bir kase sirkeyi devrilmeyecek şekilde yerleştirin. Makineyi yüksek sıcaklıktaki bir programda çalıştırın.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

 • Bulaşık makinesinin kokusu sizi rahatsız ediyorsa mutlaka filtreyi kontrol edin.
 • Düzenli olarak bulaşık makinesi temizleyici kullanarak koku oluşmasını engelleyebilirsiniz.
 • Bulaşık makinenizin çalışması bittikten sonra mutlaka kapağı açın ve içinde nem oluşmasını engelleyin.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumalısınız. Önce güvenlik! Her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. Elektronik eşyaları temizlemeden önce fişten çekin. Üretici firmanın temizlik talimatlarını mutlaka okuyun.

 • Bulaşık makinesi temizlemeişlemine başlamadan önce makinenin fişini çekmeli ve içini tamamen boşaltmalısınız.
 • Makinenizin performansının iyi kalması ve ömrünün uzaması için bu işlemi en az iki ayda bir kere yapın.
 • Makinenizin tuz kısmının dolu olup olmadığını çalıştırmadan önce kontrol edin.
 • Bulaşıklarınızı yerleştirmeden önce her zaman sudan geçirin.
 • Aslen yayınlandı